16 Şubat 2012 Perşembe

Ankara - Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin oğlu Kürdistan Yönetimi Washington Temsilcisi Kubad Talabani, "Kandil'den 3 bin PKK'li sökülse de sorun çözülmez. Diyelim ki yarın operasyon yapıldı ve Kandil'den 3 bin PKK'li sökülüp atıldı. Sorun çözülmüş mü oluyor? Türkiye'deki 1 milyon PKK'li ne olacak?" dedi.

Habertürk gazetesine konuşan Talabani, PKK konusunda Türkiye ile işbirliği yaptıklarının ancak askeri destek vermediklerini söyledi.

PKK'nin Türkiye'ye ve Güney Kürdistan’da şehirlere girmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Talabani, "Topraklarımızın komşu ülkelere saldırı amacıyla kullanılamayacağını harkese açık açık söyledik" ifadelerini kullandı.

Çözümün askeri olmadığının altını çizen Talabani, "Kandil'de Saddam bile askeri operasyonlarda başarılı olamadı... Sorun silahları ve çatışmayı aşıyor. Kimlik, tarih, siyaset, kültür meselesi... Türkiye'nin iç meselesidir ve Ankara bizden çözüm için yardım isterse bunu yapmaktan mutluluk duyarız" dedi.

Talabani "Kandil'den 3 bin PKK'li sökülse de sorun çözülmez. Diyelim ki yarın operasyon yapıldı ve Kandil'den 3 bin PKK'li sökülüp atıldı. Sorun çözülmüş mü oluyor? Türkiye'deki 1 milyon PKK'li ne olacak?" diye konuştu.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: