5 Eylül 2012 Çarşamba

Çukurca(Çelê)'da Asker Kışlaya Kapandı
Şemdinli’de 23 Temmuz günü başlayan çatışmalar hala devam ederken, Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde ise, çatışmalar artık gün ortasında yaşanıyor. Gündüzleri de Çukurca'nın tepelerine konuşlandırılan ve ilçeyi yarı açık cezaevi konumuna sokan askeri üs bölgelerine HPG gerillaları sürekli taciz ateşleri ve saldırılar yaparken, askerlerin rastgele yaptıkları atışlarda birçok eve mermi isabet ediyor. Çatışmalar nedeniyle ilçede yaşam akşam 18.00'dan sonra duruyor. Geceleri ölü kente dönen ilçede gündüzleri de saat 09.00'a kadar zorunlu olmadıkça kimse evinden çıkmıyor.

İlçe halkı, yaşanan çatışmalı ortamı barışçıl yollarla aşmaya çalışma yerine, hükümetin askeri kanalları seçmesi sonucunda ilçe merkezine ve köylerine yaklaşık 20 bin askerin konuşlandırıldığını belirtiyor. İlçe merkezi ve köylerinde konuşlandırılan askerler ise, yaptıkları 3 katlı kuleler içinde kalarak bölgede tutunmaya çalışıyor. Şemdinli olayından sonra artık zorunlu olmadıkça askerler ilçe merkezine bile çıkamıyor. Bölge halkı, zaman zaman yaya olarak bölgede operasyona çıkan ilçedeki askeri birliklerin, yaşanan son çatışmadan sonra birliklerinden çıkamaz durama geldiğini belirtiyor.

Artık gerilla operasyon yapıyor


BDP İlçe Başkanı Servet Tunç da, son dönemde art arda yaşanan çatışmalar ardından askeriyenin kendi kışlasına ve mevzisine çekildiğini kaydetti. Tunç, "Askeriye Çukurca'da artık savunma pozisyonundadır. Dışarı çıktıklarını, operasyon yaptıklarını göremiyoruz. Artık kendi karakollarında, kendi mevzilerinde kendince bir mücadele veriyorlar" diye konuştu. Çukurca'da alan hakimiyetinin devletin elinde olmadığını ifade eden Tunç, "Gelinen aşamada öyle görünüyor ki alan hakimiyeti devletin elinde değil. Sabah öğlen akşam, gece gündüz, bu kadar sık çatışmaların olduğu bir yerde devletin daha önce yaptıklarına bakıldığında, devletin alan hakimiyetinin kaybettiğini gösteriyor" dedi. Bölgedeki askerlerin daha önce bölgede yaptığı yol kontrolleri, aramalar ve bölge arama tarama ve keşif operasyonlarına bakıldığında artık devletin değil de, PKK'nin operasyon yaptığını belirten Tunç, "Devlet artık dar bir alanda inşa ettiği mevzilerine çekilerek sıkışmış durumda. Zaman zaman basına da yansıdığı gibi artık devlete karşı PKK operasyon yapmaktadır" dedi.


Çatışmaların artık gece gündüz fark etmeden yaşandığını belirten Tunç, bölgenin ekonomik olarak bitme noktasında olduğunu söyledi. Tunç, "Yaşanan çatışmalı süreç, kısmi olarak küçükbaş hayvancılıkla geçinen bölge insanını bitirdi. Çünkü ilçenin hemen altındaki çıkışı ile üst taraftaki Cumhuriyet Mahallesi'nin ötesine geçemiyoruz. Bu da hayvancılığın yok olmasına neden oluyor. Burada demokratik mücadelemizi veriyoruz. Ve barışın gelmesi bizim temennimizdir" dedi.


Şemdinli'de yaşanan çatışmalarla Çukurca'daki yaşama bakıldığında hiçbir farkın olmadığını belirten Belediye Başkanvekili Ziro Koç, 23 Temmuz günü Şemdinli'deki çatışma ile birlikte Çukurca'da da büyük değişimler olmaya başladığını ve bölgenin büyük bir kısmının HPG gerillalarının denetiminde olduğunu belirtti.


Meydanan, Garê, Ertuş ve Bilêcan (Kavuşak), Serê Şevê Hespa, Erbûş arası, Serê Talesêvan, Serê Bêtût, Bêtût(Dedeköyü) yaylaları, Şîvrezan, Serê Kevrê Lîhana, Deşta Xanê (Han yaylaları), Hîne Tepesi'nden Haskel zirvesine kadar, Federal Kürdistan sınırında bulunan Stûna Mêzixte ve Hantepe şu an HPG'lilerin denetiminde. 


HAMZA GÜNDÜZ/DİHA/HAKKARİ

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Hiç yorum yok: