31 Aralık 2011 Cumartesi

Erdoğan’ın Talimatı ile Öcalan’a Tecrit Yasallaştı!

Ergenekon örgütünden tutuklu CHP milletvekili Mehmet Haberal'ın annesini görmesine olanak tanıyacak yasa teklifinden PKK lideri Abdullah Öcalan'a avukat ve ziyaretçi yasağı çıktı.
PKK Lideri Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüşmeleri 27 Temmuz'dan bu yana "gemi bozuk" ve "hava muhalefeti" gerekçeleriyle engellenirken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan teklifle Öcalan'a yönelik tecrit yasallaştırılıyor.
AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, Meclis’e cezaevlerinde yatan tutuklu-hükümlülerin avukatları ve yakınları ile görüşmeleri yeniden düzenleyen kanun teklifi verdi.
Teklife göre Cumhuriyet Başsavcılığı’nın istemi üzerine infaz hakimi kararıyla avukat ve diğer kişilerle görüşmesine 6 aya kadar sınırlama getirilebilecek. Başsavcılığın kararı veya hükümlünün talebi üzerine bu karar kaldırılabilecek yada sınırlama süresi kısıtlanabilecek. Sınırlama kararının verilmesi halinde somut bir hukuki sorunla ilgili olarak görüşme yapılmasına ihtiyaç olduğu gerekçesiyle talepte bulunulduğu takdirde, sınırlama kararını veren hakimin kararı üzerine Türkiye Barolar Birliği’nin görevlendireceği bir avukatın hükümlü ile görevli nezaretinde görüşme yapması sağlanabilecek.

Görüşmenin, hukuki yardım amacı dışında yapıldığının söz konusu görevli tarafından tespit edilmesi halinde, görüşmeye son verilecek ve bu konuyla ilgili tutanak tutulacak. Görüşme başlamadan önce taraflar bu konuda uyarılacak.

Teklifin gerekçesinde, mevcut düzenlemelere ve uygulanan tedbirlere rağmen, hükümlülerin avukat yada ziyaretçilerle görüşme haklarının ‘’kötüye kullandığının’’ bilindiği, teklifle bunun engellenmesinin amaçlandığı iddia edildi. Buna göre Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşü de yasal olarak 6 aylığına yasaklanabilecek.

Hukukçulara göre sözkonusu uygulama ile Öcalan'a yönelik tecrit yasallaştırılıyor. Teklifte sınırlama kararı verildikten sonra sorun Öcalan’ın avukatları değil, Türkiye Barolar Birliği'nin görevlendireceği bir avukatın görüşme yapmasının da evrensel hukuk normlarına aykırı olduğuna dikkat çektiler.

Öcalan geçen Temmuz ayından bu yana avukatlarıyla İmralı adasına götürüldükleri kosterin bozuk olduğu iddiasıyla görüştürülmüyor.
ANF EYLÜL AYINDA DUYURMUŞTU

ANF Eylül ayında Öcalan'a uygulanan tecridin ”yasal” bir mevzuata kavuşturulması için Erdoğan tarafından hukukçu kurmaylarına talimat verdiğini duyurmuştu.

Haberde Erdoğan'ın, AKP'li hukukçulara talimat vermesinin ardından, Öcalan'a uygulanan yasadışı görüşme yasağının, hukuki alt yapısını oluşturmak için yapılabilecek, ”idari ve yasal düzenlemelerin neler olabileceği” konusunda çalışma başlatılmıştı. Hukukçularca yasal mevzuata ilişkin yapılan ilk çalışmada, Öcalan’ın avukatlarıyla haftalık görüşmelerini, “hükümlü” sıfatıyla değil, Türkiye’nin farklı yerel mahkemelerindeki devam eden bazı davaları ve yargıdaki bazı dosyaları ile ilgili olarak gerçekleştirdiği iddiası ortaya atıldı. Bu çerçevede Öcalan’ın yargıdaki dosyaları ve sürmekte olan davaları da araştırılmaya başlandı.

Hiç yorum yok: