24 Mayıs 2012 Perşembe

YXK Berlin’de Fetullah Gülen Semineri Düzenledi


Berlin Üniversitesinde, Kürdistan Öğrenciler Birliği’nin (YXK) organize ettiği Gülen Cemaatine ilişkin bir seminer düzenlendi. Seminer konuşmacılarından gazeteci Baki Gül, Kemalistlerin daha önce Kürtlere karşı uyguladığı asimilasyonun bugün Gülen Cemaati eliyle daha güçlü bir şekilde devam ettirildiğini söyledi.

Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK), Berlin Frei üniversitesinde, Gülen Cemaatine ilişkin bir seminer düzenledi. Gazeteci Baki Gül ile Dr. Nick Brauns’ın konuşmacı olarak katıldığı seminere 60 üzerinde akademisyen, eğitim görevlisi ile öğrenci katıldı.
Gülen Cemaatinin baskıları sonucu Üniversite yönetimi tarafından yapılmasına izin verilmeyen, YXK’li öğrencilerin ısrarlı çalışmaları sonucunda ‘izinsiz’ gerçekleşti. Seminerin yapıldığı salonun yoğun katılımdan ötürü dar gelmesi sonucu, birçok katılımcı yere oturarak izlemek zorunda kaldı.

Gazeteci Baki Gül seminerde yaptığı konuşmada, Kemalistlerin daha önce Kürtlere karşı uyguladığı asimilasyon politikasının, bugün Gülen Cemaati tarafından farklı yöntemlerle daha güçlü bir şekilde devam ettirildiğini söyledi. Gül, Türkiye’de ordu, polis ve yargı erkini ele geçiren cemaatin, kendine karşı tehdit olarak gördüğü Kürtler ile Kürt özgürlük hareketini pasifleştirerek ortadan kaldırmak istediğini belirtti. Gazeteci Gül, “Bu nedenle binlerce insan uyduruk iddianamelerle tutuklanmakta, Kürt özgürlük savaşçıları kimyasal silahlarla öldürülmektedir” dedi.

Dr. Nick Brauns ise Gülen Cemaatinin tarihine değinerek, askeri darbelerdeki rolüne açıklık getirdi. Brauns, Fetullah Gülen’in 12 eylül faşist darbesi ile 28 şubat post-modern darbesine açık destek verdiğine dikkat çekti. Brauns, konuşmasının devamında, cemaatin Anadolu sermayesini arkasına alarak nasıl uluslar arası Türkçü lobi gücüne dönüştüğüne açıklık getirdi.

Gazeteci Gül ile Dr. Brauns’ın sunumu ardından verilen kısa aradan sonra seminerin son bölüme geçildi. Burada söz alan Alman akademisyenlerin, Türkiye’de ordu, polis ve yargıda bu denli kadrolaşıp baskı imparatorluğuna dönüşen Gülen hareketine karşı Avrupa devletlerinin neden sesiz kaldıkları sorusu dikkat çekti.

Seminer, Fetullah Gülen’in Amerika’da üstlenmesi, diğer Müslüman cemaatlere mesafeli yaklaşması üzerinde yapılan değerlendirmelerle son buldu.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: