23 Nisan 2012 Pazartesi

Maliki, ABD'nin F-16'ları İle Kürtleri mi Vuracak?

Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, ABD’nin Irak merkezi hükümetine F-16 satışına karşı çıkarak, Şii Başbakan Nuri El Maliki’nin bu uçakları Kürtlere karşı kullanacağı endişesini dile getirdi.

Türkiye ziyareti dönüşünde Pazar günü gazetecilerle bir araya gelen Mesut Barzani, “F-16’ların bu adamın eline geçmemesi gerekiyor. Bu tür silahlara sahip olmasını engellememiz gerekiyor” dedi.

Barzani, “Eğer elde ederse, bulunduğu mevkide kalmaması gerekiyor” diye ekledi.

Maliki’nin Irak ordusunun subayları ile bir toplantı sırasında F-16’larla Kürdistan’ı vurma tehdidinde bulunduğunu söyleyen Barzani, “Bağdar ile Erbil (Hewler) arasınaki sorunlardan bahsettiler ve subaylar ona, ‘Bize emir verin, onları Erbil’den kovalım’ dedi. Maliki ise ‘F-16’ların gelişini bekleyin’ cevabını verdi” şeklinde konuştu. Barzani, bu görüşmenin hangi tarihte yapıldığı konusunda bilgi vermedi.

ABD, Aralık 2011’de Bağdat’ta 36 adet F-16 satışı için onay vermişti.

Hewler ve Bağdat arasında ilişkiler hiç olmadığı kadar gerilmiş durumda. Kürdistan Bölgesi, Maliki yönetimini iktidarı tekelleştirerek “diktatöre dönüşmekte” olduğu tepkisinde bulunuyor. Bağdat, Kürdistan Bölgesi’nin petrol anlaşmalarını da tanımazken, Kerkük dahil tartışmalı bölgeler sorunu da devam ediyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: