16 Ekim 2011 Pazar

Şırnak Cumhuriyeti’nde Darbe! • Şırnak’ta “KCK operasyonu” adı altında tutuklanan 5, hakkında yakalama kararı çıkartılan 1 belediye başkanı, 15 belediye meclis üyesi, 3 belediye başkan yardımcısı, bir belediye başkan vekili ile 6 il genel meclis üyesi İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.

  Şırnak’ta 21 ile 23 Eylülde “KCK operasyonu” adı altında tutuklanan ve haklarında yakalama kararı çıkartılan belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri İçişleri Bakanlığı tarafından jet karar ile görevden uzaklaştırıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen resmi yazıda belediye başkanları ile belediye meclis üyelerinin Anayasanın 127’nci maddesinin 4’üncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 27’nci maddesi uyarınca görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

  ANAYASA’NIN 127.MADDESİ

  Anayasanın 127. maddesine göre, mahalli idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri, konusundaki denetim yargı yolu ile olur. Ancak, görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir.

  5393 sayılı Belediye Kanunu’na göre; görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan belediye organları veya bu organların üyeleri, kesin hükme kadar İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir.

  BARO: KARAR DOĞRU DEĞİL

  Konuyla ilgili gazetemize konuşan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi İçişleri Bakanlığının belediye başkanları ve il genel meclis üyelerini görevden uzaklaştırma kararının doğru olmadığını söyledi. Verilen kararla çatışmalı sürecin daha çok da körükleneceğini ifade eden Elçi, görevden uzaklaştırılanların hakkında kesinleşmiş bir karar da olmadığını dikkat çekti. Yargı kararının kesinleşene kadar herkesin masum olduğuna vurgu yapan Elçi, verilen kararın doğru olmadığı yineledi. Toplumda Kürt sorununun çözümü isteğinin güçlü olduğunu belirten Elçi, MİT- PKK görüşmesine yönelik olumsuz bir tepki gösterilmemesinin buna örnek olduğunu ifade etti. Yaşanan gelişmelerle birlikte artık sivil toplum örgütlerinin daha aktif olması gerektiğini anlatan Elçi, sivil toplum örgütlerin kamuoyunun daha duyarlı hale gelmesi için aktif çalışmalar yürütmesi gerektiğini dile getirdi.  Tutuklu belediye başkanlarının avukatları, belediye başkanlarının tutuklanma gerekçelerinin görevleri ile ilgili olmadığından dolayı İçişleri Bakanlığının verdiği kararın antidemokratik olduğu belirtti. İl Özel İdare Kanunu’nun 34. maddesine göre görevden uzaklaştırılan Şırnak il genel meclis üyeleri ise şunlar: 2009 yılında “KCK” adı altında yapılan operasyonda tutuklanan BDP Şırnak İl Genel Meclis Üyesi Emin İrmez ile 21 Eylülde Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile tutuklanan Ali Aktaş, Hasan Atak ve Sarya Ölmez’in yanı sıra haklarında arama kararı çıkartılan BDP Şırnak İl Genel Meclis Başkanı Leyla Birlik ve BDP Şırnak İl Genel Meclis Üyesi Sıtkı Demir.  


  GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILANLAR

  Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Şırnak Belediye Başkan Yardımcısı Piruz Üstün, Şırnak Belediyesi Meclis Üyeleri Aydın Pusat, Gurbet Balık, Abdulaziz Bilgi, Zeynep İnan, Maruf İke, Ayşe İrmez, Mehmet Selim Basan, Cemil Yorgun, Mehmet Çakan, Yahya Barınç, Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, Silopi Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Kunur, Silopi Belediye Meclis Üyesi Serhat Sevişoğlu, Temel Tanrıkulu ve Abdulaziz Tanrıkulu, 24 Aralık 2009’da, “KCK üyesi” olduğu iddiası ile tutuklanan Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Cizre Belediye Başkan Vekili Mehmet Sacı, Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Hanım Onur, Cizre Belediyesi Daimi Meclis Üyesi Adem Gölce İke, Cizre Belediye Meclis Üyesi Yedek Üyeleri Reşit Gün, Basri Ertene, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak ve Uludere Belediye Başkanı Şükran Sincar.


  500 KİŞİ CEZAEVİNDE

  Şırnak’ta 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden itibaren halkın oyları ile seçilen 2 milletvekili, 5 belediye başkanı, 2 eski belediye başkanı 16 belediye meclis üyesi, 4 il genel meclis üyesi başta olmak üzere 500’ü aşkın kişi “KCK” adı altında yapılan operasyonlar kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Hiç yorum yok: