5 Ocak 2012 Perşembe

MİT'e Göre de İstihbarat Hatası Yok, Hedef Sivillerdi


Ankara - Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Uludere'de 35 kişinin katledildiği Roboski Katliamı ile ilgili yaptığı açıklamada ''Teşkilatımızca herhangi bir istihbarat paylaşımı olmadı. İddia edildiği gibi bir grubun Türkiye'ye geçeceği bilgisi vermedik'' dedi.

Türk hükümeti “operasyon kazası”, Genelkurmay “PKK’li zannettik” açıklamalarında bulunurken, basın temsilcileri ile bir araya gelen MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT’in açıklamasına dikkat çekerek “Bu kadar detaylı açıklamalar yapılmışken, başka yerlere çekilmesini anlamıyoruz” diye belirtti.

Yapılan bu görüşmenin ardından MİT Müsteşarlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından medya yöneticilerine basın açıklaması dağıtıldı. Açıklamada şunlar belirtildi: “Öncelikle şu gerçeği bir kez daha ifade etmek isteriz ki; 28 Aralık 2011 tarihinde hayatını kaybeden 35 vatandaşımız ile ilgili olabilecek grup, yer, tarih, sayı ve geçiş güzergahlarına ilişkin Teşkilatımızca herhangi bir istihbarat paylaşımı gerçekleştirilmemiştir.

Anılan Gazetecinin 30 Aralık 2011 tarihli 'Yanlış İstihbarat MİT'ten” başlıklı haberinde yer alan '... Heron, bölgedeki sivil vatandaşların görüntüsünü alıp, Ankara'ya iletiyor. Ankara'da görüntüleri gören yetkililerden biri durumdan şüpheleniyor. Grubun sivil olma ihtimali üzerinde duruyor. Şüphe üzerine konuyu yetkililer ile paylaşıyor. MİT'le iki kez temasa geçiyor. MİT yetkililerine şüphe aktarılıyor. MİT, 'Grup kesin PKK'lı' deyip, kendilerine gelen istihbaratın sağlam olduğunu karargaha bildiriyor. 'Kesin' ifadesi üzerine de, Hava Kuvvetleri Komutanlığının emri ile uçaklar bölgeyi bombalıyor...' ifadesi ve 'görüntü alınması ile operasyon yapılması arasındaki bu üç saatlik zaman farkının nedeni, görüntülerden şüphelenen yetkilinin bilgisi üzerine MİT'le iki kez temasa geçilmesi. Bilginin teyit edilmesi için beklenmesi' şeklindeki açıklamalar tamamen yalan ve hayal mahsulü olup, gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.”

Bir kısım medya katliamda istihbarat hatasından bahsederken, bir kısım medya ise HPG komutanlarından Bahoz Erdal’ın sınırdan geçeceği iddiaları dahil bir yığın senaryo ile katliamı gerekçelendirmeye çalışmıştı.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: