31 Temmuz 2012 Salı

HPG: Şemdinli'deki Devrimci Gerilla Operasyonu Sürüyor


Behdinan - HPG yaptığı açıklama ile Şemdinli’deki “devrimci operasyonun” devam ettiğini ve pazartesi günü yaşanan çatışmalarda da 15 asker öldürüldüğünü, 8 askerin de yaralandığını duyurdu.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 23 Temmuz gününde bu yana devam eden çatışmalara ilişkin gibi veren HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) 30 Temmuz günü de Türk ordu güçleri ile gerillalar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını bildirdi.

Türk ordusunun alanda bulunan bazı yerleri tutmak için harekete geçmesi üzerine çatışmaların yaşandığını belirten HPG-BİM açıklamasında çatışmalara ilişkin şunlar belirtildi: “ 30 Temmuz günü saat 16.30’da Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Nirkola Boğazı ve Masiro Boğazında ilerlemek isteyen işgalci TC ordusuna ait askerlere yönelik olarak gerillalarımız tarafından iki ayrı eylem gerçekleştirmiştir. 19.30’a kadar devam eden şiddetli çatışmalar sonucunda Yukarı Nirkola Boğazında düşmanın 15 askeri gerillalarımız tarafından öldürülmüş, 8 asker ise yaralanmıştır. Masiro Boğazında yaşanan çatışmalarda ise düşmanın ölü ve yaralıların sayısı tarafımızdan netleştirilememiştir.”
Eylem ardından Türk ordusunun çatışma alanlarını bombaladığı ifade eden açıklamada Türk ordusunun ölü ve yaralılarını skorsky tipi helikopterlerle alandan uzaklaştırdığı belirtildi.

Açıklamanın devamında HPG-BİM “İşgalci TC ordusu gece saatlerinde gücünü bir kademe geri çekmek zorunda kalmıştır” dedi.

HAVA SALDIRILARI DEVAM EDİYOR

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yaşanan çatışmalarda ağır darbe yiyen Türk ordusunun alana yönelik hava saldırıları devam ediyor.Türk ordusunun 30 Temmuz günü gerçekleştirdiği hava saldırılarına ilişkin HPG-BİM şunları belirtti: “Temmuz günü saat 20.00’den 31 Temmuz günü saat 04.00’e kadar Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Gostê Tepesi, Hacıbeg çevresi, Nirkola Köyü, Ranyapirê Köyü, Geniştepe ile Masiro Tepesine yönelik olarak işgalci TC ordusu tarafından onlarca savaş uçağıyla bir hava saldırısı yapılmıştır. Aynı zamanda savaş uçaklarıyla bombalanan bu yerlere havan ve obüs saldırısı da yapılmıştır.”

ŞEMDİNLİ-GERDİYA YOLU TRAFİĞE KAPATILDI


HPG-BİM açıklamasında 29 Temmuz gününden beri Şemdinli-Gerdiya yolunun “işgalci TC” ordusu tarafından trafiğe kapatıldığına dikkat çekildi.

TOP SALDIRISI

HPG-BİM açıklamasında Hakkari’nin Gever (Yükekova) ilçesine bağlı Govendê dağına yönelik olarak Türk ordusu tarafından 30 Temmuz günü saat 12.00-16.00 saatleri arasında havan ve obüs toplarıyla bir saldırının gerçekleştiğini ifade etti.

HELİKOPTERLERE GERİLLA ENGELİ

Gever ilçesinden Oramar ve Şitaza alanlarına gitmek isteyen ve Türk ordusuna ait iki skorsky tipi helikopter 30 Temmuz günü saat 11.30 sularında gerillaların direnişi karşısında geri dönmek zorunda kaldı. Gerillaların eylemine ilişkin bilgi veren HPG-BİM iki skorsky tipi helikopterin ikinci defa da kobra tipi helikopterler desteğinde alana girmek istemesi karşısında tekrardan gerillalar tarafından püskürtüldüğünü belirtti.

GERİLLAR ORAMAR-ŞİTAZA YOLUNU KESTİ

Gever ilçesine bağlı Oramar ve Şitaza yolu HPG gerillaları tarafından kesilirken aynı yol üzerinde bulunan bir köprü de gerillalar tarafından imha edildi.

30 Temmuz günü saat 23.00 sularında Hakkari’nin Gever ilçesine bağlı Oramar ve Şitaza yolunun gerillalar tarafından kesildiğini bildiren HPG-BİM Şitaza ve Oramar arasında bulunan köprünün de gerillalar tarafından imha edildiğini duyurdu. Gerillaların gerçekleştirdiği eylem ardından Türk ordusu tarafından alana yönelik havan ve obüs saldırısı gerçekleşti.


ANF

Hiç yorum yok: