7 Ocak 2012 Cumartesi

Beşir Atalay’dan Kortek Katliamı İtirafı

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Roboski Köyü'nde 35 Kürdün ölümüyle sonuçlanan hava bombardımanını savunurken Kortek Katliamını itiraf etti. Atalay, "Ağustos'tan beri devam eden operasyonlarda Uludere'den önce bir tek hata oldu. O da Irak bölgesindeydi" dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, CNN Türk'te katıldığı bir programda değerlendirmelerde bulundu. Atalay, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasının önemli bir olay olduğunu, bu soruşturmanın teknik bir konuda yürüdüğünü ve yargılama devam ederken bir şey söylemenin yanlış olduğunu söyledi. Adaletin adaletli ve çabuk olması için çalıştıklarını iddia eden Atalay, "Başbuğ'u biz atadık. Bizim dönemimizin Genelkurmay Başkanı'dır. Milli Güvenlik Kurulu'nda uzun yıllar birlikte çalıştık" dedi.

7 KİŞİLİK AİLENİN YOK EDİLMESİ HATAYMIŞ!

Türkiye'de büyük bir normalleşme olduğunu iddia eden Atalay, Genelkurmay Başkanlığı'nın Roboski katliamından sonra "Soruşturacağız" demesinin bunun kanıtı olduğunu söyleyerek, "Gizlilik kararı"nın şeffaflık için verildiğini savundu!!!

Roboski katliamı ile ilgili açıklanabileceklerin açıklandığını iddia eden Atalay, bu sürecin şeffaf bir süreç olduğunu ileri sürdü.

Ağustos ayından beri yapılan operasyonlarda az hata olduğunu söyleyen Atalay "Irak’ta bir hata oldu" diyerek, 21 Ağustos günü Federe Kürdistan Bölgesi Ranya’ya bağlı Kortek’te Solin bebeğinde aralarında bulunduğu 5'i çocuk 7 kişilik Hasan ailesinin katledildiği hava bombardımanını itiraf etti.

Başbakan Yardımcısı Atalay, diğer hatanın da Uludere'de yaşandığını kaydetti. İstihbaratı Genelkurmay Başkanlığı'na kimin verdiği ile ilgili soruları ısrarla yanıtsız bırakan Atalay'ın, "Sürekli her tarafından çekiştirilen bir süreç doğru işlemez" diyerek gizlilik kararını savundu.

"PKK ile mücadelede eskiye dönüş mü var" şeklindeki soruyu yanıtlayan Atalay, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını iddia ederek BDP'ye sert eleştirilerde bulundu. BDP'nin şiddetten arındırılmış bir siyasi temsil sağlamadığını iddia eden Atalay, AKP'nin baskıları arttırdığı yönündeki eleştiriye de, "Reformlara ara verildi. Bir durağanlık var. Bu da yeni anayasa çalışmalarıyla bağlantılı. Baskı yok. Reformlara devam" şeklinde yanıt verdi. Uludere'ye bir kez daha gideceğini ifade eden Atalay, ana düşüncelerinde hiçbir değişikliğin olmadığını askeri ve siyasi operasyonların devam edeceğinin mesajını verdi.

Hiç yorum yok: