8 Ekim 2011 Cumartesi

Polis, Aracıyla Kışanak'ı Ezmek İstedi

Gemlik'e gerçekleştirilmek istenilen yürüyüş için Diyarbakır'dan yola çıkan ve polis müdahalesiyle karşı karşıya kalan binlerce kişinin Urfa yolu üzerindeki bekleyişi sürüyor. Polis, TOMA aracını BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak'ın üzerine sürerken, Kışanak ezilmekten son anda kitle tarafından kurtarıldı. Kitle, gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakılıncaya kadar bekleyişlerini devam ettireceklerini söyledi.

TUHAD-FED öncülüğünde "Öcalan'a özgürlük" şiarı ile Gemlik'e gerçekleştirilmek istenilen yürüyüş için binlerce kişi Diyarbakır'da sabahın erken saatlerinde onlarca araçlık konvoyla yola çıktı. Çıkışların başlamasıyla birlikte bütün ilçelerde polis araçları durdurarak geçişlere izin vermezken, Diyarbakır çıkışında iki ayrı nokta kurularak araçlar burada engellendi. Çok sayıda zırhlı araçla Urfa yolu üzerinde bekleyen polisler, İçişleri Bakanlığı tarafından yürüyüşün yasaklandığını belirterek, yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirtti. Kent merkezindeki noktalardan çıkmayı başaran bazı araçlar da Urfa yolu üzerinde kurulan iki kontrol noktasında durduruldu. Engellemeye tepki gösteren kitle araçlardan inerek, "Bijî Serok Apo", "Öcalan" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" şeklinde slogan atarak kararı protesto etti. Kontrol noktasına gelen BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ile BDP Diyarbakır Milletvekilli Emine Ayna, polis yetkilileriyle görüştü. Görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine kitle Urfa yolu üzerinde oturma eylemine geçerek yolu trafiğe kapattı. Yolun trafiğe kapatılması ile çevik kuvvet polisleri cop ve kalkanlarla oturma eylemi yapan kitlenin üzerine giderek müdahale etti. Müdahaleye taşlarla karşılık veren kitle ile polis arasında çatışma çıktı.

Gerginliğin büyümesi ardından yol üzerinde açıklama yapan Gültan Kışanak, İçişleri Bakanlığı ve hükümetin talimatıyla tüm valilerin kentlerde ve ilçelerde giriş ve çıkışları yasaklayan bir karar aldıklarını ifade etti. "Bunun adı OHAL ve sıkı yönetim ilan etmektir" diyen Kışanak, "Yurttaşların seyahat etme, tepkisini dile getirme, görüşlerini açıklama ve demokratik mücadeleye katkı sağlamak amacıyla her türlü eylem ve etkinliğin faşizan bir tutumla terörize eden bir hükümet ile karşı karşıyayız" şeklinde konuştu. Türkiye'nin en büyük sorunu olan Kürt sorununun çözümüne olumlu katkıda bulunmak için bir eylem kararı aldıklarını belirten Kışanak, "Türkiye'de aklı ve vicdanı olan herkesin söylediği bir gerçek vardır. Sayın Öcalan ile diyalog ve müzakere yolu açılarak akan kan durdurabilir. Bu gerçeğe dikkat çekmek için Gemlik'e yürüme kararı aldık. Ancak çatışmaya dönük bir tutumla karşı karşıya kaldık. Her gün milliyetçiliği körükleyen açıklamalar yapılıyor. Barış, çözüm istemek bu ülkede yasak" dedi. Kışanak, "90'lı yıllardaki faşizme ve AKP faşizmine karşı halkımızla birlikte sokak ve meydanlarda olacağız. Sayın Öcalan'a tecrit bir rehine uygulamasına dönüşmüştür. Hükümet ve devlet aklı bu rehine politikasından ne medet umuyor çıkıp açıklasın. Sayın Öcalan ile müzakere bir an önce başlasın. Ve çözüme giden yolun önünün açılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

POLİS TOMA ARACIYLA KIŞANAK’I EZMEK İSTEDİ

Açıklamanın ardından kitle araçlarına binmek için yürümeye başladığı sırada ileride bekleyen TOMA aracı ile çevik kuvvetin müdahalesiyle karşılaştı. Kitleye tazyikli su ile müdahale edilirken, bazı polislerin de kitleye taş atarak, hakaretlerde bulunması dikkat çekti. Bunun üzerine başlayan olaylarda polisi taş yağmuruna tutan kitle araziye yayılırken, polis gaz bombası kullandı. Olayları yatıştırmaya çalışan BDP'li milletvekillerine yönelik polisin sert üslubu ve uygulaması dikkat çekti. Olayları yatıştırmaya çalışan BDP Bingöl Milletvekilli İdris Baluken, bir polis ile tartışırken, polis Baluken'in gözlüğünü kırdı. Olayları yatıştırmaya çalışan Gültan Kışanak'ın üzerine polis, TOMA aracı sürdü. Ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Kışanak, son anda kitle tarafından kurtuldu.

BİLİNÇLİ VE KASITLI SALDIRI


Buna karşı kitlenin öfkesi artarken, yurttaşlar TOMA araçları ile polisi taş yağmuruna tuttu. Uzun süre devam eden olayların ardından Baluken, kırılan gözlüğünü göstererek, uygulamanın polis terörü olduğunu söyledi. Emniyet yetkilileri ile görüşen Kışanak da, üzerine sürülen TOMA'nın içerisinde bulunan polisin yaka kartını istedi. Polisin yaka kartını vermek istememesi üzerine Kışanak, yol üzerinde açıklama yaptı. Kışanak, "Bir sağduyu içerisinde açıklama yapacaktık. Ama polis tahrik etti. Bilinçli ve kasıtlı olarak bunu yaptı. Polis bunu provoke etmek için elinden geleni yaptı. Ve kitleye müdahale etti. Bu çatışmanın çıkmasını bizzat kendileri istedi ve yönettiler. Bilinçli ve kasıtlı olarak yapıldı. Hiçbir gerekçesi yok iken ne bir çatışma ne de bir gerginlik vardı. Kitlenin üzerine su sıka sıka gelen TOMA bizzat benim üzerime yürüdü. Bir arkadaşım beni son anda ezilmekten kurtardı. Açık ve net bir şekilde beni öldürmeye çalıştı. Kasıtlı bir uygulama var. Görevli memurlardan TOMA'nın içerisinde bulunan polisin yaka kartını istedim. Ancak vermiyorlar. Açıkça buradaki amirler bu emri verdi ki memurlarını koruyorlar. Güvenliği tesis etmekle sorumlu olanlar, bu nedenle maaş alanlar, böyle terörize ederse saldırı yaparsa milletvekilli üzerine TOMA'yı sürerse kimse güvenlikten söz edemez. Burada üzerime sürülen TOMA, TBMM'nin üzerine sürülmüştür. Bu halkın iradesini temsil eden vekillik kurumunun üzerine sürülmüştür. Başbakan ve içişleri Bakanı TOMA'yı üzerime sürüp öldürmek isteyenleri yargı karşısına çıkarsınlar" şeklinde konuştu.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Çıkan olaylarda 3 kişinin gözaltına alındığı belirlenirken, kitle gözaltına alınanlar serbest bırakılıncaya kadar olay yerinden ayrılmayacağını söyledi. Kitlenin bekleyişi sürerken, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk da olay yerine geldi.

Hiç yorum yok: