31 Aralık 2011 Cumartesi

HPG: Roboski Katliamının Hesabı Sorulacak

Behdinan - HPG Anakarargah Komutanlığı, Türk devletinin Roboski'de düzenlediği katliamla ilgili bir açıklama yaptı. HPG'nin açıklamasında, "Katliamın hesabı sorulacaktır" denildi. HPG ayrıca, Kürt halkının artık Türk devletiyle yaşamasının mümkün olmadığına dikkat çekti. Açıklamada, katliamın sorumluları olarak ise AKP, TSK ve Cumhurbaşkanı gösterildi.

HPG, yaptığı açıklamada, "29 Aralık 2011 gecesi TC devleti Uludere’ye bağlı Roboski köyü yakınlarında sınır ticareti yapan insanlarımıza dönük toplu bir katliam gerçekleştirmiştir" hatırlatmasında bulunarak, katliamın bilinçli bir şekilde MGK toplantısında alınan karar sonucu gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

'TÜRK DEVLETİ KATLETMEYE ALIŞKIN'


Roboski'deki katliam için, "Amaç Kürt halkına gözdağı vermeye çalışmaktır" denilen HPG açıklamasında, şu hususlara değinildi: "Maraş katliamının tartışıldığı, Dersim özrünün gündemde olduğu bir dönemde böyle bir katliamın gerçekleşmiş olması tüm yapılan bu tartışmaların ne kadar göstermelik olduğunu gösteriyor. 'Sağ gösterip sol vuran' bu faşist devletin tarihi böyle katliamlarla doludur. TC devletinin 20. yüzyılda gerçekleştirdiği katliamların, ne kadar büyük insanlık suçu içerdiğini bugün herkes tartışmaktadır. TC devletinin tarihinde her zaman kitle imha silahlarını kullanarak toplu katliamlarda bulunduğunu bizler Dersim'de, Zilan'da, Kendakola'da, Kortekteve en son Roboski’de gördük."

'DEVLET YALAN SÖYLÜYOR; KATLEDİLEN KÖYLÜLERİN YOLUNU BİZ KULLANMIYORUZ'


Katliamla ilgili AKP ve TSK'nin "yanlışlık olmuş" anlamındaki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını kaydeden HPG, şöyle devam etti: "Devlet yetkililerinin söyledikleri 'yanlışlık olmuş' sözleri tümden yalandır. Saptırmadır. Katliam Kuzey Kürdistan’da gerçekleştirilmiş ve Haftanin-Sinaht'la hiçbir alakası yoktur. Sinaht'la olay yeri arasında onlarca kilometre mesafe bulunmaktadır. İnsanlarımızın kullandıkları bu yolu gerillamız hiçbir biçimde kullanmamaktadır. Bu yolu sadece ve sadece kervancılar kullanmaktadır. Sınır ticaretinin insanlarımız tarafından yapıldığını, askerler ve Şırnak tümen komutanlarının bilgisi dahilinde yapıldığını katliamda kurtulan insanlarımız dile getirmişlerdir."

'ERDOĞAN, GÜL ARINÇ, NECDET ÖZEL, İDRİS NAİM ŞAHİN; HEPSİ SORUMLUDUR'


HPG Anakarargah Komutanlığı'nın açıklamasında, katliamın kasıtlı ve gözdağı amacıyla düzenlendiği ifade edildi ve sorumlular şöyle işaret edildi: "Özcesi 29 Aralık 2011 gecesi TC faşist devletin gerçekleştirdiği katliam kasıtlıdır, göz dağı verme amaçlıdır ve bilinçlidir. Bu katliamın sorumluları ilk elden Erdoğan’dır, Arınç'tır, kimyasal Necdet Özel'dir, İdris Naim Şahin ile Cumhurbaşkanı Gül'dür. Katliamı gerçekleştirenler 'ya sev ya terk et' zihniyetine sahip olanlardır. Erdoğan, 'bir devlet kendi vatandaşını vurmaz' demiştir. Doğru söylemiştir. Katledilenler Türk değil; Kürt insanlarıdır. Türk devletinin vatandaşları değildirler. Bunun için katledilmelerinde bir sakınca görülmemiştir. Gazetecileri ve ressamları bile 'terörist' sayan bir zihniyetin Kürdistan’ın en ücra köşesinde yaşayanları katledecekleri açıktır."

Devletin 35 köylü Kürdü gerilla sandığı için vurmuş olduğunun gerçeği yansıtmadığının tekrarlandığı açıklamada, "TC devleti Onları gerilla sandığı için vurmamıştır. Onları PKK’li oldukları için vurmuş ve katletmiştir. Onlar Botan gibi Kürt direnişçiliğini en üst düzeyde yaşayan, yurtseverliği temsil ettikleri ve her şart altında onurlu Kürt duruşunu sergiledikleri için katledilmişlerdir" denildi.

'ARTIK KÜRTLERİN DEVLETLE YAŞAYACAĞI DÜŞÜNÜLMEMELİDİR!'


HPG, "Halkımıza, devletin böyle pervasızca saldırmasına göz yumanlar da aynı şekilde TC devleti kadar sorumludurlar" diyerek, devam etti: "Saddam'ı yargılayanlar bugün yeni Saddamlar yaratarak Kürt halkının başına yeni Halepçeler getirmektedirler. Erdoğan’ın ve onun faşist bakanlarının uyguladıkları bu kadar faşizme Avrupa devletlerinin, yine ABD'nin sessiz kalmanın da ötesinde günlük olarak desteklemeleri onları da bu katliam karşısında suçlu ve sorumlu kılmaktadır.

İnsanlarımızı bu kadar açıktan katleden bir devletle artık yaşayacağımız düşünülmemelidir. Gırtlığına kadar ahlaki olarak çöken ve Kürt halkına sadece katliamları reva gören bu devletle artık Kürt halkının birlikte yaşayacağı beklenmemelidir. Bu devletle birlikte yaşayabilineceğini düşünen yapılar boyunlarını cellatına uzatanlar olarak anılacak ve bunlara karşı gerekli olan tavır gösterilecektir."

'İNTİKAM ALACAĞIZ...'

HPG, açıklamasını şu sözlerle noktaladı: "Bizler HPG olarak açıkça belirtiyoruz; bu katliamın hesabını yukarıda sorumlu olarak gösterdiklerimizden soracağımız iyi bilinmelidir. Özelde halkımızı her ortamda horlayan, küçümseyen ve katledilmesini meşrulaştıran İdris Naim Şahin gibi psikopatlar, ruh bozukluğu yaşayan kişilikler bunu böyle bilmelidir. Bugüne kadar HPG olarak halkımız için her şart altında canımızı vermeye hazır olduk. Bundan böyle de bu ilkesel yaşam duruşumuz devam edecektir. Halkımızın savunulması için, korunması için bundan böyle üzerimize düşeni daha fazla yapacağımızın halkımızın bilmesini istiyoruz. Kendakola'da, Kortek'te, Roboski'de şehit edilen tüm insanlarımızın intikamını bu hastalıklı ruhlardan misliyle soracağımızın sözünü veriyoruz. Bu katliamda şehit düşen insanlarımızın önünde saygıyla eğilirken; halkımızı her ortamda daha güçlü bir şekilde birlik olmaya, ortak hareket etmeye ve çok güçlü bir serhildan ruhuyla yeşil Türki faşizmine karşı durmaya çağırıyoruz."

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: