12 Haziran 2012 Salı

TC Patentli Yalana Görkemli Cevap!Şırnak Uludure'de 19 Mayıs'ta çıkan bir çatışmada 2 arkadaşıyla beraber yaşamını yitiren HPG gerillası Musa Bostan (Welat Garzan), Almanya'nın Stuttgart kentinde, bin Kürdistanlının katıldığı bir etkinlikte anıldı. 


Arena Kültür Evi'nde yapılan anmaya katılan Kürdistanlılar, Musa Bostan'ın ailesine başsağlığı dileklerinde bulundu. Bostan'ın aile üyeleri ve taziyeye katılan Kürdistanlılar, gerilla Musa Bostan'ın 'parti içinde infaz edildi' iddiasını ortaya atan Türk basınına, yalan haber yaptığından dolayı öfkeliydi. Anma etkinliği, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi'nde yaşamını yitiren devrimciler adına yapılan saygı duruşuyla başladı. Etkinliğin yapıldığı salon, özgürlük ve demokrasi için yaşamını yitiren gerillaların, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posterleri ve KCK bayrakları ile donatıldı. Anma programını Ozan Kawa Urmiye Kürtçe, Ozan Şeyhmus ise Türkçe sundu. Etkinliğin ilk anından itibaren salonda "Şehit Namirin" sloganları eksilmedi.

'Şehitlerimize layık olmalıyız'

 
Ozan Kawa Urmiye konuşmasında "Şehit ve şehadete yaklaşım Kürt halkı açısından çok büyük bir önem taşıyor. Bizler şehitlerimize layık olmalıyız" dedi. Anmada, 1999'da Almanya'dan PKK'ye katılan HPG gerillası Musa Bostan'ın kendi el yazısıyla yazdığı mektup, yengesi Solmaz Bostan tarafından okundu. Bostan, Avrupa'da yaşayan Kürt ailelere çocuklarını Kürt kültürü ile yetiştirmelerini ve mutlaka onlara Kürtçe öğretmelerini öneriyordu. HPG Anakarargah Komutanlığı'nın Musa Bostan için ailesine gönderdiği başsağlığı mesajı da okundu.

Ailesi Bostan'ı anlattı

 
1975 Elbistan-Çiftlik Köyü doğumlu Musa Bostan, Alevi olduğu için, Kızılbaş Alevi inancına göre dualar okundu. Ardından Musa Bostan'ın kişiliği, Kürt Özgürlük Mücadelesi'ne katılış nedeni, eğitim durumu ve gerilla mücadelesinde ortaya koyduğu duruş konusunda hazırlanan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Bostan'ın yeğeni Maraş yöresinde Kürdistan Özgürlük Mücadelesi'ne katılım sağlayıp, yaşamını yitiren gerillaların anılarını sinevizyon eşliğinde anlatırken, agabeyi Garip Bostan, kardeşi ile anılarını  paylaştı.

Hiçbir zulüm karşılıksız kalmaz

 
Türk Başbakanı R.Tayyip Erdoğan'ın Kürt halkının katili olduğunu söyleyen Garip Bostan, kardeşinin ise özgürlük mücadelesi yolunda yaşamını yitirdiğini dile getirdi. Bostan şunları söyledi: "Hiçbir zulüm karşılıksız kalmaz. Bize nasip olmazsa, çocuklarımıza bu zülmün hesabı sormak mutlaka nasip olur." Taziye, Kawa Urmiye'nin "Ey Şehid" adlı marşı okumasıyla son buldu.

Bilinçli bir yalan

 
Kardeşinin naaşını almak için Kandil'e giden Sultan Bostan, Sabah gazetesinde kardeşinin PKK tarafından infaz edildiği yönünde çıkan iddialara sert tepki gösterdi. Yazılanların "bilinçli bir yalan" olduğunu belirten Bostan şöyle konuştu: "Kardeşim, şehit düştüğünde cenazesini getirip defneden arkadaşları 3 günlük bir savaşın yaşandığını belirtiyor. Yaralanması, son konuşmaları konusunda bilgi aldım. Şehit Welat, Maymun tepesi dedikleri bir tepeye saldırı yapan gruptadır. Tepe ele geçiriliyor. Daha sonra hava saldırısında, şarapnel parçasıyla kasığından yaralanıyor. Bir kadın arkadaş, yoğun bir saldırı altındayken O'nun yarasından akan kanı durdurmaya çalışıyor. Aşırı kan kaybından Musa şehadete ulaşıyor. Gerillalar en ufak ayrıntısına kadar bize olanları anlattı. Bizi, kardeşimin olduğu şehitlikteki mezarına götürdüler. Cenazeyi alıp gitme kararının tamamen bize ait olduğunu belirttiler. Çıkarılan bürokratik problemler ve yaz koşullarından ötürü cenazeyi şehitlikte bırakmayı uygun bulduk. Türk basını ölümüzü bile kirli amaçlarına alet ediyor, kullanıyor. Sabah Gazetesi'nin yaptığı bilinçli bir yalandır." 


AZİZ AMED / STUTTGART

Hiç yorum yok: