5 Ekim 2011 Çarşamba

Hasan Cemal: Öcalan'ı Çökertmek İçin Her Yol Deneniyor

Kısa bir süre önce “Kürt Sorununa Yeni Bakış: Barışa Emanet Olun” adlı kitabı çıkan gazeteci yazar Hasan Cemal, PKK lideri Öcalan’ı psikolojik olarak çökertmek için her yolun denendiğini ancak çökmediğini söyledi.

Cüneyt Özdemir'in sunduğu 5N1K programına konuk olan Hasan Cemal, PKK'nin dağla sınırlı militer bir güç olmadığını, şehirde ve sosyal-siyasal hayatın odağında bir yapı olduğunu vurguladı. Cemal, “Artık PKK sadece dağda değil, PKK şehirde, PKK belediyelerde, PKK sivil toplum kuruluşları içinde, PKK Kürtlerin önemli bir bölümü içinde kök salmış durumda” dedi.

Gazeteci Cengiz Kapmaz’ın yasaklanan İmralı Günleri kitabına da dikkat çeken Cemal, “10 yıllık sürecini anlatan bir kitap. Avukatlarıyla görüşmeleri falan... Orada benim dikkatimi çeken şu oldu; Öcalan'ı psikolojik olarak çökertmek için her türlü yol deneniyor ama çökmüyor adam. Çünkü Devlet ne yapıyor; Öcalan’ı kullanarak PKK’yı nasıl bölerim, çökertirim. Ve hep Öcalan’a uzun yıllar kullanma amacıyla yaklaşıyor. Fakat buna rağmen PKK bu anlamda bölündü ne de çöktü.”

Hiç yorum yok: