5 Ağustos 2012 Pazar

FLAS HABER: HPG: Çukurca'da 100'den Fazla Asker Öldü


BEHDİNAN -HPG, Hakkari’nin Çukurca ilçesinde gerillaların 19 ayrı noktada karakollar ve askeri üslere dün gece düzenlenen ‘devrimci operasyon’da 100’den fazla askerin öldüğünü bildirdi. 9 Korucunun da gerillalar tarafından esir alındığı bildirilirken, çatışmalarda 7 gerillanın da yaşamını yitirdiği açıklandı.
 
 HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM) Hakkari’nin Çukurca ilçesinde dün akşam Türk ordusuna ait karakol ve askeri mevzilere yönelik gerillalar tarafından düzenlenen baskın ve yaşanan çatışmalar hakkında açıklamada bulundu. 
 
‘DEVRİMCİ OPERASYONUN İLK AŞAMASI BAŞARIYLA TAMAMLANDI’
 
Açıklamada, gerçekleştirilen baskınların ‘devrimci bir operasyon’ olduğu, operasyonun birinci aşamasının başarıyla tamamlandığı belirtilerek şöyle dendi: “4 Ağustos günü saat 22.45 sularında Hakkari’nin Çelê ilçesinde bulunan 19 ayrı noktada karakollara ve askeri üslere yönelik olarak gerillalarımız tarafından Şehit Arjin Garzan - Leyla Altan ve Şehit Mahir Başkale - Haşim Kaya adına devrimci bir operasyon gerçekleştirilmiştir. Bir yıla aşkın Önderliğimiz üzerinde sürdürülen tecrit, 24 Mart tarihinde Bitlis- Şirvan kırsalında Ş. Arjin Garzan arkadaşın komutasındaki 15 kadın arkadaşın şahadetine ve geçtiğimiz kış Erzurum eyaletinde yaşanan şahadetlere karşılık yapılan devrimci operasyonumuz,  birinci aşamasını başarıyla tamamlamıştır.” 
 
'GEÇİMLİ KARAKOLU 40 DAKİKADA ELE GEÇİRİLDİ'
 
HPG-BİM açıklamanın devamında, gerçekleştirilen ‘devrimci operasyon’ hakkında bilgi verdi. Buna göre toplam 170 asker ve 1 takım korucunun bulunduğu Rındıkê (Geçimli) Karakolu ve tepelerine yönelik olarak gerçekleştirilen saldırı sonucunda karakol ve güvenliğini sağlayan 2 tepe  40 dakika içerisinde gerillalar tarafından ele geçirildi. Karakola ait nizamiye ve binalar gerillalar tarafından aramadan geçirilerek bunun sonucunda çok sayıda askeri malzeme ve 20’yi aşkın silahın ele geçirildiği ifade edilen açıklamada,  “Burada 70 düşman askerinin öldürüldüğü tespit edilmiş,  onlarca asker ise yaralanmıştır. Ayrıca 5 panzer ve 1 kirpi tipi araç ise imha edilmiştir” denildi.
 
Karakolda bulunan 9 korucunun da gerillalar tarafından esir alındığı ifade edilen açıklamada,  devam eden çatışmalar göz önünde bulundurularak söz konusu korucuların daha sonra serbest bırakıldığı kaydedildi. 
 
Karakola yapılan baskın ardından olası müdahaleye karşı iki ayrı noktada denetime alınan Hakkari-Çukurca yolunda gerillaların ayrıca gelen araçları da durdurarak gerçekleştirdikleri ‘devrimci operasyon’ hakkında halkı bilgilendirdikleri belirtildi. 
 
'EYLEMLERDE 100 ASKER ÖLDÜ, 20 SİLAHA EL KONULDU'
 
 Bu sırada Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Geman karakolundan müdahaleye gelen askeri konvoyun  gerilla güçleri tarafından ‘etkili bir şekilde’ vurulduğu kaydedilen açıklamada, “Bunun sonucunda bir panzer imha edilmiş, 1 panzer ise darbelenmiş ve müdahaleye gelen bu konvoy püskürtülmüştür” dendi. 
 
HPG-BİM aynı ‘devrimci operasyon’ kapsamında ‘Çelê Tugay Merkezi, Serê Sêvê (Işıklı) Taburu, Êrîş (Çayırlı) Taburu, Bilican (Kavuşak) Alayı, Girê Tepesi ve 49 numaralı karakolun da gerillalar tarafından hedeflenerek vurulduğu aktardı. Buradaki eylemlere ilişkin ise şu bilgiler verildi: 
 
“Yine aynı kapsamda Karataş karakolu ve güvenliğini tutan 2 tepesi de hedeflenmiştir. Burada da  bir bina etkili vurulma sonucu alev almış, içinde Havan Topunun bulunduğu bir mevzi imha edilmiş, çok sayıda düşman mevzisi ise darbelenmiştir. 
 
HPG alanda çatışmaların devam ettiğini ve gerçekleşen tüm eylemlerde toplam 100'den fazla askerin öldüğünü, 100'e yakın askerin de yaralandığını kaydetti.. Açıklamada, "Ayrıca bu eylemlerde düşmana ait en az 20 silaha ise gerillalarımız tarafından el konulmuştur" denildi. 
 
7 GERİLLA YAŞAMINI YİTİRDİ
 
HPG-BİM devamla, halen devam eden ve denetimin gerillaların elinde bulunduğu operasyon alanında yaşanan çatışmalarda 7 gerillanın da yaşamını yitirdiğini duyurdu. 
 
Türk ordusunun savaş uçakları, havan ve obüs saldırıları dışında müdahalede bulunamadığı kaydedilen açıklamada, “Alanda devam eden devrimci operasyon hakkındaki gelişmeler, detaylar halkımız ve kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecek ve şehit düşen gerillalarımızın sicil bilgileri daha sonra açıklanacaktır” dendi.

ANF

Hiç yorum yok: