5 Ekim 2011 Çarşamba

Kaplan: 5 Bin Kişi Yerine 50 Bin Kişi İkame Edeceğiz

Başbakan Erdoğan'ı "postal giymek ve asker kafalı" olmakla eleştiren BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, partilerini hedef alan operaysonların "siyasetle müzakere" değil "siyasetle muhabere" olduğunu söyledi. Geri adım atmayacaklarını söyleyen Kaplan, “5 bin kişi yerine 50 bin kişiyi ikame ederek” saldırılara cevap vereceklerini söyledi.

BDP Grup Başkanvekilleri Hasip Kaplan ve Pervin Buldan Meclis gündemine gelecek olan "sınır ötesi operasyon tezkeresi", BDP'ye yönelik sürdürülen "siyasi operasyonlar" ve gündemdeki gelişmelere ilişkin Meclis Grup Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. Kürt sorunu konusunda 30 yıldır süren "asayiş", "güvenlik" kapsamlı çözüm arayışlarına tepki gösteren Kaplan, "Kürt meselesi siyasi ekonomik, sosyal kültürel, tarihsel boyutları olan bir sorundur ve çözümü de barışçıl demokratik yollardan Mecliste sağlanmalıdır" dedi.

TEZKEREYE HAYIR DİYECEĞİZ

Çatışmaların sonra ermesi için geniş bir toplumsal mutabakat sağlanması ve ortak akıl oluşturulmasını isteyen Kaplan, bu amaçla Meclise geldiklerini hatırlatarak, "Bu meclisin ilk işi savaş tezkeresi olmamalıydı" diye konuştu. Bugün Meclis Genel Kurulu'na gelecek olan "sınır ötesi operasyon tezkeresi"ne BDP ve Blok vekilleri olarak "oy birliği ile" hayır diyeceklerini vurgulayan Kaplan, milletvekillerinin çoğunluğunun siyasi operasyonlar nedeniyle illere gönderildiğini ve bu yüzden oylamaya sembolik olarak katılacaklarını ifade etti.

GÖRÜLMEMİŞ HUKUKSUZLUK

Meclise gelmeleriyle birlikte gözaltı operasyonlarının yoğunlaştırıldığına dikkat çeken Kaplan, gözaltına alınlarının tamamının BDP üyesi yöneticisi, belediye başkanı ve genel merkez yöneticileri olduğuna vurgu yaptı. Kaplan, "AKP hükümeti operasyonlar için 2009 yılında düğmeye bastı, emrindeki polis ve siyasallaşan özel yetkili mahkemeler aracılığıyla 12 Eylül'de bir benzeri görülmeyen bir hukuksuzluk yaşanıyor. Kamuoyu yanlış bilgilendirilerek kolektif sorumluluk yöntemiyle KCK adı altında BDP'ye toplu operasyonlar yapılıyor. 'Terörle mücadele' bahanesi adı altında AKP demokratik siyasetin içindeki siyasi muhalifleri ezmek sindirmek istiyor" şeklinde konuştu.

Hasip Kaplan, olan bitenle birlikte Başbakanın "siyasetle müzakere" anlayışının "siyasetle muhabere" olduğunun ortaya çıktığını belirterek, "Erdoğan daha önce 'iyi niyet göstermeyeceğiz' diyerek kötü niyetini deşifre etmiştir" dedi.

BAŞBAKAN AÇIKÇA HUKUKUN IRZINA GEÇİYOR

AKP döneminde yapılan TCK ve TMK düzenlemelere de değinen Kaplan, Başbakanın kendisini Yargıtay Başsavcısı, hükümet kabinesini de Anayasa Mahkemesi yerine koyduğunu ifade ederek, "Başbakan sınır tanımıyor, açıkça hukukun ırzına geçiyor" sözleri ile tepkisini dile getirdi.

DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI 200 BİN KİŞİYE SORUŞTURMA AÇILDI

Belediye başkanlarının kapılarının kar maskeleri polisler tarafından kırılarak içeri girilmesine sert tepki gösteren Kaplan bununla AKP'nin Kürt halkına, "Sizin seçtiklerinizi, oyunuzu, belediye başkanlarınızı tanımıyoruz" diyerek gözdağı verdiğini ifade etti. "KCK operasyonu" kapsamında BDP'nin bütün faaliyetlerinin kriminalize edilmesine tepki gösteren Kaplan, düşüncelerinden dolayı haklarında 200 bin soruşturma açıldığını hatırlatarak, "Daha kaç bin soruşturma var sırada?" diye sordu.

EL BEŞİR VE MİLOSEVİÇ’TEN DERS ÇIKAR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun BDP ile görüşeceğini, AKP'nin BDP'den randevu talep ettiğini hatırlatan Kaplan, "Eğer BDP, KCK ise neden bizimle görüşüyorsunuz?" diye sordu. Kaplan, operasyonlarla esas olarak aldıkları halk desteğinin hedef alındığına işaret ederek, operasyonların ortak yaşam arzusunu baltaladığını söyledi. Kaplan, operasyonlara yönelik tepkisini, "Kandil bahane edilerek, Ankara'ya sefer düzenleniyor" sözleriyle dile getirdi. Hükümeti, "İzlediğiniz yol insanlığa karşı suç ve soykırım yoludur" sözleriyle uyaran Kaplan, "Erdoğan da bu suçları işleyen El Beşir/Milosevich gibi savaş suçlularının mahkemesinde yargılanmasından ders çıkarmalı" dedi.

5 BİN KİŞİ YERİNE 50 BİN KİŞİYİ İKAME EDECEĞİZ

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kaplan, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu"na ilişkin bir soru üzerine, "Uzlaşma komisyonu vefat etti, yerine hazırlık komisyonu geldi. Üye vermek içinde 10 Ekim'e kadar zamanımız var" dedi. Kaplan, operasyonlarla kendilerinin sindirilmek istendiğini de belirterek, "Eğer sineceğimizi, teslim olacağımızı sanıyorlarsa, yanıldıklarını en kısa sürede kendilerine göstereceğiz" şeklinde konuştu. Kaplan, 5 bin kişi yerine 50 bin kişiyi ikame ederek saldırılara cevap vereceklerini söyledi.

Askeri taburun meclis dışına çıkarılacağına ilişkin bir başka soruyu da yanıtlayan Kaplan, "Başbakan asker ve polis kafalı olunca… Aynı koridoru paylaşıyoruz, geldiğinde 60 koruma ile birlikte geliyor. Zihinlerdeki askeri plaka değişmeyince askerin dışarı çıkarılması ne yazar. Başbakan postal giymişse, askeri tabur dışarı çıkarılsa ne yazar" dedi.

Hiç yorum yok: