22 Mart 2012 Perşembe

Karayılan: AKP Politikası İflas Etti, Halk Tarih Yazdı

Behdinan - KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, tüm engellemelere rağmen Newroz’da halkın AKP politikalarını sonuçsuz bıraktığını belirterek, halkın tarih yazdığını kaydetti. Ahmet Türk’e atılan yumruğun Kürt halkına atıldığını ifade eden Karayılan, özgürlüğe kadar direnişi sürdürmeye çağırdı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, yasaklara rağmen Newroz kutlamaları, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın suçlayıcı açıklamaları, DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’e saldırı ve hükümet kaynaklı Suriye haberlerini ANF’ye değerlendirdi.

KÜRTLER ULUSAL BİRLİK MESAJI VE ÖZGÜRLÜK İSTEMİNİ ORTAYA KOYDU

Karayılan, tüm engellemelere, şiddet yaşanacağına dair yayınlanan haberler ve yasaklara rağmen yaşanan Newroz kutlamalarını şöyle değerlendirdi:

“Öncelikle şunu belirteyim: Halkımız hem Kuzey Kürdistan’da hem de Kürdistan’ın diğer parçalarında bu yıl Newroz’u büyük bir ruhla ve büyük bir yurtseverlikle kutladı. Ulusal birlik mesajını ve özgürlük istemini ortaya koydu. Bu açıdan ben başta Kuzey Kürdistan halkı olmak üzere 4 parçadaki tüm Kürdistanlıları bu yurtsever, fedakar ve kararlı tutumlarından dolayı selamlıyorum, kendilerini kutluyorum.

Aslında biz bu yıl Newroz’u Kuzey Kürdistan’da olaysız, barış içerisinde fakat büyük bir siyasi ve sosyal hamle olarak değerlendirmek istedik. Bu amaçla çağrılar yaptık. Başta Amed ve İstanbul Newrozları olmak üzere halkımızın her yerde yüksek bir katılım göstererek bu Newroz’da büyük bir çıkış yapması için mesajlar verdik. Özellikle Newroz’un olaysız geçmesi için çeşitli biçimlerde çabalar sergiledik. Ancak Newroz’un gerçekten büyük bir kitlesel güçle karşılanacağını ve böylece KCK adı altında sürdürdükleri operasyonları tümüyle boşa çıkaracağını, Kürt halkının Ortadoğu bölgesindeki özgürlük hamlesine katılım göstereceğini, bu biçimde bir Kürt baharının yaşanacağını gören AKP yönetimi, önce basın-yayın organları vasıtasıyla yalan yanlış haberler yaydı, daha sonra da Newroz’u yasakladı. Newroz’u tek bir güne sığdırmak isteyerek halkımızın yapmak istediği demokratik siyasi çıkışı engellemek istedi.”


BAŞBAKAN AÇIKÇA YALAN SÖYLEMEKTEDİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Newroz’da yaşanan olaylardan dolayı PKK ve BDP’ye yönelik suçlamalarını da değerlendiren Karayılan, şunları söyledi:

“Bu konuda Başbakan açıkça yalan söylemektedir. Gerçekleri tersyüz etmektedir. Başbakan diyor ki, “Bir PKK lideri Newroz meydanlarını kana boğma çağrısını yapmıştır.” Bu tamamen yalandır. Newroz’la ilgili açıklama yapan bizzat benim ve ben tüm kamuoyu karşısında teminat verdim. “Bizden yana hiçbir taşkınlık olmayacak” diyerek PKK ve KCK adına teminat verdim. Bunun dışında hiçbir arkadaşımız herhangi bir açıklama yapmamıştır. Bu konuda yapılan haberler tamamen sahtedir ve gerçek dışıdır. Buna rağmen Başbakan’ın “Newroz’u kana bulayacaklardı” sözleri neye dayanıyor? Göstersin belgesini. Hangi PKK lideri böyle bir konuşma yapmış. Bu doğru değildir, tamamen yalandır, bir çarpıtmadır. Kamuoyu karşısında bu kadar çarpıtmada hiçbir bahis görmeyen bir Başbakan ancak Türkiye’de olabilir. Çünkü Türkiye’nin Kürdistan’da yürüttüğü sömürgecilik tamamen yalana dayalı bir sömürgeciliktir.

DEVLET AÇIKÇA ŞİDDETLE HALKIN İRADESİNİ KURMAYI HEDEFLEDİ

AKP devleti açıkça Newroz’da şiddet kullanarak halkımızın iradesini kırmayı hedeflemiştir. Çoluk-çocuk, ihtiyar-kadın seçilmiş-parlamenter demeden herkesi hedefleyerek halkımızın bütün değer yargılarına bir saldırıyı reva görmüştür. Hem kendisi Newroz’a şiddeti bulaştırıyor, bütün sokakları panzerlerle, TOMA’larla, polislerle şiddet meydanına dönüştürüyor, hem de kalkıp “Newroz böyle mi kutlanır?” diyerek bizi suçluyor. Yavuz hırsız misali tam da bir Tayyip Erdoğan taktiği; hem kendisi yapıyor hem de başkasını suçluyor. Şiddeti kullanan AKP devletidir. AKP devleti bu şiddeti kullanarak halkımızın iradesini kırmak, Özgürlük Hareketi’ni geriletmek istemiştir. Kürt siyasetini ürkütmek-ezmek istemiştir. Açıkça niyetleri ve amaçları budur. Böylece şimdiye kadar ki politikalarının, yürütülen KCK operasyonlarının sonuç almış olduğunu kamuoyuna göstermek istediler. Ama bu amaçlarına ulaşamadılar.

CUDİ’DE BAŞARISIZ KALDILAR

Halkımızın direnişi karşısında başarısızlıklarını görünce bu kez Cudi’de gerillaya yönelerek ve yine bir grup gerillayı şehit edip Newroz Bayramı’nı halkımıza zehir etmek istediler. Ama orada da başarısız kaldılar. Gerillanın direnişi orada da başarılı oldu. Açıkça şiddet yöntemiyle halkımızı bastırmak isteyen bir sömürgeci zihniyet ve sömürgeci faşist uygulama durumu söz konusudur. Gerçeklik budur. Halkımız ise devletin bu faşizan uygulamasına karşı büyük bir kahramanlıkla direniş göstermiştir. Başta Amed ve İstanbul olmak üzere Newroz’un kutlandığı bütün meydanlarda halkımız büyük bir direniş göstermiştir. Direne direne Newroz’u kutlamıştır. 2012 Newrozu’nda halkımız çok önemli mesajlar vermiştir. Her şeyden önce bir irade ve bir güç olduğunu ortaya koymuştur. Halkımız, bu Newroz’la bu gücün herhangi bir biçimde şiddetle, baskıyla, korkutmayla, tutuklamayla, öldürmeyle geri adım atmayacağını, giderek güçlendiğini açıkça ortaya koymuştur. Kürdistan’da Türk devletinin şiddetine, zoruna, polisine, ordusuna rağmen talimatlarının geçerli olmayacağını açıkça ortaya koymuştur. Halkımız bu Newroz’daki pratiğiyle kimi dinleyeceğini ve Özgürlük Hareketi’ne nasıl bağlı olduğunu hayatını ortaya koyarak göstermiştir. Yine halkımız gerçekleştirdiği bu görkemli kutlamalarda gösterdiği yüksek katılımla ve her türlü riski göze alarak Türk devletinin 3 yıldan bu yana başlattığı siyasal soykırımın hiçbir sonuç almadığını da ortaya koymuştur. KCK operasyonları adı altında yürütülen siyasi soykırıma halkımızın cevabı büyük bir direniş olmuştur.

KÜRTLER DEMOKRATİK ÖZERKLİK İSTİYOR

2012 Newrozu’nun en çarpıcı göstergesi PKK ile halkın bütünleşmesi ve PKK ile halkın her zamankinden daha fazla Önder Apo’ya bağlılığı ve Önder Apo’nun gücünün ortaya konulmasıdır. Halkımız açıkça istemini ortaya koymuştur. Demokratik Özerkliği ve Önderliğinin özgürlüğünü istemektedir. Bu temelde demokratik çözüme ve barışa açık olduğunu resmen ilan etmiştir.

AKP POLİTİKASI İFLAS ETTİ, HALK TARİH YAZDI

Sonuç olarak; AKP politikası sonuç almamıştır. Newroz süreci boyunca, 4-5 günden bu yana Kürdistan’da uyguladığı devlet şiddeti, devlet terörü sonuçsuz bırakılmıştır. AKP politikası iflas etmiştir. Kürdistan’da artık şiddet ve devlet terörünün Kürt halkına geri adım attıramayacağını bu Newroz açık bir biçimde bir kez daha herkese göstermiştir. Bu durumla birlikte halkımız önemli sonuçlar elde etti. Gerçekten bir tarih yazdı. Milyonlarca insanımız her türlü fedakarlığı geliştirerek, her türlü riski göze alarak kendi değer yargılarına ve Newrozu’na sahip çıkmayı başarmıştır. Hem gerilla cephesinde hem halkımızın cephesinde 2012 Newrozu büyük bir direniş ve moralle karşılanmıştır. Bu aynı zamanda yeni bir sürecin başlatılması anlamına da gelmektedir. Halkımız artık egemenlik ve zulüm altında yaşamak istememektedir; özgürlük istemektedir. Özgürlük mücadelesini yeni yılda nasıl yükselteceğini bu Newroz’daki mesajlarıyla ortaya koymuştur. Bu temelde “Êdî bes e! An azadî, an azadî” sloganı altında gelişen süreç boyutlanacak ve halkımızın özgürlük yürüyüşünün önünde hiç kimse engel olamayacaktır. Önder Apo’nun özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü artık olmazsa olmaz biçiminde kendisini dayatan bir gerçekliktir.

KÜRT HAREKETİNİ TASFİYE VARSAYIMI BİR SAFSATA

AKP’nin saldırganlığı çeşitli devletlerle ilişki içerisinde Kürt Özgürlük Hareketi’ni tasfiye edebileceği varsayımı bir safsatadır. Hiçbir biçimde sonuç alamayacaktır. Çünkü bugün Kürdistan halkı ve Özgürlük Hareketi her zamankinden daha güçlüdür ve yanı başında, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler de dikkate alındığında artık Kürt halkı da kendisini özgürleştirecektir. Bu iradeyi halkımız ortaya koymuştur.”

AHMET TÜRK’E VURULAN YUMRUK KÜRT HALKINA VURULMUŞTUR

Karayılan, 20 Mart günü Batman’da DTK eşbaşkanı ve milletvekili Ahmet Türk’e yapılan saldırıya ilişkin “Ahmet Türk’e vurulan yumruk tüm Kürt halkına vurulmuştur” dedi. Karayılan bu konuda şunları söyledi:

“AKP hükümeti Kürdistan’da zulüm siyasetini geliştirmektedir. Bakınız, Roboskî’de açıkça genç insanlarımız katledildi. Bunu ordu yaptı, Erdoğan kalktı orduyu kutladı. Şimdi polis çok örgütlü bir biçimde Kürt siyasetinin en yaşlı ve en tanınan isimlerinden biri olan Ahmet Türk’ü hedefleyerek yumruk attı, sokak ortasında işkence yapmak istedi. Erdoğan ne yaptı: Her gün “biz milletin iradesine gölge düşürmeyiz, biz halkın iradesini bürokrasinin esiri yapmayız” diyen Erdoğan, yaptığı konuşmada her şeyden bahsetti, bu olaydan bahsetti mi? Hayır. Konuşmasında polisi kutladı, hem de polisi demokratik yaklaşımından dolayı kutladığını belirtti. Bu nasıl demokrasidir? İşte demokrasi anlayışını buradan anlamak gerekiyor. Polis şiddet uyguladı, faşizm uyguladı kendisi buna demokrasi diyor.

Özellikle tüm yurtseverler, tüm Kürdistan halkı ve Kürdistan gençliği şunu iyi bilmeli; Ahmet Türk’e vurulan yumruk tüm Kürt halkına vurulmuştur, Ahmet Türk’e vurulan yumruk tüm Kürt halkının şerefine ve onuruna vurulmuş bir yumruktur ve Başbakan buna sahip çıkmaktadır.

BAŞBAKAN KARAR ALIYOR, NAİM ŞAHİN UYGULUYOR

Belli ki Kürdistan’da ki bu uygulamalar hakkında bizzat Başbakan karar almakta ve bizzat onun gözetiminde İdris Naim Şahin uygulamaktadır. Tüm Kürt halkı bunu iyi bilsin ki bu zihniyetten herhangi bir çözüm gelmez, bu zihniyetten bastırma ve faşizm gelir. Bunun için özellikle tüm yurtsever Kürdistan gençliği ve Kürdistan kadını bu vahşet karşısında tarihin bu önemli döneminde daha fazla görevine sahip çıkmalı, gerillaya katılmalı, serhildan meydanlarını boş bırakmamalıdır. Çünkü gün direniş günüdür; gün onuruna, şerefine ve haysiyetine sahip çıkma günüdür; gün artık Kürdistan’da ki vahşete karşı başkaldırma günüdür. Biz bu vahşeti ve bize dayatılan onursuzluğu kabul etmeyeceğiz. Halkımızı katledenlere, onurumuzu ve temsilcilerimizi tokatlayanlara mesaj ileten, onları kutlayan bu sömürgeci zihniyete karşı hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz ve direnişimizi yükselteceğiz.

NEWROZ DİRENİŞ RUHU SÜRDÜRÜLMELİ

Ben son olarak burada şunu söylüyorum: Kürdistan halkı bu Newroz’da göstermiş olduğu direniş ve bu direnişten almış olduğu güçle önümüzdeki günleri özellikle de Kahramanlık Haftası günlerini Newroz ruhuyla karşılamalı, Newroz direniş ruhunu sürdürmelidir. Serhildanları bu aşamada durdurmak ve doğru bir tutum değildir. Halkımız serhildan sürecini sürdürerek özgürlüğünü mutlak bir biçimde elde edene kadar sömürgecilik karşısında boyun eğmeden direnişini sürdürmelidir. Artık her yer Newroz meydanıdır, her gün Newroz günüdür. Bu nedenle halkımız direnişçi tutumuyla faşist uygulamaları protesto etmeyi önümüzdeki hafta boyunca da sürdürmeli, halkımıza karşı suç işleyenlerden hesap sormalıdır.”

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: