12 Haziran 2012 Salı

Fetullah Gülen Cemaati Eğitim Sendikası Kurdu


Fethullah Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Aktif Eğitimciler Sendikası kuruldu. Sendikanın kuruluşu AKP güdümündeki Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen’liler tarafından tepkiyle karşılandı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Gülen Cemaatine yakınlığıyla bilinen Aktif Eğitimciler Sendikası, hükümetle kamu emekçileri arasına yapılan toplu sözleşme sürecinin sonlanmasından 14 gün sonra kuruldu.

MUHALİF SENDİKACILAR CEZAEVİNDE

Gülen cemaati, 40 dolayında sendikacının cezaevlerine konulmasındaki KCK operasyonlarının arkasında olmakla suçlanıyor. Polise ve yargıya geniş bir şekilde sızdığı iddia edilen, cemaatin son yıllardaki binlerce gözaltı ve tutuklamada rolü olduğu belirtiliyor.

AKP iktidarı döneminde aralarında sendikaların da olduğu tüm muhalifler hedef olurken, cemaatçi ve iktidar yandaşı grup ve örgütlenmeler ise sınırsız bir hoşgörüden yararlanarak, üye sayılarını bugüne kadar görülmemiş bir düzeye çıkardı.

YANDAŞLARA SINIRSIZ HOŞGÖRÜ

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 5 Haziran günü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada şunları söylemişti: "Muhalif bütün sendikalar AKP iktidarı ile tasfiye sürecine tabi tutuldu. AKP'nin beslediği sendikalar ise olağanüstü büyüme gösterdi. Mesela Memur-Sen, AKP'nin iktidara geldiği güne kadar 41 bin üyeye sahipti. AKP'den sonraki 9 yılda üye sayısı 515 bine çıktı. Hak-İş, AKP'den önceki 27 yılda 309 bin üye yaptı AKP döneminde ise 500 bine çıktı. Kamu-Sen ve KESK'in ise üye sayısı düştü. AKP'nin sendikaları işyerlerinde yöneticiler eliyle yöneticileri tehdit ediyor. AKP sendikası üyesi olmayanlar fişlendi, coplandı. Sendika binaları basıldı.”

GÜLEN CEMAATİ MUHALİFLERİ FİŞLİYOR, RAPORLAR HAZIRLIYOR

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan da bugün ANF’de yayınlanan mülakatında Gülen cemaatinin faaliyetlerine dikkat çekti: “Gülen’in birçok adamı bölgelerde legal kurumlara sızdırılmış, polis onların verdiği raporları esas alıp izleyerek kim aktif ise, kim oradaki Kürt toplumunu toparlamada rol oynuyorsa, bu belediye başkanı mı, il başkanı mı, mahalle komisyonu başkanı mı, il encümeni mi, her kimse, onları belirleyip tutukluyorsunuz. Bunlar tamamen Fethullahçıların toplum içerisinde oluşturmuş oldukları işbirlikçi ajan yapıların bilgilendirmeleri sonucu polisin takip ederek ve sıradan konuşmaları örgüt konuşmaları gibi gösterip devreye koyduğu tutuklama senaryolarıdır. Burada hukuk diye bir şey yoktur. Sömürgeci savaş hukuku vardır. Zaten Van belediye başkanı ve beraberindekiler operasyondan çok önce cezaevinde yerlerini hazırlamış oldukları açığa çıktı. Tamamen siyasi kararlar sonucu Kürt siyasetçileri tutuklanmaktadır. Bunlarla Kürt siyasetinin çökertilmesi ve bitirilmesi hedeflenmektedir. Siyasetsiz kalmış, öncüsüz kalmış bir toplumu istedikleri gibi yönetmeyi düşünüyorlar. Bu, bir savaştır. Bu, Kürt halkına ve Kürt siyasetine karşı geliştirilmiş bir soykırımdır.”

Hiç yorum yok: