16 Ekim 2011 Pazar

Yeni Kölelik Düzeni!

Zincirleme zamlarla işçi-emekçiye yüklenen hükümet şimdi de kölelik düzeninin çalışma koşullarını dayatıyor. Enerji Bakanı gün        ışığıyla birlikte mesaiyi savundu

Kıdem tazminatının kaldırılması, sendikal çalışma koşullarını yok etme projeleriyle işçi ve emekçileri cendereye alan hükümet şimdi de fazla mesai sisteminin altyapısını hazırlıyor. Hükümet Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın ağzından ortaya attığı projeyle, “gün ışığından daha fazla yararlanmak ve verimliliği artırmak” bahanesiyle mesaiyi saat 6-7 civarında başlatmayı ve cumartesiyi de çalışma günlerine dahil etmeyi amaçlıyor.

 
AKP hükümetinin yeni kölelik düzeni belirginleşiyor

Erken kalk, çok çalış, az konuş!


Hükümet bir kez daha “ortaya at, tartışılsın, herkes alışsın” yöntemini kullanarak emek dünyasına ilişkin bir projesini kamuoyuna duyurdu. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın ağzından ortaya atılan proje, “gün ışığından daha fazla yararlanmak ve verimliliği artırmak” bahanesiyle mesaiyi saat 6-7 civarında başlatmayı ve cumartesiyi de çalışma günlerine dahil etmeyi amaçlıyor. Bakan Yıldız, bunun için hazırlığın başladığını belirtti.


Çeşitli gazetecilere konuşan Bakan Yıldız “Mesai erken başlayınca erken bitecek. Böylece gün ışığından daha fazla yararlanacağız. Esnafımız zaten bunu yıllardır yapıyor. Bu aslında kültürümüzde de var. Devlet bunu niye yapmasın ki? Yılda 3 milyar kilovatsaat elektrik tasarruf edebiliriz” dedi.


Bakan Taner Yıldız, ‘Çalışanlar uykusundan fedakarlık yapacak” sorusuna “Uyku süresinde azalma olmaz. Vatandaş akşam daha erken uyur” yanıtını verdi.


Tatil de neymiş efendim?


Bakan Yıldız cumartesi tatilinin de kaldırılmasını savunarak, “70’lerde cumartesi çalışma uygulaması vardı, sonra kaldırıldı ve Türkiye hak etmediği refah seviyesini peşin almış oldu. Bu doğru değil. Biz niye daha çok çalışmayalım?” dedi.

 
Türkiye zaten çok çalışıyor

Paris merkezli Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’nin “How’s life” (Hayat nasıl) raporu, 40 ülkede yürütülen araştırmalar sonucunda insanların yaşamlarından memnun olup olmadığını tespit etti. Mutluluk ve refah derecelerini ortaya koyan raporda, Türkiye memnuniyet sıralamasında 32. oldu.

İşte, “İşinizi seviyor musunuz? Sağlığınız nasıl? Çocuklarınıza yeteri kadar vakit ayırabiliyor musunuz? Komşularınıza güveniyor musunuz? Genel olarak hayatınızdan memnun musunuz?” gibi soruların sorulduğu raporun sonuçları:


Katılımcılara hayatlarından memnun olup olmadıkları sorulduğunda Danimarka en olumlu cevabı vererek ilk sırayı aldı. Kanada 2., Norveç 3. olurken Türkiye 32. ve Çin son sırada yer aldı.


Mutsuzlukta birinciyiz


Katılımcılara “Bugün nasıl hissediyorsunuz” sorusu sorulduğunda Türkiye en az olumlu cevabı vererek sonuncu oldu. Soruya en olumlu cevabı veren ülke Danimarka oldu. 2. sırada İzlanda ve 3. sırada ise Japonya var.


Yeşil çevre olmamasından şikayet edenlerin başında İtalya ve Türkiye geliyor. Türkiye listede 2. sırayı aldı. Bu ülkedekilerin üçte biri yeşil alanın az olmasından yakınıyor. Finlandiya, Danimarka ve İsveç ise şikayetçi değil. Ülkeler arasında en fazla çalışan ülke Türkiye olarak belirlendi. Son sırayı ise Hollanda aldı.


Ömrümüz yollarda geçiyor


İşe gitmek için harcanan süre ortalama 38 dakika olarak belirlendi. Türkiye’de ise bu süre 40 dakika veya daha fazla. Türkiye işe gitmek için en fazla süreyi harcayan 3. ülke oldu. İlk sırada Güney Afrika yer aldı. Katılımcılara ülkedeki havanın temizliğinden memnun olup olmadıkları sorulduğunda Türkiyelilerin yaklaşık yüzde 70’i olumlu cevap verdi. Hava memnuniyeti sıralamasında Türkiye sondan 10’uncu oldu. Suyun temizliği sorulduğunda ise, Türkiyelilerin yaklaşık yüzde 65’i memnun olduğunu söyledi. Ancak Türkiye sondan 3. sırada yer aldı. İşyeri çalışma ortamından memnun olup olmama konusunda ise; Danimarka, Norveç, İngiltere, İsviçre, Avusturya, Belçika, Hollanda ve Almanya’da her on kişiden dokuzu işinden hoşnut olduğunu belirtti. Türkiye’de her iki kişiden biri, Yunanistan’daysa her üç kişiden ikisi çalışma ortamından memnun. Türkiye çalışma ortamından en az memnun olan ülke oldu.


Birileri bizimle dalga geçiyor


Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın “sabah 06.00’da çalışmaya başlanması ve cumartesi tatilinin kaldırılması” yönünde bir düzenleme hazırlığını ‘müjdelemesinin’ ardından AA ve Zaman konuya ‘bilimsel’ yaklaşan bir habere imza attı. Yandaş medyanın yaptığı “Bu işte bir terslik var” haberinde Dicle Üniversitesi (D.Ü) Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır, erken kalkmayı överek, ‘’Bizde bir gariplik vardır. İlkokul çocukları güne erken başlıyor. Ama büyük insanlar mesaiye saat 09.00-10.00’da başlıyor. Aslında tam tersi olması gerekiyor’’ diyordu.  


Uzaylılar kaçta kalkıyor?


Ama AKP’ye yaranmak için gerçekleri çarpıtan Zaman’ın gizlediği başka sorular var:


Örneğin, Bakan Yıldız, 06:00’da başlayan mesainin kaçta biteceğini söylemiyor. Yani, 06:00’da başlayan bir mesainin 14:00-15:00 sıralarında bitmesi gerekiyor.


Örneğin, emekçilerin saat 09:00’da kalktığını kim söylüyor? 09:00’da başlayanların işe yetişmek için saat 07.00’den önce uyandığı bilinmiyor mu?


Örneğin, Prof. Sır, 07:00’da ders başı yapan çocuklara kimin kahvaltı yaptırdığını, giydirdiğini biliyor mu?


Örneğin, Türkiye’de milyonlarca emekçi için günde 8 saatlik çalışma süresinin söz konusu olmadığı, günlük 12 saatin üzerinde çalışmanın “normalleştiği ve sıradanlaştığı” bilinmiyor mu?

Hiç yorum yok: