6 Şubat 2012 Pazartesi

Demirtaş'tan 'BDP'nin Vizyonu Yok' Diyenlere Yanıt

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın “BDP'nin politik bir programı ve vizyonu yok” diyenlere Twitter hesabından yanıt verdi. Demirtaş, “Biz BDP'yi diğer partilerde olduğu gibi, uluslararası bir şirketi yönetir gibi yönetmiyoruz” dedi.

Demirtaş, Twitter’daki hesabında “BDP'nin politik bir programı ve vizyonu yok diyenlerin bizi daha dikkatli ve önyargısız bir şekilde izlemelerini tavsiye ederim” diye belirtti.

BDP Eş Genel Başkanı şunları söyledi: “BDP, kapitalist moderniteye alternatif olma iddiasıyla son derece güçlü bir toplumsal örgütlenme modeli geliştiriyor.

Bu model esasında, herhangi bir siyasi partinin bütün toplumu tek başına yönetme hakkına karsı çıkan bir modeldir.

O nedenle salt iktidar olma kaygısından uzaktır. Sanırım bu bakış açımızı anlamakta zorlanan çevreler BDP'yi vizyon sahibi olmamakla eleştiriyorlar.

Oysa biz BDP'yi diğer partilerde olduğu gibi, uluslararası bir şirketi yönetir gibi yönetmiyoruz. Bu nedenle, gelecek vizyonumuzu da ‘daha fazla kar ve kazanç’ üzerine kurgulamıyoruz. Mücadelemiz daha fazla toplumsal fayda üzerinedir.

Neoliberal ekonomik politikaların cenderesinden kurtulmanın tek yolu da tabana yayılmış alternatif toplumsal örgütlenmeleri geliştirmektir.

Ortadoğu'da taşlar yerinden oynarken bizim hedefimiz kapitalist modernite ve neoliberal ekonominin, kendini yeniden tahkim ederek 100 yılını daha garantiye almasını önlemektir.

En azından denemeye değer bir vizyon olduğu kesindir. Ancak mevcut sistem içi partiler gibi entegre programlarımız yok diye kimse bizi vizyonsuzlukla suçlamasın derim.”


Demirtaş bugün normal yayına geçen Stêrk TV’yi de başarılar diledi: “Bu arada Stêrk TV uluslararası bir kanal olarak yayınlarına başlamış. Hayırlı olsun diyorum, başarılar diliyorum.”

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: