31 Aralık 2011 Cumartesi

Avrupa, Kanada, Amerika ve Rusya'da Protesto Gösterileri

Türk devletinin 28 Aralık günü Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski Köyü’nde gerçekleştirdiği katliam Avrupa, Kanada, Amerika ve Rusya’da düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

30 Aralık Cuma günü özellikle Fransa ve Almanya’nın bir çok şehri, İsviçre, Finlandiya, İsveç ve Danimarka’da yapılan gösterilerin ardından Rusya, Kanada, Amerika ve Avrupa’nın diğer bir çok yerinde de gösteriler yapıldı.

WASHINGTON

Amerika’nın başkenti Washington’da onlarca kişi Türk devletinin katliamını protesto için bir araya geldi. Katliam resimleri, Kürdistan bayrakları ve Öcalan resimlerini taşındığı eylemde, bir dakikalık saygı duruşu da yapıldı.

MOSKOVA

Moskova’da Mezopotamya Derneği ve Rusya Ulusal Kürt Kültürel Otonomisi ortak bir basın açıklaması ile 35 kişinin yaşamına mal olan katliamı kınadı. Dernek başkanı Rafik Raşoyan, Türk devletinin geçmişte de birçok defa yaşandığını belirterek “bu tür katliamlarla Türk devletinin Kürt halkının özgürlük mücadelesini sindirmeyi ve halkını korkutarak özgürlük mücadelesinden vazgeçirmeyi” amaçladığını belirtti. Reşoyan bu tür katlimların Kürt halkının mücadele direncini daha fazla geliştirdiği belirterek, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu.

Rusya ulusal Kürt otonomisi adına bir konuşma yapan Sultan Haciyev başta Rusya kamuoyu olmak üzere, tüm demokrat, aydın kurum ve şahsiyetlere bu devlet terörüne tepki göstermelerini istedi.

TORONTO

Kanada’nın Toronto kentinde de yaklaşık 300 kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlenerek Roboski Katliamı lanetlendi.

EDMONTON

Kana’nın Alberta eyaletinin başkenti Edmonton’da da bir protesto yürüyüşü gerçekleşti. Kent merkezindeki en işlek cadde olan Jasper Avenue’de Cuma günü yapılan yürüyüşte Türk devleti kınandı. Yürüyüşe Kanada televizyonları da ilgi göstererek izleyicilerine duyurdu.

KOPENHAG

Danimarka’nın Kopenhag kentindeki Türk Konsolosluğu önünde bir gösteri düzenlendi. Eylemde söz alan Kopenhag Belediyesi İl Meclis üyesi Lars Aslan Rasmussen, bu katliamın maalesef ilk olmadığını hatırlatırken, cezaevlerindeki binlerce Kürt siyasetçiye de dikkat çekti. Sosyalist Halk Partili Serdal Benli ise, Danimarka meclisini katliama sessiz kalmamaya çağırdı. Organizatörler, Roj TV davasına ilişkin kararın açıklanacağı 10 Ocak tarihinde Kopenhag Şehir Mahkemesi önünde toplanmaya çağırdı.

FRANKFURT

Almanya’da Cuma günü bir çok kentte eylemler düzenlendi. Eylemlerin bir adresi de Frankfurt kentiydi. YEK-KOM’un çağrısıyla Frankfurt Südbahnhof’da bir araya gelen yüzlerce gösterici yapılan konuşmalardan sonra Türk Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti. Öfkelerini sloganlarıyla haykıran kitle ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘Yaşasın Enternasyonal Dayanışma’, ‘Katil Erdoğan’ ve ‘Biji Serok Apo’ gibi birçok sloganı güçlü bir şekilde haykırdı.

Konsolosluğun önünde yaşanan gerginliğin ardından, siyah çelenk bırakıldı sloganlar atıldı. Saygı duruşu ve sloganların ardından eylem sonlandırıldı. Eylemde YEK-Kom’un yanısıra AGİF, ATİF, ADHF ve DİDİF’de yer aldı.

ULM

Almanya'nın Ulm kentinde de Demokratik Kitle Örgütleri,AGİF, ATİF, ADHF ve YEK-KOM‘un çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık 200 kişi katliamı kınadı. Akşam saatlerinde toplanan göstericiler ellerindeki cenaze resimleri, dövizler ve pankartlar ile bir ağızdan AKP hükümetini protesto etti.

MARSİLYA

Fransa’nın güneyindeki Marsilya kentinde 30 Aralık günü 1500 kişinin katıldığı protesto gösterisi ardından, yaklaşık 80 Kürt genci St. Charles tren garını işgal etti. Gençler, sık sık “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye” ve “Bıji Serok Apo” sloganlarını attı. Polis gençlere müdahale etmezken, eylem sorunsuz bir şekilde sonuçlandığı öğrenildi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: