20 Temmuz 2012 Cuma

Türkiye Silahlanmasında Kürtler Stratejik Hedef

Predator-350
Türk ordusu, ABD’den, gerillaya karşı gerçek ve hızlı bilgi veren, bunula birlikte radyo dalgalarını kontrol ederek telsiz dinlemeleri ve yer tespiti yapabilen uçak kiraladı. Savunma Sanayi İcra Komitesi Türkiye üretimi insansız hava aracı ANKA'ların silahlandırılması ve daha uzun menzilli hale getirilmesi için girişim kararı aldı. Aynı komite uzun menzilli füze alımı erteledi. Türkiye Kürtleri öncelikli tehdit olarak tanımladığı için silahlanmada da stratejik hedef olarak Kürtleri belirliyor.

Türkiye, ABD’nin vermek istemediği Predator tipi insansız hava aracı için yeni bir formül buldu. ABD’den 5 insanlı keşif aracı kiraladı. Bir süredir beklenen 3 Süper Cobra helikopterin satın alınması için girişimlerde bulundu.

WASHİNGTON SORUMLULUK ÜSTLENMİYOR


Beyaz Saray ise keşif uçaklarını Türkiye’ye vermek için Kongre’yi baypas eden bir formül buldu. Bunun için satış ABD yönetiminin onayına gerek kalmadan belirlenen özel bir şirket üzerinden gerçekleştirildi. Türkiye Amerikan şirketinden insanlı keşif uçakları kiraladı. İşlem, hem kiralama olması hem de söz konusu silahların stratejik bir önem içermemesi nedeniyle de Washington ve Ankara arasında diplomatik bir müzakere yürütülmeden halledildi.

ABD yetkilileri Ankara ile anlaşma gereği, Türkiye’ye kiralanan insanlı keşif araçlarının tipini açıklamıyor. Ancak bu uçakların 5 adet King Air 350 olduğu daha önce bildirilmişti. Savunma Bakanlığı geçtiğimiz gün açıklamada, kiralanan 5 insanlı keşif uçağından birinin Türkiye’ye ulaştığını bildirmişti. Diğerlerinin ise Ekim sonuna kadar gelmesi bekleniyor. King Air’ler Heron’dan hızlı uçabilen ve silah taşıyan küçük uçaklar olarak biliniyor. Ayrıca uçak aldığı istihbaratları daha hızlı ulaştırma yeteneği taşıyor.

Konu hakkında bir haber yayınlayan Rus haber ajansı İnterfax, bu keşif uçaklarının radyo dalgaları takip edebilme yeteneğine sahip olduğunu yazdı. Türk ordusu bununla gerilla elindeki telsiz konuşmalarını dinleme ve yerlerini tespit etmeyi hedefliyor.

SÜPER KOBRALAR İÇİN GİRİŞİMLER SÜRÜYOR

Türkiye, satışı ABD Yönetimi tarafından 28 Ekim 2011’de kabul edilen ve bildirimi Mayıs ayında yapılan üç Süper Cobra helikopter için de kabul mektubu gönderdi. Helikopterlerin 111 milyon dolara mal olması bekleniyor. Washington diğer silah sistemlerinde olduğu gibi süper helikopterlerin Türkiye’ye satışında gönülsüz tavır sergiliyor. Ancak Washginton’un bu tutumu fiyatları yükselme ve iç tepkileri azaltmaya yönelik olduğu sanılıyor.

Kürtlere karşı kullanılan silahların alımında acele eden silahlanmanın Savunma Sanayi İcra Komitesi füze alımını ileri bir tarihe erteledi. Toplantıda bunun yerine Türkiye üretimi olan insansız hava aracı ANKA'nın silahlandırılması ve daha uzun menzilli hale getirilmesi için ise gerekli girişimlerin başlatılması kararı verildi.

Savunma Sanayi İcra Komitesi Başbakan Erdoğan başkanlığında toplandı Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı ve diğer yetkililer katıldı.


ANF

Hiç yorum yok: