5 Ocak 2012 Perşembe

İlker Başbuğ'a 'Terör Örgütü Yöneticiliği'nden Tutuklama Talebi

İstanbul - Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ savcılık soruşturmasından sonra ''terör örgütü yöneticiliği'' suçlamasıyla tutuklunma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelen Başbuğ, yaklaşık 7 saat boyunca Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’a ifade verdi.
Savcı Kansız, akşam saatlerinde Başbuğ’u tutuklanması talebiyle İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesine sevk etti.

Başbuğ'la ilgili yargı sürecinin hızlı olacağı, iddianame hazırlığının da kısa süreceği belirtiliyor.

Başbuğun, Yüce Divan da değil sivil mahkemede yargılanacağı da gelen bilgiler arasında.

Başbuğ ile ilgili süreç 2009'da başlamıştı. 21 Nisan'da Poyrazköy'de Bedrettin Dalan'ın arazisinde başlayan kazılarda 15'i dolu 22 LAW silahı bulunmuştu. Yaklaşık 1 hafta sonra basının karşısına geçen Başbuğ, "Bunlar silah değil, boru"!!! demişti.

Bu açıklamadan iki ay sonra da 'Kaos Planı'nı 'kağıt parçası' olarak nitelendiren Başbuğ’u asıl soruşturma sürecine getiren 'İnternet Andıcı'nın Türk ordusundaki komuta kademesi talimatıyla hazırlanıp eyleme dökülmesi oldu.

Kasım 2009'da bir ihbar mektubu eki olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen 1 Nisan 2009 tarihli 'İnternet Andıcı' ile ilgili başlatılan soruşturma Temmuz 2011 yılında davaya dönüştü.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: