2 Ekim 2011 Pazar

Batman Olayında Saklananlar Neler?


MUSTAFA DOĞAN - ANF
   

Batman'da 26 Eylül akşamı yaşanan çatışma ve 8 aylık hamile Mızgin Doru ve önce sezaryenle kurtarılan, ardından kurtarılamayan ismi konulmamış bebeğiyle birlikte gündeme gelen tartışmalara Batman Cumhuriyet Başsavcılığı olaydan 6 gün sonra açıkladığı 'balistik' raporla damgasını vurdu.

Başsavcı, Mızgin Doru ve 6 yaşındaki kızının öldüğü, eşi Talat Doru'nun yaralandığı saldırıda ölenlerin ve yaralananların hiçbirinde mermi çekirdeği çıkmadığını ancak araçta bulunan ve iki gerillanın silahından çıktığı iddia edilen iki mermi çekirdeğini gerekçe göstererek Doru ailesini tarayanların PKK'liler olduğunu açıkladı.

Olaydan bir hafta geçmesine rağmen halen teslim edilmeyen ve polisin denetiminde olan Doru ailesinin içinde bulunduğu otomobile sonradan ateş ederek 'iki mermi çekirdeği' delili bırakmanın ise Türkiye'de hiçte zor olmadığı daha önce buna benzer yaşanan olaylardan biliniyor. Mermi çekirdeklerinin giysilere ve cesede giriş açısı ve vücutta seyir ettiği son durumu da ancak ayrıntılı otopsi ile ortaya çıkarabilirsiniz.

Henüz basına konuşmayan Doru ailesinin önümüzdeki günlerde heyet olarak Batman'a gidecek İHD ve Mazlum-Der heyetine anlatacakları olayı aydınlatabilir.

Batman'da 26 Eylül akşamı gerillaların bir aracı eylem amacıyla gasp ederek kent merkezine gelmesi ve araçlarına el konulan kişilerin ihbarı üzerine yollara barikat kuran polislerle çıkan çatışmada iki gerilla, bir inşaat işçisi, bir komiser yardımcısı ile 8 aylık hamile Mızgin Doru, 3 yaşındaki kızı Sultan Doru ölürken, baba Talat Doru yaralandı.

Mızgin Doru'nun hastanede sezaryenle karnından alınan 8 aylık bebeği de ancak bir gün yaşatılabildi. Olayın ardından özellikle 8 aylık hamile Mızgin Doru'nun bebeğiyle birlikte ölümü Türkiye'de infial yarattı.

Batman Valisi Ahmet Turan başta olmak üzere kente gelen Batman'lı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve tüm yetkililer sıcağı sıcağına saldırının hemen ardından Doru ailesinin bulunduğu aracın PKK'liler tarafından tarandığını açıkladı.

BAŞSAVCILIK 6 GÜN SONRA AÇIKLADI

8 aylık Mızgin Doru'nun ölümüyle infial yaratan olaydan ancak 6 gün sonra Batman Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Emre Ejder, olay sonrası hazırlanan balistik ve otopsi raporunu basına açıkladı.

Yapılan açıklamada, Mizgin Doru, 6 yaşındaki küçük kızı Sultan ve komiser yardımcısı Adem İlkılıç'ın ölümüne neden olan kurşunların, olayda hayatını kaybeden PKK'lilerin silahından çıktığı, olay yerinde 115 boş kovan bulunduğu, bunların PKK'lilere ait iki Kalaşnikof marka uzun namlulu silahtan çıktıklarının tespit edildiğini iddia edildi.

Başsavcı açıklamasında, sivil aracın PKK'liler tarafından tarandığını, olay yeri inceleme ve sonrasında yapılan laboratuar incelemesi sonucunda ölen ve yaralananların içinde bulunduğu araç içinde 2 mermi çekirdeğinin hayatını kaybeden PKK'lilerin silahından çıktıklarının tespit edildiğini, olayda inşaat işçisi olduğu iddia edilen 3 çocuk babası Fethullah Tokay'ın el ve yüzünden alınan svapların incelenmesi sonucunda atış atıklarının tespit edildiğini, saldırının 3 kişi tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Başsavcı aynı şekilde olayda hayatını kaybeden vatandaşların neden ayrıntılı otopsi yapılmak için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderilmediği konusunda ise şunları söyledi: "Başsavcılığımızın uygulaması gereği, görevli adli uzmanı tabibin izin veya raporlu olduğu haller dışında, klasik otopsi işlemleri, bizzat Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılmaktadır. İlimizde mevcut imkanlar, adli tıp uzmanı tabip görev başında olduğu sürece, klasik otopsi işlemi yapmak için yeterli durumdadır. Bahsi geçen olayda da maktul yakınlarının daha fazla bekletilmemesi ve olayın hızlı bir şekilde aydınlatılabilmesi için klasik otopsi işlemi Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılmıştır."

NEDEN KLASİK OTOPSİ?

Bu gibi vakalarda genelde ayrıntılı otopsi yapılır. Cenazeler ya Malatya'ya veya Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderilir. Ki buralarda yapılacak ayrıntılı otopsilerde maktüllerin üzerindeki giysilerinin mermi giriş kısmından örnekler alınır. Ayrıntılı otopside, maktüllerin ölmeden önceki duruş pozisyonuna göre merminin vücuda saplandığı açı, merminin vücuda giriş-çıkış istikameti ve vücutta seyri de tespit edilerek, maktülün hangi uzaklıktan veya hangi açıdan kurşuna maruz kaldığı büyük bir oranda ortaya çıkar.

Ancak tüm bunlar yapılmadan klasik otopsi denilen ve sadece vücutta kurşun giriş-çıkış yerlerinin tespit edildiği, ölüm katılığının ne zaman başladığı gibi klasik yöntemlerin kullanıldığı görülüyor.

ÇATIŞMAYA KATILDIĞI İDDİA EDİLEN TOKAY'IN SİLAHI NEREDE


İki PKK'li ile birlikte hayatını kaybeden 3 çocuk babası Fethullah Tokay'ın ailesi Tokay'ın iş için Batman'da bulunduğunu açıklamasına karşılık, resmi yetkililer Tokay'ın el ve yüz svap örneklerinde barut izine rastlandığını, gerillaların kullandığı araçta parmak izinin bulunduğunu açıkladılar.

Kimse kalkıp sormadı, madem ki 3 'terörist' öldürüldü, neden ortada iki Kalaşnikof tüfek var. 'PKK'li olduğu ve çatışmaya girerek polise ateş açtığı' iddia edilen inşaat işçisi Tokay'ın elinde ve yüzünde nasıl barut izi tespit edildi?

Küçük bir silahla ateş ederseniz elinizde barut izi kalır, silah büyük ise barut izi yüzünüze ve giysinize de bulaşır ve bunlar alınan svap örnekleriyle ortaya çıkar.

Ancak ateş ettiği iddia edilen ve silahı bulunmayan Tokay'ın elinde ve yüzünde barut izi nasıl tespit edildi?

Tokay'ın çatışmaya katıldığı tüfeği nerede?

Olaya ilişkin Batman Valisi Ahmet Turan da önceki gün basına yaptığı yazılı açıklamada, ölen 3 kişinin de çatışmaya katıldığını ve silah kullandığını, üç değil, sadece iki Kalaşinkof tüfeğin ele geçirildiğini belirtmişti.

DELİLLER KARARTILIYOR MU?

Türkiye'de delillerin karartıldığı, olmayan suç delillerinin olaydan sonra suç mahalline getirildiği, yada sonradan yerleştirildiği konusunda birçok vaka basına yansıdı.

Bunu süren Jitem davalarındaki itirafçı, korucu, asker itiraflarında, Kızıltepe'de babası ile birlikte öldürülüp yanına Kalaşnikof tüfek bırakılan 12 yaşındaki Uğur Kaymaz gibi davalarda çok gördük.

Klasik 'teröristler yaptı' şeklindeki resmi açıklamalar kafalardaki soru işaretlerini silmeye yetmiyor.

Saldırıya uğrayan Doru ailesinin bulunduğu otomobil henüz ailesine teslim edilmedi.

Kötü niyetli iseniz, çok rahatlıkla çatışmada yaşamını yitiren iki gerillanın silahını kullanarak aynı otomobile sonradan ateş eder, ya da mermi çekirdeklerini değiştirerek 'iki mermi çekirdeği' delilini yaratabilirsiniz. Ya da parmak izini...

Batman olayında henüz kafalarda soru işaretleri kalkmış değil. Yapılan klasik resmi açıklamalar, Kürtlerin 30 yıldır yüzyüze kaldığı resmi açıklamalardır ve birçoğu çürütülmüştür.

İHD ve Mazlum-Der'in önümüzdeki günlerde Batman'a giderek olayın ayrıntıları ve saldırıda yaralı kurtulanlarla yapacağı görüşme sonucunda olay belki bir nebze de olsa netlik kazanmış olur.

Hiç yorum yok: