21 Eylül 2012 Cuma

Suriye Kürt Ulusal Meclisi Üyesine Suikast


Batı Kürdistan Halk Savunma Birlikleri
Qamişlo - Batı Kürdistan’daki Yüksek Kürt Konseyi’nin bir bileşeni olan Suriye Kürt Ulusal Meclisi (ENKS) üyesi Mahmud Wali, Serekaniyê’de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Bölgenin en büyük partisi PYD, saldırıyı şiddetle kınayarak, Kürt birliğinin hedef alındığını kaydetti.
Aynı zamanda Azadi Partisi’nin üyesi olan Mahmud Wali Ebu Candi, Perşembe akşamı yüzü maskeli bir kişinin saldırısına uğradı. Wali’nin başına iki el ateş edildiği bildirildi. Olay yerinden kaçan saldırganın kimliği belirlenemedi.

Wali, Batı Kürdistan Halk Meclisi ile birlikte kurulan Yüksek Kürt Konseyi’nin bir bileşeni olan ENKS üyesiydi.

PYD yaptığı açıklamada, “''Partimiz ENKS yöneticisi sayın Mahmud Wali’nin ölümünü büyük bir üzüntüyle karşıladı. Biz PYD olarak bu karanlık saldırıyı kınıyor, Wali’nin ailesi ve Kürt halkına başsağlığı diliyoruz”'' dedi.

Saldırının Kürtler arası birliğe karşı yapıldığını kaydeden PYD, Kürtlerin Yüksek Konsey çatısı altında birleşmesinin bazı çevreleri rahatsız ettiğine işaret ederek, Wali cinayetinde de bu kirli ellerin olduğunu söyledi.

EL ARABIYE PROVOKASYONU!

Cinayetin ardından bazı çevrelerin PYD’'yi işaret etmesine de sert tepki gösterilen açıklamada, El Arabiye televizyonunu da yalanladı. Suriye’deki silahlı grupları destekleyen ve finanse eden Suudi Arabistan kraliyet ailesine bağlı bu televizyon ''saldırıyı PKK’nin düzenlediğini'' iddia etti.

PYD, Suudi televizyonunu bu haberinden dolayı kınayarak, El Arabiye haberinin de Kürtler arası birliğin bozulmasını hedefleyen planın bir parçası olduğuna dikkat çekti.

PYD, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yüksek Kürt Konseyi’ne karşı olduğunu açık bir şekilde dile getirdiğine de işaret ederek, ''“Bölgemiz özerk yönetimi ile örnek oldu. Bu da Türk, Baas ve diğer egemen sistemlerin hedefi oldu''” dedi.

SALDIRI NASIL OLDU?

Saldırının nasıl gerçekleştiği konusunda da bilgi veren PYD, “Ebu Candi, Kürt Ulusal Meclisi’nin Hiwi mahallesindeki binası önündeyken, bir kişinin saldırısına uğradı. Saldırgan daha sonra olayı yerinden yaya kaçtı. Ebu Candi’nin bir akrabası da olay yerindeydi ve havaya ateş açtı. ''Meydandaki gençler de saldırganı öldürmek istedi, ancak Candi’nin yakınları engel oldu ve sağ yakalanmasını istedi”'' diye belirtti.

PYD saldırının aydınlatılması için tüm gücüyle çalışma yürüttüğünü ve bu amaçla ilgili tüm kurumların da devreye girdiğini belirtti.


ANF

Hiç yorum yok: