9 Temmuz 2012 Pazartesi

Gerilla Her Yerde Eylemde

Türk ordusu bu seferde Dersim, Wan ve Bedlîs’te kayıplar verdi. HPG, yaşanan çatışmalarda 24 devlet görevlisinin öldürüldüğünü; ikisi uzman çavuş, 8 asker ile bir polisin de yaralandığını açıkladı. Gerillalar Dersim’de 5 TIR’ı daha yaktı. 

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Bitlis, Dersim ve Van’da Türk ordusunun düzenlediği operasyonlar sonucu çıkan çatışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Bitlis’in Tatvan İlçesi'ne bağlı Ez, Mezra, Kotom, Şıkranîs ve Sapur alanlarına yönelik Türk ordusu operasyon başlattı. HPG, operasyonun ikinci günü olan 7 Temmuz'da gerillaların Ez ve Kotom köyleri arasında bulunan Şehit Amed tepesindeki askeri birlikleri vurduğunu bildirdi.

Bitlis'te 13 asker


Eylemde 13 askerin öldürüldüğü, yaralı asker sayısının ise netleştirilemediği açıklandı. Türk ordusunun ölü ve yaralılarını helikopterler eşliğinde ambulanslarla alandan uzaklaştırdığı kaydedildi.

Ovacık'ta 2 asker öldü


Dersim’in birçok alanında operasyonlarını sürdüren Türk ordusuyla gerillalar arasında Ovacık İlçesi'ne bağlı Rojnek ve Tevneş sırtlarında 7 Temmuz'da bir çatışma yaşandı. HPG-BİM, çatışma sonucunda 2 Türk askerinin öldürüldüğü, 1 askerin ise yaralandığını bildirdi.

Nazimiye'de 5 asker


Dersim’in Nazımiye İllçesi'nde Türk ordusu tarafından başlatılan farklı bir operasyon gücüyle HPG gerillaları arasında 8 Temmuz gecesi saat 00.30 sularında bir çatışmanın yaşandığını belirten HPG-BİM, Doğan kayalıklarındaki çatışmada en az 5 askerin öldürüldüğü, 5 askerin ise yaralandığını kaydetti.


YJA Star eylemi


Dersim'de de operasyona çıkan Türk ordu güçlerine yönelik olarak YJA Star gerillaları tarafından gerçekleşen eylem sonucunda bir dağ geyiği tipi askeri araç içindeki askerlerle birlikte imha edilirken bir diğer askeri araç da darbelendi. Eylem, 6 Temmuz günü Dersim-Erzincan yolunun 10. Kilometresinde bulunan Şeytan Köprüsü mevkiinde gerçekleştirildi.

5 TIR daha yakıldı


Aynı gün Dersim-Erzincan yolu üzerinde kimlik kontrolü yapan gerillalar “Kürdistan’da izinsiz ticaret yapan” 5 TIR’ı yakarak imha etti. Eylem ardından alanda operasyona çıkan askerler ile gerillalar arasında çatışma çıktığı öğrenildi. Türk basınına göre; çatışmada bir uzman çavuş öldü, bir uzman çavuş da yaralandı.

HPG: Fuat Çelik hedefimizde!


HPG Dersim Saha Komutanlığı, TIR'ların neden yakıldığına da açıkladı.


HPG Dersim Saha Komutanlığı, yaptıkları uyarılara rağmen ‘askeri-kontra faaliyetleri’nden vazgeçmediği belirtilen Fuat Çelik adlı kişi ile bağlı tüm şirketlerin bundan böyle ‘taraflarınca hedef olarak görüleceğini’ bildirdi.


Dersim Saha Komutanlığı, Dersim başta olmak üzere Kürdistan’ın farklı illerinde faaliyet gösteren Fuat Çelik adlı kişi ile bağlı şirketler hakkında yazılı bir açıklamada bulundu. Fuat Çelik adlı şahsın Fuat Çelik İnşaat, Çelintaş ve Areksan Elektronik adlı şirketler aracılığıyla “işgalci ve sömürgeci TC devletine hizmet ettiği” belirtilen açıklamada, “Sivil ve ticari görünümlü bu şirketler aracılığıyla askeri-kontra faaliyetler yürütülmektedir. Bu faaliyet kapsamında Kürdistan da birçok yere askeri karakollar, askeri üstler ve askeri amaçlı yollar yapmakta ayrıca sivil araçlarla cephane sevkiyatı ve istihbarat çalışmaları yürütmektedirler” dendi.


Dersim Saha Komutanlığı, söz konusu kişiyi yürüttüğü faaliyetler nedeniyle birçok kez uyardıklarına dikkat çektiği açıklamanın devamında, “Tüm uyarılarımıza rağmen bu faaliyetlerinden vazgeçmeyen bu şahsa ait tüm şirketler bundan sonra TC ordusu ve devleti çıkarına yürüteceği her türlü askeri ve sivil görünümlü kontra çalışmaları tarafımızca hedef olarak görülecektir” dendi.
Fuat Çelik ve şirketleri ile ilişkide bulunan, faaliyet yürüten, ortaklık kuran kişi ve çevreleri bundan vazgeçmeye çağıran Dersim Saha Komutanlığı, açıklamasının sonunda, “Tüm yurtsever halkımızı da bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi

Van'da 2 polis öldü


HPG, 2 Temmuz'da ise Van şehir merkezinde yol kontrolü yapan polislere yönelik gerillalar tarafından gerçekleştirilen eylemde 2 polisin öldüğünü, 1 polisin de yaralandığını bildirdi.


Öte yandan HPG-BİM, gerillaların Van’ın Başkale ilçesinde bulunan Berereş karakoluna yönelik 7 Temmuz gece saat 01.30 sularında bir eylem gerçekleştirdiğini bildirdi. Açıklamada Türk ordusunun ölü ve yaralı askerlerinin sayısının tespit edilemediği bildirildi.

Lican'da 2 korucu


Van/Bahçesaray'a bağlı Lican Köyü'nde ise 6 Temmuz'da HPG'liler ile askerler arasında çatışma çıktı. Çatışmada 2 korucu ölürken bir uzman çavuş yaralandı.

Korucular işkenceciydi


HPG'liler tarafından öldürülen Medeni Taylak ve Mehmet Emin Yabalak isimli korucuların 4 Temmuz tarihinde HPG'li olduğu ileri sürülen İranlı Welat isimli kişiye işkence yaptıkları ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre olay şöyle oldu; 4 Temmuz günü köy korucuları sabah saat 06.00 sıralarında sivil giyimli İran uyruklu HPG'li olduğu belirtilen Welat'ı yakaladı. Korucular tarafından bir süre yerde sürüklendikten sonra köyün dışına çıkarılan Welat'ın elleri bağlandı. Köylülerin gözleri önünde korucular Welat'a işkence yapmaya başladı. Korucular tekme ve silah dipçiği ile Welat'ın dişleri kırılana kadar işkence yaptı. Daha sonra da özel harekat timleri ve askerlere haber veren korucular, Welat'ı teslim etti. HPG'li olduğu belirtilen kişinin savcılıktaki ifadesinde, yabancı olduğunu yolunu kaybettiği ve yemek almak için köye indiğini söylediği kaydedildi. 7 Temmuz'da Van'da mahkemeye çıkarılan Welat, “Örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Welat ile aynı operasyonda gözaltına alınan BDP eski Bahçesaray İlçe Başkanı Mustafa Yabalak da "Örgüte yardım ve yataklık etmek” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.


ANF/BAHDİNAN

Hiç yorum yok: