5 Ekim 2011 Çarşamba

Heinrich Böll Vakfı: ''Amaç Kürt Muhalefetini Kriminalize Etmek''

Alman Heinrich Böll Vakfı’ndan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sert yanıt geldi: “Alman siyasi derneklerine yönetilen iddialar, sivil Kürt muhalefetini kriminalize etme stratejisinin bir parçasıdır.”

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’de faaliyet gösteren Alman vakıflarının dolaylı yoldan PKK’ye finansal destek verdikleri iddialarına ilişkin Alman Heinrich Böll Vakfı Eşbaşkanı Ralf Fücks ve Türkiye Temsilcisi Ulrike Dufner ortak açıklama yaptı. Açıklamada, Erdoğan’ın iddia ettiği gibi Alman siyasi derneklerinin altyapı projelerini desteklemediği, kredi vermediği belirtildi.

Temsilciliğin Türkiye’de öncelikle sivil toplum örgütleri, insan hakları grupları, araştırma enstitüleri ve meslek odaları ile birlikte çalışmalar yürüttüğü anlatılarak “AB tarafından finanse edilmiş yerel yönetimler ve enerji verimliliği ile ilgili bir proje çerçevesinde de yerel yönetimlerle birlikte bir proje yürütülmektedir. Bu işbirliklerinde siyasi parti ayrımı yapmamaktayız. Ayrıca AKP’li yerel yönetimlerle de çalışmaktayız” denildi.

‘KÜRT MÜHALEFETİNİ KRİMİNALİZE ETME STRATEJİSİNİN BİR PARÇASIDIR’

Açıklamada, Başbakan’ın derneklerini “PKK’ye destek gibi gri bir alana çekmeyi” hedeflediği belirtilerek, “İki buçuk yıl içinde 3000’den fazla Kürt siyasetçi ve sivil toplum aktivisti gözaltına alınmış, bunların arasında birçok belediye başkanı, seçilmişler ve yerel siyasetçiler PKK’yi desteklemekle suçlanmıştır. Alman siyasi derneklerine yöneltilen iddiaları, sivil Kürt muhalefetini kriminalize etme stratejisinin bir parçası olarak değerlendiriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İDDİALAR SAÇMA

Bazı medya kuruluşlarının, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile 2 Ekim tarihinde gerçekleştirilen görüşmeyle ilgili taraflı yayınlarının da bunu gösterdiği, görüşmenin “PKK’ye desteğin kanıtı” olarak sunulmasının “saçma bir iddia” olduğunu belirten Heinrich Böll Vakfı, şunları söyledi:
‘BARIŞÇIL ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYORUZ’


“Derneğimiz, bu belediyeye herhangi bir finansal destek vermemiştir. Ayrıca Kürtlerin seçilmiş temsilcileri ile temasta bulunmak ve siyasi görüşmeler yapmak bizce normal ve doğaldır. ‘Kürt sorunu’nda barışçıl bir çözüm isteniyorsa, sivil güçlerin her taraftan güçlendirilerek tartışmalara dahil edilmesi gerekiyor. Abdullah Demirbaş bu görüşmede sivil bir çözüm için gereken alanı açmak amacıyla şiddetin son bulmasını talep etmiştir. Bu görüş ve talebi biz de desteklemekteyiz.”
ALMAN VAKIF AKP’YE DE KREDİ VERMİŞ

Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın CHP ve BDP'li belediyeleri kredi işbirliği yapmakla suçladığı Alman Kalkınma Bankası KfW'nin destek verdiği belediyeler arasında Bursa Tramvayı, Galata Köprüsü gibi projelere imza atan AKP'li belediyelerin de bulunduğu ortaya çıktı. CNN Türk'ün haberine göre, KfW yetkilileri, Türkiye'nin tamamı için 10 milyar Euro'luk, sadece Belediyeler için bile 1 Milyar Euro'luk bir kredi portföyü hazırladı.

KfW'nin kredi ve hibe verdiği projeler ağırlıklı olarak temiz enerji, içme suyu ve katı atık projelerine yoğunlaşıyor. Öyle ki banka, önemli bir çevreci enerji projesinde Türkiye'de bir ihaleye girdiğini sitesinden "Önemli haberler" bölümünde de duyurdu.

KfW'nin hali hazırda işbirliği yaptığı projeler arasında Bursa Tramvayı, Galata Köprüsü gibi önemli AK Partili Belediyelerin projeleri de var. KfW ayrıca Kayseri, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Malatya, Denizli ile de kredi anlaşması yapmış ve projelerini tamamlamış. Bu portföyün büyüklüğü 700 milyon Euro civarında.

KfW'nin halen devam ettirdiği projeler arasında Samsun, Van, Batman ve Siirt Belediyelerinin katı atık ve içme suyu projeleri bulunuyor. Banka yakın zamanda Muş, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve İzmir belediyeleri ile de kredi anlaşması imzalama noktasında. Bu portföylerin her biri de 150 Milyon Euro büyüklüğünde.

KfW kaynakları, "Verdiğimiz kredilerin tamamının nihai onay noktası Türk Hazinesi'dir ve para da oradan çıkar" dedi. KfW ve Avrupa Yatırım Bankası kredilerin tahsisinde Türkiye'nin üç büyük bankası olan İŞ, Garanti ve Şekerbank ile çalışıyor. KfW ayrıca Türkiye'nin önemli bir bölümünde KOBİ'lere de destek sağlayacağı bilgisine sunumunda yer verdi.

Hiç yorum yok: