5 Ekim 2011 Çarşamba

Bu 'Vatanın' Parçalandığının Resmidir!Fotoğrafın nerede ve ne zaman çekildiği belli değil. İpe bağlanmış iki gerilla cesedi. Arkada ‘Vatan bir bütündür parçalanmaz’ sözleri… Bir kurban töreni gibi… Türkiye Cumhuriyeti’nin Kürtlere Ağrı, Şeyh Sait ve Dersim’de yaptıkları katliamdan bu yana hiçbir şeyin değişmediğinin fotoğrafı bu.

Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Bu denli acımasızca insanların öldürüldüğü bir ülkede özgürlük ve demokrasi olamaz” diyor. Erdoğan, sivillerin ölümü karşısında, ‘’ciğerinin yandığını” söylüyor. Nerede ne zaman çekildiği bir yana bu fotoğraf, AKP iktidarının sonuna kadar sahiplendiği, ”Vatan bir bütündür parçalanamaz” sözünün ”ışığında” gencecik bedenlerin parçalandığını gözler önüne seriyor.

Erdoğan'ın, ”ciğeri” mi yanıyor. Kürdistan cayır cayır yanıyor. Kürt gençleri bu başbakanın iktidarında parçalanıyor. Kürtlerin sırtına vurulan bu baltanın bir gün sahibine iade edileceği asla unutulmamalı...

Baş eğmemenin, diz çökmemenin bedeli bu denmek isteniyorsa daha çok bakacaklar Kürt halkının gözlerine. Kendine Kürdüm deyip AKP'nin yamacına sığınan herkes daha bir dikkatli bakmalı bu resme. Ellerine bulaşan kana bir kez daha bakmalı...

Belki de Şemdinli'deki Askeri Nizameyenin önünde çekilmiş olan bu fotoğrafı, Kürt kurumlarına gönderen şahıslar Kürtlere ölüm korkusunu sunuyor belki, ancak bu vakitten sonra bu fotoğraf korku değil, isyan gerekçesi olur.

Hiç yorum yok: