31 Aralık 2011 Cumartesi

Yüksekova ve Silopi’de Protestolarda, Polis Hakla Karşı Silah Kullanıyor

YÜKSEKOVA / SİLOPİ - Hakkari'nin Yüksekova ve Şırnak'ın Silopi ilçelerinde polisin Roboski Katliamını protesto etmek isteyen halka saldırması üzerine çatışma çıktı. Yüksekova'da patlama meydana gelirken, silah sesleri yükselmeye başladı.

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde katliamı kınamak amacıyla binlerce kişi Oslo Oteli önünde bir araya geldi. Kitle buradan Eski Cezaevi Sokak'a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılan gençler de, BDP ilçe binası ve kitlenin önünde barikat kurdu. Gençler, Konfederalizm bayrağı ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarını açtı.

Yürüyüş öncesi BDP Yüksekova İlçe Başkanı Rüstem Demir açıklama yaparak, Şırnak'a giderek vahşeti yerinde gördüğünü ve bu katliamın bilerek, isteyerek yapıldığını söyledi. Katliamın Fethullah Gülen talimatıyla gerçekleştirildiğini belirten Demir, "Ama Kürt halkı susmayacak ve sonuna kadar direnecektir" dedi.

Açıklamanın ardından kitle çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçerken polisin saldırısına maruz kaldı. Polisin saldırısıyla birlikte Eski Cezaevi Meydanı'nda patlama meydana geldi, ilçede silah sesleri yükselmeye başladı. Polis patlamadan sonra geri çekilmeye başlarken, gençler çok sayıda noktada barikat oluşturdu. İlçede olaylar devam ediyor.

SİLOPİ’DE MISIR POLİSİ TAKLİDİ


Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde Cudi Mahallesi'nde bir araya gelen bir grup, katliamı protesto etmek için slogan atarak tepki gösterdi. Bunun üzerine olay yerine gelen polis, biber gazı kullanarak gruba müdahale etti. Yapılan müdahaleye gençlerin taşlarla karşılık verdi. Çatışmalar sırasında polisler evlerin damına çıkarak taşları söküp gençlere atması dikkat çekti. Olaylar ara sokaklarda devam ediyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: