16 Ekim 2011 Pazar

Türkiye Büyüyor Ekmek Küçülüyor!

Ekim ayı zam ayına dönüştü. Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte önce elektrik ve doğalgaza ardından da vergilere zam yapıldı. Zincirleme zamlar tüketiciyi de bezdirdi. Tüketici Hakları Derneği art arda temel ihtiyaç maddelerinin hemen hepsine gelen zamların asgari ücretlere gelen zamlardan fazla olduğuna dikkat çekti.
 
Türkiye büyüyor, ekmeğimiz küçülüyor!

Doğalgazdan elektriğe kadar yapılan son zamlar ve vergi artışları yurttaşı canından bezdirirken, TÜSİAD bile dolaylı vergilerin “kolay toplandığını” itiraf etti ama uyardı: “Bunun da bir sınırı var!”


Son bir ay içinde üst üste gelen zamlara Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar sert tepki gösterdi. Türkiye’de halkın yüzde 20’sinin açlık sınırında, yüzde 70’inin ise yoksulluk sınırında olduğunu ve bu durumun kader olmadığını ifade eden Çakar, hükümetin uyguladığı yanlış ekonomik ve sosyal politikaların halkı aç bıraktığını söyledi.


Son bir ay içinde doğalgaza yüzde 14 oranında, elektriğe yüzde 10 oranında zammın gelmesi ve en son olarak da ÖTV oranlarında yüzde 40’lara varan zamlar, tüketici derneklerinin de tepkisine neden oldu. Doğalgaza 2009 ile 2010 yılında da kışa girerken yüzde 20’lere varan zam yapılmış ve kış bitikten sonra zammın bir kısmı geri alınmıştı.


Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, son bir ay içinde art arda gelen zamlara ilişkin olarak temel ihtiyaç maddelerinin hemen hepsine gelen zamların asgari ücretlere gelen zamlardan fazla olduğunu söyleyerek durumun iç açıcı olmadığının altını çizdi.


TÜİK yalan söylüyor


TÜİK’in rakamlarının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Çakar, halkın, emekçinin, işçinin yararına olan ekonomik-sosyal politikaların uygulanması durumunda bu kadar kara bir tablo çizmeye gerek olmayacağının altını çizerek, açlık ve yoksulluğun kader olmadığını belirtti.


TÜSİAD kaygılı


Bu arada, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner de, “Dolaylı vergiler kolay toplanan vergilerdir” diyerek halkın sırtından para sızdırıldığını itiraf ederken, “Ancak her vergi kaynağının bir sınırı vardır ve o sınıra yaklaşıyoruz. Kayıt altında olmasının ve anında ulaşmanın verdiği kolaylıkla toplanan vergi gelirleri sürdürülebilir değildir” dedi.


Telefoncular kızgın

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Sekreteri Abdullah Raşit Gülhan, “Türkiye’de zaten vergilerin çok yüksek olduğuna, azaltılması gerektiğine inandığımız bir ortamda vergilerin yükseltilmesinin bu piyasayı bozacağını, işleri yavaşlatacağını düşünüyoruz” dedi.

 


Tanrı Arapları korusun!

İstanbul, aralarında Arap Baharı yaşayan ülkelerin de bulunduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin (MENA) katılacağı uluslararası bir vergi forumuna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Arap Baharı’na Türkiye olarak ekonomik tecrübelerimizle de katkı sağlamak istiyoruz” dedi ve bir ülkenin ekonomisini ayakta tutan en önemli unsurlardan birisinin vergi sistemi olduğunu, vergi sisteminde de OECD standartlarını kullanan bir ülke, olar bu ülkelerin vergi sisteminin şekillenmesinde öncü olmak istediklerini ifade etti.

Hiç yorum yok: