21 Eylül 2012 Cuma

HPG Gerillalarının 5 Dakikada Düşürdüğü Haruna 'Kalekol'una Eylem Görüntüleri(VİDEO-Haber)Haruna Jandarma Karakolu’na düzenlenen eylemin görüntüleri yayınlandı. Görüntüler kale görünümündeki karakolla ilgili Türk yetkililerin yaptığı açıklamayı yalanlar nitelikte.

Gerillalar, Şemzinan-Gever yolu üzerinde bulunan ve Garê(Tekeli) Taburu’na bağlı olan Haruna (Güzelkonak) Jandarma Karakolu’na 14 Eylül’de gündüz saatlerinde bir eylem düzenlemiş, HPG eylemde en az 60 askerin öldüğünü duyurmuştu. Eylemde 3’ü kadın 8 gerilla da yaşamını yitirmişti. 


HPG Basın İrtibat Merkezi HPG-BİM, gerillaların nizamiye-nöbet kulübeleri ve mevzilerin imha edilerek 5 dakika gibi kısa bir sürede karakolun denetimini ele geçirdiğini açıklamıştı. Türk devleti ise eylemden sonra ‘araç karakola girmeden fark edilip imha edildiğini’ iddia etmişti.

Nûçe TV'de yayınlanan görüntüler bu iddiayı yalanlıyor. Görüntülerde bir gerilla birliği kamyonla karakolun nizamiyesinin önüne kadar geliyor, hareket halindeki araçtan hızla inerek karakolun bahçesine giriyor. Aracı kullanan gerilla da aracı eylem yerinden uzağa park ederek eyleme katılıyor. Karakola yönelik gerçekleştirilen operasyonun görüntüleri, Türk devletinin ‘1 korucu öldü, 9 asker yaralandı’ iddiasını da yalanlıyor. Gerillaların binaların içerisine girdikleri ve binaların içinde patlamaların olduğu görülüyor.
Gerillaların üç koldan harekete geçtikleri, çeşitli silahlarla karakolun vurulduğu görülüyor. Binalarda patlamalar meydana geliyor. 5 dakika gibi kısa bir sürede kale-kol tamamen gerillaların denetimine geçiyor. Eylem esnasında kale-kolda bulunan zırhlı araçların hareket bile edemediği dikkat çekiyor.


ANF

Hiç yorum yok: