31 Temmuz 2012 Salı

Yüksek Kürt Konseyi, Ortak Model ve Bayrağı Tartışıyor

Yüksek Kürd Konseyi Toplantısından...
Hewler - Batı Kürdistan’daki iki büyük Kürt meclisi tarafından kurulan 10 kişilik Yüksek Kürt Konseyi, Federal Kürdistan’ın başkenti Hewler’de toplandı. Konsey, Batı Kürdistan için ortak model ve bayrağı tartışıyor.

Yüksek Kürt Konseyi üyeleri Federal Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi parti örgütlerinin desteğini almak için Pazar günü Hewler’e geldi. Heyet üyeleri Federe Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerin detayları hakkında bilgi edinemedi.

Heyet üyeleri Güney Kürdistanlı örgütlerle yaptıkları görüşme ardından bugün kendi toplantısına başladı. Daha önce Rojava’da (Batı Kürdistan) yapılan iki toplantının devamı olan 3. Yüksek Kürt Konseyi toplantısında önemli konuların konuşulduğu belirtiliyor.

Alınan bilgilere göre, Batı Kürdistan’ı temsil edecek ortak bir bayrak ve daha da önemlisi Kürt örgütlerinin kendi taleplerini ortaklaştırma noktasında tartışmalar yürütülüyor. Zira Konseyi çok sayıda parti ve değişik örgütler temsil ediyor ve bu örgütler Kürtlerin talepleri noktasında değişik modeller öneriyor. İşte Yüksek Kürt Konseyi, üçüncü toplantısında bu konuda ortak bir modeli Kürtler adına dünyaya deklare etmeye hazırlanıyor.

Diğer yandan Konsey bünyesinde üç ayrı komite kuruldu ve Konsey toplantısından sonra komiteler çalışmalarına başlayacak. Kürt örgütleri komitelerde yer alacak üyelerin isimlerini de netleştirdi. Buna göre; Savunma Komitesi Batı Kürdistan’da kurulan Halk Savunma Birlikleri’ni(YPG)denetleyecek, Diplomasi Komitesi Kürtler adına uluslararası alanda diplomatik faaliyetler yürütecek. İç komite ise Batı Kürdistan’daki pratik çalışmalardan sorumlu olacak. Komitelerin kendi bünyelerinde alt komisyon da kuracağı belirtiliyor.

SUK İLE GÖRÜŞME ERTELENDİ

Hewler’de bugün önemli bir görüşme daha gerçekleşecekti ancak alınan bilgilere göre görüşmenin son anda ertelendi.

Batılı devletler ve AKP hükümetinin desteği ile kurulan Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) Başkanı Abdulbasit Seyda’nın, Rojava Yüksek Kürt Konseyi üyeleri ile ve özellikle de PYD’li üyelerle görüşme yapmak istediği belirtildi. Görüşmede kurulmak istenen geçici hükümet hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı belirtiliyor. Bazı kaynaklar Abudlbasit Seyda’nın Hewler ziyaretini başka bir tarihe ertelediğini söylüyor. Fransız haber ajansı AFP ise, Sayda’nın Pazar akşamı Hewler’e indiğini yazmıştı. 


ANF

Hiç yorum yok: