17 Haziran 2012 Pazar

PYD 5. Olağanüstü Kongresini Gerçekleştirdi

Suriye’de olağanüstü gelişmelerin yaşandığı bir dönemde toplanan Batı Kürdistan’ın en büyük Kürt partisi Demokratik Birlik Partisi (PYD) 5. Olağanüstü kongresini gerçekleştirdi. PYD, binlerce kişinin katıldığı kongrede parti yapısında önemli değişikliklere giderek, eş başkanlık sistemine geçiş yaptı. Ayrıca parti yönetim kurulu üye sayısı 13’ten 25’e çıkarıldı.

‘Suriye’ye demokrasi ve özgürlük, Batı Kürdistan’a demokratik özerklik’ şiarıyla yapılan kongre, Qamislo’da gerçekleştirildi. Kongreye, Batı Kürdistan, Güney Kürdistan, Lübnan, Suudi Arabistan ve Avrupa’dan delege ve siyasi parti ile sivil toplum örgütü temsilcileri yanı sıra Ezidi, Asuri, Süryani ve Ermeni halk ve dini azınlık temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 2 bin kişi katıldı.

Kongre dün Ey Reqib Marşı eşliğinde gerçekleştirilen saygı duruşuyla başladı. Ardından kongre hazırlık komitesi adına Emine Ose bir konuşma yaptı. Katılımcıları selamlayan Ose, “Bu kongrenin Batı Kürdistan ve Suriye’de yaşayan Kürt halkına özgürlük getirecek bir başlangıç olmasını diliyoruz” dedi.

Ose’nin açılış konuşması ardından 5 kişilik bir divan seçildi. Ardından delegelerin onayı ile hazırlık komitesi tarafından sunulan kongre gündemine geçildi.

Kongrede KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, TEVDEM, Batı Kürdistan Halk Meclisi ile Qamislo Halk Meclisi’nin öneri ve başarı dileklerinin yer aldığı mesajları okundu. Aralarında Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS), Demokratik Sol Parti, PDK-Suriye, El Tensiq Demokratik Değişim Partisi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda parti de kongreye katılarak mesajlarını sundu.

Kongreye Batı Kürdistan, Suriye ve Ortadoğu’daki Kürtlerin konumu ile yaşanan gelişmeler damgasını vurdu. Birçok konuşmacı, Suriye’deki gelişmeleri Batı Kürdistan ve Suriye’deki Kürtler başta olmak üzere diğer tüm halk ve azınlıkların özgürleşmesi için önemli fırsatlar sunduğunu vurguladı.

Kongrede PYD’nin parti yapılanmasında önemli değişikliklere gidildi. Buna göre PYD bundan böyle yola Eşbaşkanlık Sistemiyle devam edecek. Eşbaşkanlık sistemine ilişkin önerge, kongre katılımcılarının büyük çoğunluğunun onayıyla kabul edilerek, Salih Muslim ile Rihan Mihemed ilk eşbaşkanlar olarak seçildi.

Kongrede konuşan eşbaşkan Salih Muslim, hasas bir dönemde gerçekleştirdikleri kongre ile PYD olarak Parti Sisteminde önemli değişikliklere gittiklerine dikkat çekti. Muslim, “Biz partinin yapılanma ve örgütsel boyutunda önemli değişiklikler yaptı. Bundan dolayı PYD Yönetim Kurulu üye sayısını 13’ten 25’e çıkardık” dedi.

Kongreye katılan ENKS başta olmak üzere tüm parti, Kürt, Arap ve Ezidi aşiret ve dini azınlık lider ve temsilcilerini selamlayan Muslim, katılımlarının ‘PYD’nin diğer partilerle ilişkileri kötüdür’ söyleminin ne kadar yersiz olduğunu gösterdiğini söyledi. Muslim, “Katılımınız, bizler ile diğer Kürt kesimleri arasında, yine dış kesimlerle ilişkilerimizin güçlü olduğunu göstermektedir” dedi. Batı Kürdistan halkını bu tarihi dönemeçte daha fazla birlik ve örgütlemeye çağıran Muslim, bu konuda parti olarak üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye devam edeceklerini, bunun için daha üstün bir çaba sarf edeceklerini söyledi.

Hiç yorum yok: