10 Haziran 2012 Pazar

Demirtaş: Van İradesine Sahip Çıkmalı

Van halkına destek olmak amacıyla Bağcılar'da bir araya gelen yüzlerce kişiye seslenen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "tüm Van halkı da tutuklansa AKP'nin Van Belediyesi'ni alamayacağını" söyledi. Demirtaş, "Van halkı bir tek gün durmamalı. İradesini nasıl sahiplendiğini ortaya koymalı. Halkımız da Van halkına her yerde destek vermeli” çağrısında bulundu.

İstanbul'da Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile BDP eski İl Başkanı Cüneyt Caniş ve daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Başkale Belediye Başkanı İhsan Güler'in tutuklanması protesto edildi. BDP İstanbul il ve ilçe örgütleri BDP Bağcılar İlçe Örgütü'nde bir araya gelerek bina önünde kitlesel basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Eş Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, İstanbul İl Eşbaşkanları Asiye Kolçak ve Ali Rıza Bilgili, PM Üyesi Gülçin İsbert ile il ilçe yönetici ve üyeleri katıldı. İlçe binasının etrafında polisler ve zırhlı araçlar beklerken, açıklamaya gelen yüzlerce kişi, "Baskılar bizi yıldıramaz", "Zulme boyun eğmeyeceğiz", "Bekir Kaya yalnız değildir", "Cüneyt Caniş yalnız değildir", "İnadına hepimiz Bekir Kayayız", "Bekir Kaya onurumuzdur", "Bê Serok jiyan nabe", "Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız", "Çözüm barışta barışın elçisi İmralı'da", "Öcalan'a yaklaşım savaş barış gerekçemizdir", "Güneşe uzanan eler kırılsın", "Bijî Serok Apo", "Zindanlar boşalsın Erdoğan'a yer kalsın", "Katil Erdoğan" sloganları attı.

‘KÜRT SORUNUNUN ASIL MUHATABI ÖCALAN’DIR’

Kitle adına açıklama yapan BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Asiye Kolçak, AKP'nin 2009 yerel seçimlerindeki başarısızlığı nedeniyle BDP'li belediye başkanları ve siyasetçilerine yönelik operasyon gerçekleştirdiğini söyledi. AKP'nin bu operasyonlarla kaybetmenin kinini kustuğunu ifade eden Kolçak, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile tüm Van halkının yanında olduklarını dile getirdi. Son günlerde Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanr Kemal Kılıçdaroğlu arasında konuşulan Kürt sorununu çözme iddialarına da değinen Kolçak, Kürt sorununa isim bile koyamayanların bunu çözmesinin mümkün olmadığının altını çizdi. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun hayali muhataplar aradığını ifade eden Kolçak, "Kürt sorununun asıl muhatabı Sayın Öcalan'dır" dedi. Kolçak, AKP'nin dini araç olarak kullanarak, "Dünün mücahitleri bugünün müteahhitlerine iktidarın nimetlerini sunuyor" dedi.

‘ÖYM’LER BAŞBAKAN’A DOKUNMAYA BAŞLADI’


Ardından BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş söz aldı. Demirtaş, AKP'nin son 10 yıllık iktidarında uyguladıkları zorbalıklar bir yana son bir haftadaki uygulamalara vicdanıyla bakan herkesin AKP'nin zulmünü çok iyi göreceğini söyledi. Başbakan'ın ÖYM'ler için "Devlet içinde devlet" tabiri kullanarak kaldırılmasına yönelik açıklamalarını değerlendiren Demirtaş, "10 yıldır DGM'leri, ÖYM'leri kullanırken bir sorun yoktu. Niye şimdi kaldırılmasını istiyor. Bekir Kaya tutuklandığı için mi? Hayır. Kendisine dokunmaya başladı. Bazı bakanları, milletvekilleri, etrafındaki çeteler ve bizzat kendisinin yolsuzluklarının deşifre etme ihtimali var çünkü" dedi.

DERİN’İN DE RESMİNİN DE BAŞI SENSİN’


ÖYM'lerin BDP'ye yönelik 3 yıldır devam ettirdiği siyasi soykırım operasyonlarını hatırlatan Demirtaş, "Açıkça soruyorum. Bu mahkemelerin tutuklu arkadaşlarımızı serbest bırakması için yasa değişikliğine var mısın? Devlet içinde devlet ÖYM'ler ile yürütülüyorsa bu devlet içinde devleti kaldıracak mısın? Kimdir bu? Kim yönetiyor" diye sordu. Türkiye'de iki devlet olduğunu belirten Demirtaş, bunlardan birinin Kürt halkını zulmeden kontra sömürgeci derin devlet olduğunu, diğerinin de Türkiye'nin batısını, Türk halkını ezen devlet olduğunu söyledi. Bu iki devletin başının da Başbakan olduğunu söyleyen Demirtaş, "Derininin de resmisinin de başı sensin. Bekir Kaya'yı tutuklatan da sensin" diye konuştu.

‘O KOLTUKLARI HALK SİZİN BAŞINIZDA PARÇALAR’


Başbakan'ın Van ve Diyarbakır belediyelerini almak istediklerine dair sözlerini hatırlatan Demirtaş, "Nasıl alacağın belli oldu. Bu şekilde Van halkını korkutamazsın. Van büyük bir deprem geçirdi. Bahar gelmişti ve Van'ın inşa süreci, yaralarını sarma süreci başlayacaktı. Bu operasyonla Van'a ikinci bir deprem yaşatılmak isteniyor. Bu Van halkına büyük bir hakarettir. Siz değil belediye başkanı, Van'ın tamamını da tutuklasanız, sadece sizin AKP'li belediye başkan adayınız kalsa biz onu başkan yaptırmayız. Varsa gücün demokratik yarış yaparız. Sandıktan kim çıkarsa o yönetir. Ama siz Diyarbakır, Şırnak, Van, Hakkari'yi istiyorsanız o koltukları halk sizin başınızda parçalar. Bunu aklınızdan çıkarın. Siz bu rüyayı görmeye devam edin" dedi.

‘TÜM HALKIMIZ ALANLARDA İRADESİNE SAHİP ÇIKMALI’


Demirtaş, siyasi soykırım operasyonları durana kadar tüm Kürt halkını alanlarda, meydanlarda direnişe çağırdı. Van halkına iradelerine sahip çıkmaları için çağrıda bulunan Demirtaş, "Van halkı bir tek gün durmamalı. İradesini nasıl sahiplendiğini ortaya koymalı. Halkımız da Van halkına her yerde destek vermeli. Teslim olacak bir halk yok. Asıl siz teslim olacaksınız" diye konuştu.

Açıklama Demirtaş'ın konuşmasının ardından sona erdi.

Hiç yorum yok: