7 Ekim 2012 Pazar

Batı Kürdistan ve Halk Savunma Güçleri


Batı Kürdistan'da en önemli konu güvenlik meselesi. Bir süre önce görüştüğümüz Yüksek Kürt Konseyi üyeleri de bu konuya özellikle dikkat çektiler. Sokakların temel gündemi bu…

Suriye'de yaşanan iç savaş ve bunun değişik biçimlerde Kürt bölgesine yansıması kadar, Kürtlerin Türkiye ile fiilen karşı karşıya olması da bu konuya hayati önem bir kazandırıyor.

Siyasal gelişmelerle birlikte Kürtler burada öz savunma için de hızla örgütleniyorlar.

Nitekim daha önce kurulan ve 19 Temmuz'dan sonra kuruluşunu resmen ilan Halk Savunma Birlikleri(YPG) mevcut durumda 10 binden fazla silahlı gücüyle Batı Kürdistan'ın tüm bölgelerinde savunma görevini üstlenmiş bulunmakta.

YPG (Yekîneyên Parastina Gel) yani Halk Savunma Birlikleri...

Batı Kürdistan’dan Haleb’e kadar Kürt gençleri akın akın bu birliklerde yer alıyorlar. Tim’lerden tugaylara kadar örgütlenen YPG güçleri askeri eğitimlerle olası tehlikelere karşı kendisini hazırlıyor.

En temel özellikleri de sürekli halka iç içe olmaları. Her an her yerde karşınıza bir YPG timi çıkabilir. Yerleşim bölgelerindeki asayişi sağlayanlar açık hareket ediyorlar. Ancak bir kısmı ise gizli hareket ediyorlar. Sivil görünümlü olan, bir nevi istihbarat çalışması yapan çok sayıda YPG’li de var.

Nitekim, YPG Komutanıyla röportaj yapma talebinde bulunduğumuzda kendilerinin bizimle herhangi bir yerde irtibata geçecekleri söylendi.

Bir kaç saat sonra bulunduğumuz kalabalık bir ortamda yanımıza sivil kıyafetleriyle bir genç yaklaşıp söyleşi talebimizin kabul edildiği ve saat 16:00'da bizi alacaklarını söyleyip uzaklaştı.

Belirtilen saat’ten on dakika önce bize söylenen caddeye gittik. Tam vaktinden yanımıza aracımıza bir Jeep yanaştı ve onları takip etmemiz istendi. Aracı takip ederek şehir dışına çıktık. Sonra oradan başka bir araca bindik. Bu aracın içindekiler silahlıydı ve yüzleri kapalıydı.

Yarım saatlik bir yolculuktan sonra, civarı güvenlik çemberiyle örülü bir bölgeye gittik.

Aracı park ettiğimizde kadın, erkek 10'dan fazla YPG üyesi bizi karşılamak için bekliyordu. Sivil elbise, üzerinde YPG amblemi olan tek tip yelek, yüzleri kapalı ve askeri düzen içerisinde bizi selamladılar.

Komutanları Baz Afrin’e sorularımızı yönelttik.

Siz neden böyle bir örgütlenmeye ihtiyaç duydunuz. Amacınız, misyonunuz nedir, YPG neden kuruldu?

Ortadoğu ve Suriye'de tarihi bir süreç yaşanıyor. Bölge dengeleri yeniden şekilleniyor. Özellikle Suriye’deki siyasi gelişmelerin yarattığı ihtiyaçtan dolayı böylesi bir örgütlenmeye gittik. Mevcut durumda bu ülkede bir savaş var. Savaşın daha da derinleşeceği ve yayılacağı görülüyor. Bu durum bölgelerimiz ve ülkemizde olağanüstü bir güvenlik ihtiyacını doğurdu. Bizde halkımızın güvenliğini sağlamak için böylesi bir örgütlenmeye gittik.

Bu ihtiyacı kim gördü? YPG kimlerden oluşuyor?

Biz Batı Kürdistanlı Kürt gençleriyiz. Bilindiği üzere Batı Kürdistan’da çok sayıda siyasal örgüt ve yapılanma var. Bunların tümü sivil örgütler. Siyaset yapıyorlar. Ancak Suriye’de şuan bir istikrarsızlık söz konusu. Bu istikrarsızlık Kürtler açısından bir güvenlik riski oluşturuyor. Bizler bu ihtiyacı tespit ettik ve örgütlendik.

Hangi esaslara göre örgütleniyorsunuz?

Bizim temel amacımız halkımızın güvenliğini sağlamak. Yaşadığımız kentlerde, kasaba ve köylerde halkımızı koruyoruz. Gerek rejim güçlerinin ve gerekse diğer muhalif kesimlerin bizim bölgemize girmesine izin vermiyoruz.

Batı Kürdistan için en büyük risk nedir sizce?

Birinci risk Suriye’de yaşanan ve şimdilerde mezhepsel bir savaşa doğru giden iç savaş. Biz mezhepsel savaşın Suriye için felaket olduğunu düşünüyoruz. Olmamasını temenni ediyoruz. Şuan Suriye için en büyük tehlike budur. Bu iç savaşın bölgemize yansıması bir risktir ve bu durumda biz rolümüzü oynayacağız. Halkımızı koruyacağız. İkincisi ise, bazı dış odakların Batı Kürdistan’da elde edilen kazanımların bertaraf olması için plan yaptıklarını biliyoruz.

Kimler mesela?

Türkiye gibi ülkeler. Bunlar da dış riskler. Biz her iki duruma da hazırız, hazırlıklıyız. Şunun çok iyi bilinmesini istiyoruz; Biz YPG olarak kimseye düşmanlık yapmak için örgütlenmedik. Biz bir savunma ordusuyuz, kimseye saldırmıyoruz, kimsenin saldırısına da boyun eğmiyoruz. Bizim birincil görevimiz halkımızı savunmak, korumak…

Sizin diğer örgütlerden farkınız ne?

Biz sadece Suriye ve Kürdistan’da değil, örgütlenmemiz ve ahlaki değerlerimizle tüm Ortadoğu’da model olmak istiyoruz... Şimdi bakınız; Suriye’de savaş var, her yerde savaş var, insanlar ölüyor. Taraflar sivil insanları vuruyor, öldürüyor. Biz her insanın yaşam hakkı kutsaldır, her canlının yeryüzünde yaşama hakkı vardır anlayışıyla hareket ediyoruz. Biz sivil savunmasız insanları korumayı esas alıyoruz. İnsanlar öldürmeden de kendilerini savunabileceklerini göstermek istiyoruz.

Suriye’nin geleceğine nasıl bakıyorsunuz?

Herkes kendine göre bir Suriye oluşturmak istiyor. Sorunların daha derinleşeceğini tahmin ediyoruz. Halklar arası savaş çıkarmak isteyen güçler var. Suriye’de başkalarının, dış güçlerin savaşı yürütülüyor. Bu Suriye halklarının savaşı değil. Bu sebeple biz Kürtlerin her şeye hazır olması lazım.

Siz batı Kürdistan’da herhangi bir örgüte bağlı olarak mı çalışıyorsunuz?


Hayır, biz herhangi bir siyasi örgüte dayanmadan Kürt halkını korumak amacıyla örgütlenmişiz. Burası bizim atalarımızın toprakları, bizde atalarımızın topraklarını koruyoruz.

Batı Kürdistan ve Suriye’de Kürtler ne yapmalı?

Eğer Kürtlerin burada bir savunma gücü olmazsa, siyaseten kaybederler ve güvenlik açısından da çok ciddi risklerle karşılaşırlar. Kürt tarihi bunun örnekleriyle doludur. Biz Batı Kürdistanlı Kürt gençleri olarak atalarımızın yaptığı hataları tekrar etmek istemiyoruz. Bu topraklarda tarih yeniden yazılıyor ve yazılan bu yeni tarihte 'Kürtler kaybeden halk olmasın' istiyoruz. Bunun için binlerce Kürt genci olarak canımızı ortaya koyduk, kendimizi feda ediyoruz.

Her YPG üyesi aynı siyasi görüşü mü paylaşıyor?

Hayır, aramızda değişik siyasal görüşleri olanlar var, ama ortak amacımız Kürt halkını korumak. Tek amacımız Kürt halkının özgürlüğü.

Siyasal örgütlerden beklentiniz?

Bizim için mevcut durumda en önemli konu halkımızın birliği siyasal örgütlerimizin birlikteliğidir. Halkımızın özgürlüğü için birlik olmalıyız. Biz neden kaybettik tarih boyunca? Birlik olamadığımız için. O halde kazanmamızın yolu da budur. Herkes şunu bilsin ki; biz YPG olarak her tehlikeyi bertaraf edebilecek güçteyiz. Evet, bizim halkımızın iradesini tanımayan güçler var. Bunlar ciddi tehlikeler değil. Bu tehlikelerle baş edebiliriz. Ama eğer ki siyasal örgütlerimiz birleşmese, işte en büyük tehlike bu olur. Özgür günleri böyle yaratacağız. Bu konuda da umutluyuz, var olan olumlu gelişmelerin daha da pekişeceğine inanıyoruz.

Ne kadar YPG’li var?

Her aile YPG’de bir çocuğunun olmasını istiyor. Binlerce kişiden oluşan bir orduyuz artık. Binlerce genç kadın ve erkek de güçlerimize katılmak istiyor.

Kürt toplumuna bir mesajınız var mı?

Özellikle Kürt gençlerine çağrı yapıyoruz; Tarihi, vicdani, ahlaki bir görev bizleri bekliyor. Atalarımızın yaptıkları hatayı yapmayalım. Halkımız için yeni bir tarih yazalım. Tarihi yazmanın öncelikli yolu da halkımızı korumaktır. Siyasal güçlerimizin de bilmesi lazım; Ortadoğu’da savunma olmadan siyasette yapılamaz.


ANF

Hiç yorum yok: