5 Ağustos 2012 Pazar

FLAŞ: Şemdinli'de Takviye Operasyon Birliklerine Dönük Eylem

BEHDİNAN -Şemzinan'da çatışmalar 13. gününü geride bırakırken HPG, operasyona takviye giden Türk ordu birliklerine dönük eylem gerçekleştirdi. Eylemde 4 asker öldü, 6 asker yaralandı. HPG BİM, Garê karakoluna dönük ağır silahlarla gerçekleştirilen eylemde ise, ölü asker ve yaralı sayısının netleştirilemediğini bildirdi.  
 
HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG BİM), Şemdinli'de devam eden çatışmalara ve gerçekleştirilen eylemlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, devam eden devrimci hareket kapsamında 4 Ağustos günü saat 18.30 sıralarında Şemdinli'ye bağlı Garê karakoluna dönük ağır silahlar ile bir eylem gerçekleştirildiği bildirildi. Açıklamada, "gerçekleştirilen eylem sonucunda düşmanın ölü ve yaralılarının sayısı tarafımızdan netleştirilememiştir" denildi.
 
HPG-BİM'in açıklamasına göre, 3 Ağustos günü de  Van-Hakkari yolu üzerinde Gençlik köprüsü yakınlarında Şemdinli'deki operasyona takviye giden Türk ordu güçlerine ait bir konvoyu hedef aldı. Açıklamada eyleme ilişkin şu bilgiler verildi: 
 
"Eylem sonucunda 1 akrep tipi zırhlı araç imha olurken, 1 akrep tipi tipi zırhlı araç ise darbelenmiştir. Müdahaleye gelen bomba uzman ekipleri ve askerlere yönelik olarak gerillalarımız tarafından bir eylem daha gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen her iki eylem sonucunda düşmanın 4 askeri öldürülürken 6 asker ise yaralanmıştır. Eylem ardından işgalci TC ordusu tarafından alanda başlatılan operasyon aynı gün geri çekilmiştir."
 
Açıklamada Türk ordusunun hava saldırıları hakkında da bilgi verildi. 4 Ağustos günü 12.00-14.00 saatleri, 5 Ağustos günü 00.00-03.00 saatleri arasında Şemdinli'ye bağlı Hacibeg suyu ve çevresine yönelik bir hava saldırısının gerçekleştiği kaydedildi. 
 
4 Ağustos günü  04.00-05.00 saatleri arasında Şemdinli ile Gever ilçeleri arasında da hava hareketliliğinin yaşandığını aktaran HPG-BİM, "öğlen saatlerine kadar süren hareketliliğe yönelik olarak saat 13.00 sularında gerillalarımız tarafından bir eylem gerçekleştirilmiş, gerçekleştirilen eylem sonucunda darbelenerek alev alan skorsky tipi helikopter alandan uzaklaştırılmıştır" dedi.
 
HPG-BİM, aynı gün 04.00-05.00 saatleri arasında yine Şemdinli'nin Oramar ve Şitaza hattında skorsky ve kobra tipi helikopterler tarafından da bir hareketliliğin yaşandığını, sonuç alamayan hareketliliğin ardından alana dönük havan ve obüs saldırısının gerçekleştiğini de duyurdu.

ANF

Hiç yorum yok: