21 Ekim 2011 Cuma

Gerillanın Çukurca Devrimci Operasyonu Türk Ekonomisini Altüst Etti


HABERTÜRK-Suriye ile yaşanan gerilimlerin ardından Türkiye'nin savaşa gireceği dedikodusunu yayan yabancılar yerli oyunculara sağ gösterip sol vurdu.

Yerli oyuncuların döviz
piyasasını takip etmesini bir fırsat olarak değerlendiren yabancı yatırımcılar dövizde hareket gerçekleştirmeyip borsa ve tahvil piyasasında yüksek oranda satış yaptı. Piyasadan gelen bilgiler sadece bir tahvilde 350 milyon TL, toplamda ise tahvil piyasasında 500 milyon liralık satış gerçekleştiği yönünde. Özellikle büyük banka hisselerinde yabancı, ordinolarıyla ciddi satışlar gerçekleştirildiği iddia ediliyor.Dolar ve euronun TL karşısında düşmesi ve borsalarda yüzde 3'ün üzerinde bir düşüş yaşandı. İşte borsalardaki sert düşüşün sebepleri...
Ekonomist Figen Özavcı, bugün
piyasalardaki sert düşüşünü hem Merkez Bankası'nın borç verme faiz oranının yükseltilmesine hem de terör saldırılarından ötürü piyasaların tedirginlik yaşadığını vurguladı. Avrupa piyasalarında, 23 Ekim'de Brüksel'de gerçekleştirilecek olan AB Zirvesiyle ilgili bugün gelen haberleri arasında borç krizine çözüm yaratmayacak bir paketin ortaya çıkacağı söylentileri Avrupa piyasalarını olumsuz etkilediği düşünülüyor. İMKB'de ise dün ikinci seanstan itibaren negatif bir ayrışmanın olduğunu belirten Özavcı, bunun sebeplerini terör olaylarından dolayı Kuzey Irak'a operasyon düzenlenmesinin dünya basınında geniş yankı uyandırmasına ve Merkez Bankası'nın bugün aldığı faiz kararında etkin olduğuna bağlı olabileceğini söyledi.
MERKEZ BANKASINDA ENFLASYON ENDİŞELERİ HAKİM

Merkez Bankası bugün borç verme faiz oranını yüzde 9'dan yüzde 12'ye çıkarttı. Yaklaşık 3 aydır yoğun şekilde para politkası araçlarını kullanan Merkez Bankası, Eylül ayında büyüme endişesi yaşarken, Ekim ayında MB para politikalarında enflasyon endişesi yaşadığı düşünülüyor.
Döviz
piyasasında Merkez Bankasının bir piyasa oyuncusu kadar aktif olduğunu belirten Özavcı, MB'nin piyasalara güven vermesi gereken bir noktada durması gerektiğini vurgularken uyguladığı para politikalarıyla piyasaya güven vermediğinin altını çizdi. Özavcı, "Merkez bankası ihalesine katılım olmadığını, piyasa oyuncularının merkez bankasının ihalesine katılmadığını, ihaleden sonra piyasadan döviz alımı gerçekleştirdiğini söylüyorlar. İhaleye kadar biz düşük bir döviz kuru görüyoruz, ihaleden sonra mutlaka yükselen bir döviz kuruyla karşı karşıya kalıyoruz." şeklinde ifade ederek böyle bir durumda Merkez Bankası'nın dolara müdahalesinin başarısız olduğu yönünde yorumların oluştuğunu belirtti.

BONO'DA TERS HAREKET!


Bugün borç verme faiz oranlarının artmasıyla dövizdeki yükseliş kesilirken bono piyasalarında yükseliş yaşandı. Yüzde 9 ile 5 oranında yükseliş görülen bono piyasalarında, yüzde 10'luk hacimli bir hareketle karşı karşıya kalındı.  Bugünkü harekette ki hacimlilik bononun satıldığını gösteriyor. Özavcı Merkez Bankası piyasalarının güven vermedğini ve döviz piyasalarında aktif bir oyuncu gibi davrandığını belirtirken, TL zorunlu karşılık indirimlerini yapmasını hata olarak değerlendirdi ve borç vermede ki yükseltmenin buna bağlı olabileceğine dikkat çekti. Merkez Bankası'nın likitleri daraltmak isterken aldığı kararın bono piyasalarında ters etki yarattığı yönünde. Merkez Bankası'nın kararı ile   bugün döviz tarafı sakinleştirken bono tarafında ters harekete sebep olduğu gözlendi. Piyasalarda bir tedirginlik söz konusu.
DOLARI FRENLEYEN KARAR


YF Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Hakan Tezcan, piyasalarda bu kadar hızlı bir çekilmenin kaynaklarını anlamlandırmaya çalıştıklarını belirtti. Tezcan, kara harekatının başladığı haberiyle bir siyasi riskin arttığını ve Merkez Bankası'nın uzun zamandır dövize müdahalesinin sonuç vermediğinin görülmesi piyasaları etkilediğini söylüyor.
Merkez Bankası'nın aldığı borç verme faizi oranının artması, doların yükselişini bir parça frenledi. Tezcan, "Burada eğer bir kalıcılık görülmesi durumunda ise belki yeniden risk alma iştahının artabileceğini düşünüyoruz. Doların uzun süredir bu hızlı yükselişinden, döviz sepetinin 2.20'lerin üzerine yerleşmesinden duyulan korku eğer bir şekilde önlenebilirse bu noktada yeni alıcıları davet edebilir diye tahmin ediyoruz" dedi.

Piyasaların geldiği seviyeler itibariyle endeks 57 bin seviyelerinin üzerindey

ken, şu anda 56 binlerin altına indiğini görebiliyoruz.
Türkiye'nin tavsiyesini arttıran raporların seviyesinin altında olmamıza bağlı olarak Tezcan, "Döviz tarafında bir kontrol sağlanmışsa eğer bunun İMKB'ye olumlu yansımaları olabileceğini tahmin ediyoruz" ifadesinde bulundu.

Hiç yorum yok: