10 Haziran 2011 Cuma

Faşist Saldırılar Erdoğan ın Eseri

Her meydanda BDP'yi hedef gösteren Erdoğan'ın çağrıları yerine ulaştı. Bursa'da ırkçılar Maraş, Çorum ve 6-7 Eylül katliamları sırasında olduğu gibi Kürtlerin yaşadığı evlere çarpı işareti koydu


Başbakan'ın her miting meydanında "polis katili", "terörist" gibi sözlerle BDP'yi hedef göstermesiyle başlayan saldırılar, Bursa'da tehlikeli bir noktaya geldi. Yenişehir'de pazar gecesi başlayan saldırılarda şimdiye kadar birçok ev ve işyerini tahrip eden ırkçı gruplar bu kez Kürtlerin evlerine çarpı işaretleri koymaya başladı.


Savcılığa suç duyurusunda bulunan BDP Bursa İl Başkan Yardımcısı Ayla Yıldırım, saldırganların kendilerini HEPAR İlçe Örgütü üyeleri olarak tanıttığını belirterek, "İlçede yaşayan Kürtlerin evlerini işaretlemişler. Bu, korku ve endişeye yol açmış. Suç duyurusunda bulunduk. Ancak, gereken ciddiyet gösterilmiyor" dedi.Erdoğan gösteriyor ırkçılar vuruyor


Geçen pazar günü Bursa’nın Yenişehir ilçesinde emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu’nun partisi HEPAR’a üye yüzlerce kişi Kürtlerin ev ve işyerlerine saldırdı. Polisin gözleri önünde yapılan saldırıda onlarca işyeri ve ev tahrip edildi. 2 Kürt yaralandı. Polis, saldırgan ırkçılara herhangi bir müdahalede bulunmazken, saldırıya uğrayan ev ve işyeri sahiplerinden Hasan ve Emrah Kaya adlı kardeşler gözaltına alınıp tutuklandı.


Katliama çağırdılar


Pazartesi günü tekrar bir araya gelen ırkçılar, esnafa çağrıda bulunarak gece Kürtlerin evlerine saldırıda bulunacaklarını duyurdu. Heykel Meydanı’nda toplanan 150 kişilik ırkçı bir grup Kürtlerin kaldığı mahalleye girmek istedi. Buna rağmen herhangi bir önlem almayan polis, ırkçı grubun saldırısını adeta izledi. Saat 24.00 sıralarında tekrar toplanarak yürüyüşe geçen grup katliama çağrı yaptı. Kürtlerin ev ve işyerlerine işaretler koyarak hedef haline getiren ırkçılar adeta 6-7 Eylül olayları ile Maraş ve Çorum katliamlarının provasını yaptılar.


Kürtlerin evlerini işaretliyorlar


BDP Bursa İl Örgütü bu saldırılardan sonra ırkçı gruplar hakkında suç duyurusunda bulundu. Adliye bahçesinde basın açıklaması yapan BDP Bursa İl Eşbaşkanı Ayla Yıldırım, kendilerini Yenişehir HEPAR İlçe Örgütü olarak tanıtan bu kişilerin Kürtlere saldırıda bulunduğunu belirterek, “İlçede yasayan Kürtlerin evlerini işaretlemişler, bu halkımız arasında korku ve endişeye yol açmıştır. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Ancak, gereken ciddiyet ve duyarlılık gösterilmediği için cesaret alan bu kişiler, saldırılarını linç boyutuna getirmiştir” dedi. Bursa’da son yıllarda benzer olayların sürekli yaşandığını kaydeden Yıldırım, “Geçmişte yaşananlar, nasıl ki dün yaşananların habercisi ise, gelecekte yaşanması muhtemel daha ciddi olayların da işaretidir. Daha vahim olayların yaşanmaması için konuya ciddiyetle eğilip, şüpheliler ve sorumlular hakkında gerekli işlemin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Yıldırım, aralarında Bursa bağımsız milletvekili adayı Deniz Büyük’ün de bulunduğu yaklaşık 25 kişilik grupla birlikte yaptığı basın açıklaması ardından, 7 kişinin isminin belirtildiği bir sayfalık suç duyurusu dilekçesini Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na verdi.


Maraş, Çorum ve 6-7 Eylül...


6-7 Eylül olayları ile Maraş ve Çorum katliamlarında da ırkçılar ev ve işyerlerini önceden işaretlemişlerdi. Daha sonra işaretledikleri ev ve işyerlerine saldırıda bulunan ırkçılar her tarafı yakıp yıkmış, olaylarda yüzlerce insan katledilmiş, binlercesi de yaralanmıştı. Daha sonra bu saldırıların önceden hazırlandığı ve planladığı ortaya çıkmıştı. Son yıllarda özellikle Kürtlerin yaşadığı Türkiye metropollerinde bu tarz linç girişimleri ve saldırılar arttı.

Hiç yorum yok: