21 Ekim 2011 Cuma

Heronlarla Katırların Savaşı

katrirPKK'li gerillaların Çukurca'daki askeri birliklere yönelik saldırılarını Türk basının ve onun köşe yazarlarının nasıl ele aldığını anlamak için bu yazıyı yazmadan önce kısa bir basın turu yaptım. Çoğu okunmaya değmez yazıların ortak teması önceki yazılarının aynısıydı. Türklerin ordusu saldıraya uğramıştı. Nasıl olurdu bu? Heron, insansız uçaklar, istihbaratlar, uydu araçları falan saldırı öncesinin hazırlıklarını nasıl bildirmezdi?

En çok Ahmet Altan'ın yazısını merak ediyordum. Önceki Türk Genelkurmay heyetini emekliye sevk edilip, Kimyasal Necdet'i ordunun başına geçirildikten sonra Ahmet Altan soruyordu:

"PKK eskisi gibi karakol basabiliyor mu? Karakolların yakınına kadar katırlarla ağır silahlar taşıyabiliyor mu?"

Demek Ahmet Altan'ın yeni ve şeffaf ordusunun da sırması çabuk döküldü. Resmi rakamlara göre 24 Türkiyeli evladın hayatını kaybettiği PKK gerillarının Çukurca saldırısından sonra Ahmet Altan şöyle yazmış:

"PKK sekiz noktaya birden hücum ediyor, büyük zayiat verdiriyor ve az bir kayıpla geri çekiliyor.

Bugün haberlerimizde göreceksiniz, bu saldırı için üç gün boyunca katırlarla bölgeye ağır silahlar taşımışlar.

Bu, nasıl oluyor da onca Heron'a, insansız hava araçlarına, uydulara, bilmem nelere rağmen fark edilemiyor?

Böyle büyük bir saldırının ciddi bir planlama aşamasından geçmiş olması lazım, nasıl oluyor da istihbarat bunu haber alamıyor?

Ciddi bir askerî zaaf olduğu çok açık ve çok kesin."

Ahmet Altan böyle yazmış. İnsansız uçaklarla ve heronlarla bize kafayı yedirtecek bu adam.

Heronlar belki katırları görümüyordur.

Olamaz mı?

Katır, atla eşeğin çiftleştirilmesinden elde edilen aykırı bir hayvandır. Büyüklüğünü attan, gücünü eşekten alır. Dünyada şimdiye kadar çok nadir olarak katırın doğurduğu görülüp duyulmuşsa da, katır kısır ve aykırı bir hayvandır. Tabii katır elde etmek zor iştir. İyi katır, atın dişisi, eşeğin erkeğinden elde edilir. Dişi atın boyu yüksek, erkek eşeğin boyu kısadır. Çiftleşme sırasında erkek eşeğin daha yüksek bir yere çıkarılması gerekiyor. Tersi de mümkündür. Yani erkek at ile dişi eşek çiftleştirilebilir. Bu durumda dişi eşek kendi büyüklüğünde ata benzeyen bir yaratık doğrurur, ama bu yaratık çocuklara sevimli görünmenin dışında kimsenin işine yaramaz.

Heronlar her şeyi görmek zorunda mıdır?

Kürdistan katırlarının en sert yamaçları tırmanma özellikleri var. PKK'nin 1984 yılındaki Eruh-Şemdinli baskınından sonraki ilk halk tutuklamalarıyla Ceyhan Cezaevin'de tanıştık. Gerillalara yardım etmekten dolayı Şemdinli'de tutuklanmış yaşlı bir amca bizim koğuşa verilmişti. Havalandırmada tek başına kederli dolaşıp duruyordu. Derdini kimseye anlatmıyordu. En son bana anlattı:

"Yeğenim," dedi. "Benim derdim çok büyüktür. Bak hanım yalnız kaldı, çocuklar yalnız kaldı, onlar başlarının çaresine bakarlar. Lakin yakalanmadan az önce dört katırımı dağa saldım. Bu dert beni öldürür.

Gerillalara haber salsanız katırları o dağdan alamazlar mı?"
Baktım Kürdün hayatında katırın yeri çok önemli.

Ahmet Altan, İsrailli ve Amerikalı heronların bizim özbe öz yerli katırları ihbar etmesini istiyor. Ne kadar ayıp bir istek.

Türk köşe yazarlarında her türlü meslek var. Büyük kayıplı PKK saldırılarından sonra hepsi güvenlikçi kesiliyor. Onlar sayesinde heron uzmanı olup çıktık.

Bunların içinde Türk ordusunun Kürdistan"daki konumlanışını sorgulayan tek kişi yok.

Daha önce de Türk ordusunun ve polisinin Kürdistan'daki konumunu bir çok kez yazdık. Bıkmadan bir kez daha yazalım:

Türk ordusu ve polisi, Kürt öldürmek ve tutuklamak;

Dil yasaklamak;

Köy boşaltmak, ev yıkmak, yuva dağıtmak;

13 yaşındaki kız çocuklarına devlet erkanı olarak topluca tecavüz etmek;

Çocuk gövdelere 13 kurşun sıkmak;

Ülke adı yasaklamak;

Korkutmak ve göçertmek için Kürdistan'dadır.

Bu ordu 25 sene içerisinde en az dört milyon Kürdü topraklarından söküp atmıştır.

Sökülüp atılan ailelerin çocukları Türk metropollerinde perişandır. Sokak çocuğudur. Çocuk yaşta fahişedir. Tinercidir. İnkarcıdır. Çok azı iyi bir hayat sürmektedir.

Türk ordusu Kürdün canına kıymak için Kürdistan'dadır. Kürdistan halkının can güvenliği yoksa, bunu yapan Türk ordusunun Kürdistan'da elbette can güvenliği olmayacaktır.

Türk ordusunun ve polisinin Kürdistan'daki konumlanış biçim ele alınmadan, Kürt sorunun "K"si bile tartışmaya açılamaz.

Türk ordusunun ve devletinin bütün yeni bilgilerini anında alan Ahmet Altan bir zahmet sorsun bakalım.

Heronlar, PKK'li gerillaların ağır silahlarını askeri birliklerin yakınına kadar taşıyan katırları gerçekten tespit edemiyormuş mu?

bildiricihasan@hotmail.com

Hiç yorum yok: