5 Eylül 2012 Çarşamba

Bu Silahlar Sadece 5 Askere mi Ait?

Türk hükümeti yaşanan savaşın boyutlarını gizlemeye devam ederken, ANF HPG gerillalarının Temmuz ve Ağustos ayındaki bazı çatışmalarda ele geçirdikleri askeri malzemelerin listesi ve görüntülerine ulaştı. 22 Ağustos’taki yetkililere göre 5 askerin!! öldüğü bir eylem sonucunda özel ordu mensuplarına ait kimlikler ve banka kartları da gerillanın eline geçti.

22 Ağustos’ta HPG’ye göre 18 özel ordu mensubunun öldürüldüğü, 12’sinin de yaralandığı eylemde gerillalar birçok ferdi silahın ve askeri malzemenin yanı sıra, askerlere ait kimlikler, sigorta belgeleri, banka hesap cüzdanları, askeri çantalar, özel birliğin komutanına ait bir telefon, haritalar ve krokilerin de aralarında bulunduğu birçok askeri belgeye el koydu.

Bu bilanço, Şemdinli merkeze bağlı Navreza-Bêgirdê-Robinus üçgeninde gerilla birliklerinin Şemdinli Tugayı’na bağlı 120 özel ordu mensubu ve 30 korucudan oluşan hareketli birliğe yönelik üç koldan gerçekleştirdiği eylemin sonucu. Türk ordusunun gerillaların çatışma bölgesinden çekilmesinden saatlerce sonra ölü ve yaralılarını skorsky tipi helikopterlerle bölgeden uzaklaştırdığı çatışmada, gerilla birlikleri hiçbir kayıp vermeden geri çekilmişlerdi.

Ancak Türk yetkililer bu çatışmada 5 askerin öldüğünü, 7 askerin ise yaralandığını iddia etmişti. Gerillaların ele geçirdiği silahlar, ordu güçlerinin kaybının boyutlarını gözler önüne sererken, aynı zamanda AKP hükümeti, Genelkurmay Başkanlığı ve bölgedeki mülki amirliklerin Şemdinli'ye ilişkin açıklamalarını da yalanlıyor.

SADECE KİMLİKLERİ GERİLLANIN ELİNE GEÇEN ASKERLER ÖLÜ KABUL EDİLİYOR

Eylemi gerçekleştiren gerilla birliğinin komutanı Çekdar Cizre, Türk devletinin, sadece kimlikleri gerilla eline geçen özel ordu mensuplarının öldüğünü kabul ettiğini söyleyerek, “Bu çatışmada üzerine gittiğimiz asker cenazesi sayısı 18’dir. Birçok yaralıları da vardı. Birçok asker de silahını ve çantasını geride bırakarak kaçtı. Çekilmeseydik cenazelerini bile alamazlardı” dedi. Gerilla komutanı, birçok silahı da eylem yerinde imha ettikleri bilgisini vererek, “Eylemde kaldırdığımız silahlar bile tek başına Türk ordusunun büyük kayıp verdiğini kanıtlıyor. Bu kadar silahın 5 askere ait olduğuna kimi inandırabilirler?” diye konuştu.

22 AĞUSTOS’TA ELE GEÇEN SİLAHLAR

İşte, 22 Ağustos’ta yaşanan çatışmada gerillaların ele geçirdiği silahlar ve askeri malzemeler:

3 adet AK-33 Melez ferdi silah ve bu silahlara ait yüzlerce mermi ve onlarca jarjör. 1 adet bomba atar silahı. Bir adet BKC tipi orta silah ile yedek namlusu ve bu silaha ait yedek mermi şeritleri, bu silaha ait çok sayıda mermi. 21 adet mika ve demir jarjör. 1 adet tabanca. Pusulalar. 9 adet savunma bombası. Telsiz ve 3 adet yedek telsiz bataryası. 4 adet küçük boy telsiz ve 15 adet ASELSAN yapımı küçük boy telsiz bataryası. 4 adet termal. 3 adet ferdi silah dürbünü. 4 adet gündüz dürbünü. 1 adet sırtta taşınır jeymir(sinyal karıştırıcı). 1 adet bomba atar ve bu bomba atara ait 18 bomba. 4 adet AK-33 bomba atar silahına ait bomba. 5 adet işaret bombası(sis bombası-işaret fişeği) 4 adet haberleşme ışıldağı. 7 adet küçük boy ışıldak. 6 adet çanta. 4 adet gece görüşlü dürbün. 2 adet hücum yeleği. Haritalar ve askerlerin krokilerinin yanı sıra operasyon bilgilerini içeren ve işaretlenmiş el yapımı haritalar. Çatışmada öldürülen bazı askerlerin kimlikleri, askeri kimlikleri, sigorta ve banka hesap belgeleri ile birliğin komutanı Necim Ay Işık’a ait bir adet telefon.

23 TEMMUZ-1 EYLÜL ŞEMDİNLİ BİLANÇOSU

23 Temmuz’da başlayan ve HPG’nin “Şehit Rubar Piran- şehit Arjin Garzan Devrimci Harekatı” olarak adlandırdığı harekatın üzerinden tam 45 gün geçti. Bu süre zarfında gerilla birlikleri Şemzinan’ı (Şemdinli) kuşatarak tam denetimi sağladı. Bölgede her gün gerilla eylemleri gelişirken, HPG-BİM’in verdiği bilgilere göre 23 Temmuz ile 1 Eylül arasında Şemdinli’nin bilançosu şöyle:

Gerillaların bu süre zarfında gerçekleştirdiği eylem sayısı: 67

Suikast eylemi sayısı: 23

Ağır silahlarla yapılan eylem sayısı: 26

Sabotaj eylemi: 7

Bu eylemler sonucunda 213 özel ordu mensubu öldürüldü, en az 21 asker de yaralandı. Yaşanan çatışmalarda 14 gerilla yaşamını yitirdi. Gerillaların gerçekleştirdiği eylemlerde 1 skorsky tipi helikopter ile 1 kobra tipi helikopter düşürüldü. 1 skorsky darbelendi. 3 askeri araç, 1 konteynr ve çok sayıda ağır silah imha edildi. 8 askeri araç ise gerillaların sabotaj eylemlerinde darbelendi.

Bu süre zarfında Türk hava kuvvetleri çatışma bölgesine yönelik 25 hava saldırısı düzenledi. Çatışma bölgesi 39 defa Türk topçusunun obüs, havan ve katyuşa saldırısına maruz kaldı.

23 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında Şemdinli kuşatmasının HPG-BİM’in resmi rakamlarına göre gerillaların ele geçirdiği silahların envanteri ise şöyle:

1 adet bomba atar ve bu silaha ait 20 tane roket.

Gündüz dürbünü: 8

Gece dürbünü: 7

Dedektör: 1

BKC mermisi: 1700

AK-33 MELEZ: 3

AK-33’e ait 2 dürbün ile bu silaha monte edilen 1 adet bomba atar

Ferdi silah şarjörü: 21

Askeri çanta: 13

Telefon:7

Tabanca: 1

Büyük Jeymir(sinyal karıştırıcı): 1

Bomba: 15

Küçük telsiz: 2

BKC: 1

Termal: 4

Havan pusulası:2

Bunların yanı sıra askerlere ait yazışmalar, banka hesap cüzdanları, sigorta belgeleri, kimlikler, krokiler ve haritalar.


ANFHiç yorum yok: