31 Aralık 2011 Cumartesi

ESP: Katliam Kasıtlı ve Planlı

Amed - Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır İl Örgütü, Şırnak'ın Uludere İlçesi Ortasu (Roboski) köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 35 kişinin yaşamını yitirdiği katliamı basın açıklamasıyla protesto etti.

Ofis AZC Plaza önünde yapılan basın açıklamasına ESP MYK üyesi Fethiye Ok, ESP İl başkanı Ramazan Karakaya, yazar İbrahim Okçuoğlu’da katıldı. Eylemde Halepçe katliamı fotoğrafları ile Roboski katliamı görüntülerinin yer aldığı fotoğraflar taşındı. “33 kurşundan 35 bombaya, katil devlet hesap verecek” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını ESP üyesi Julide Ateş yaptı.

Bu sabah Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesi Huzurevleri mahallesinde 2 sivilin polisler tarafından katledilmesini kınayan Ateş, sorumluların ortaya çıkarılıp yargılanmasını istedi. Ardından basın açıklamasını yapan Ateş, Roboski katliamının kasıtlı ve planlı yapıldığını söyledi. Ateş, “Yeni bir yıla devletin yeni bir katliamıyla giriyoruz. Bir yanda yılbaşı hazırlıkları yapılırken bir yanda gencecik evlatlarımızın tepesine bombalar yağdırılıyor. Şırnex’ın Qıleban ilçesinin Roboski köyünde sınır ticareti yapan halka Türk ordusunun savaş uçakları bombalar yağdırmış çoğunluğu çocuk olan ve yaşları 12-25 arasında değişen 35 kişiyi katletmiştir. Devletin pervasızca saldırılarına eklenen bu son vahşi saldırı faşizmin son safhasına ulaştığının göstergesidir.” dedi.

AKP sözcüsü Hüseyin Çelik’in “olayda kasıt aranmamalıdır” sözlerine tepki gösteren Ateş, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da grubun kalabalık olmasını katliama gerekçe olarak gösterdiğini söyledi. Ateş, “Aynı süre içinde burjuva basın da paralel biçimde önce katliamı görmezden gelerek, ardından da katliama bahaneler ve gerekçeler üretmekle bu katliamın suç ortağı olmuştur. Bu suç ortaklığının başını da, daima böylesi katliamların ardından kaleminden kan damlayan, katliamcıları savunan Fatih Altaylı çekmiştir.” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından katliam bölgesine giden ESP heyeti izlenimlerini kamuoyuyla paylaştı. İzlenimlerini kamuoyuyla paylaşan ESP MYK üyesi Fethiye Ok, ESP Diyarbakır İl Örgütü olarak katliam bölgesine gittiklerini söyledi. Görgü tanıkları ve ailelerle yaptıkları görüşmeleri aktaran Ok, şöyle konuştu: “Gördüğümüz katliamın bilinçli ve kasıtlı olduğudur. Katliamın yapıldığı bölgede 3 tane karakol bulunmakta köylülerin kaçakçılık yaptığı, tek geçim kaynağının kaçakçılık olduğunu söylediler. Devlet yetkilileri tarafından da bunun bilindiğini söylediler. Bu katliam bilinçli ve planlı yapılmıştır. Çünkü olay öncesi asker köylülerin geçişine izin vermeyerek bir noktada birikmesi sağlanmıştır. Köylüler 10’ar kişilik gruplar halinde gidip geldiklerinin, karakolun geçişlerine izin vermemesinden kaynaklı 5 grubun birleşmesiyle savaş uçaklarının grubu bombaladığını söylediler. Encü ailesinden bir ana olay anında karakolları, korucubaşını aradığını çocuklarının orada olduğunu bunun dikkate alınmasını istiyor. Ama verdikleri cevap bu emrin Ankara’dan verildiğini kendilerinin bir şey yapamayacağını söylüyorlar. Anneler sorumlunun AKP, Erdoğan ve devlet olduğunu, utanmadan kalkıp haberimiz olmadığını söyledi. Görgü tanıklarının ailelerinin ortak fikri devletin AKP’nin bu katliamdan sorumlu olduğudur. Bu katliam halkımıza yapılmıştır. Bilinçli ve kasıtlıdır. Bile bile işlenmiştir. Halkımızın özgürlük mücadelesine AKP hükümetinin cevabı bir kez daha katliam olmuştur. Bu zulmü bu vahşeti, halkımıza reva görenler tarih önünde halkımıza hesap vereceklerdir. Halkımız bunun hesabını soracaktır. Bizlerde parti olarak bu katliamın takipçisi olacağız, sorumlular ortaya çıkarılıp yargılanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Analarımızın gözyaşını kurutanlar öfkemizin derinliğinde boğulacaklardır.”

Hiç yorum yok: