29 Eylül 2012 Cumartesi

Fransa’da Alarm Zilleri Çalıyor

Fransa’da kamu borcu üç ayda 43,2 milyar Euro arttı. Kamu borcu toplamda 1 trilyon 832 milyar Euro’ya ulaşırken, hükümet kara kara nereden kesinti yapacağını düşünüyor. Dün kesintiler için toplanan hükümet ilk olarak vergileri arttırmayı düşünüyor.

Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE) ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu verilerle açıkladı. Buna göre ülkenin kamu borcu yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre 43,2 milyar Euro arttı. INSSE, böylelikle Fransa’nın kamu borcunun 1 trilyon 832 milyar Euro’ya yükseldiğini söyledi.

INSEE verilerine göre, ekonomik büyüme hızı yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre yüzde 0’da kaldı.

Ekonomik krizde çanların çalması üzerine hükümet harekete geçti. Yine krizin faturasını emekçilere yükleyecek olan hükümet göz boyamak için 'ülkenin en zengin kesimin yüzde 10’unundan alacak vergiyi attıracağını' duyurdu. Ancak ne kadar artacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Yapacağı kesintilerle yaklaşık 30 milyar Euro tasarruf yapmayı planlayan hükümet, 'yılda 1 milyon Euro’dan fazla kazananlardan %75 vergi almakta ısrarlı' olduğunu belirtti.

'Kesintileri halka yansıtmayacaklarını' ileri süren Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, 'bütçede kamu açığının kapatılmasına yönelik adımlar olacağı, bunun da kamu harcamalarını kısmaya değil, vergileri artırmaya ağırlık vererek yapılacağını' söyledi. Jean-Marc Ayrault, „cesur ve sorumluluk sahibi bir bütçe, bir fetih bütçesi“ diye nitelediği planlarda 'zenginlere vergi artışının temel politikalardan biri olduğunu' söyledi.

Başbakan 'önceliklerinin gençler, mesleki eğitim ve kamu harcamalarını 10 milyar Euro azaltmak olacağını' da sözlerine ekledi.

Ayrault, 'orta ve küçük ölçekli işletmelere teşvikler vereceklerini, risk almayı teşvik edeceklerini' de belirtti.

İspanya Tasarruf Paketini Açıkladı

İspanya’da Bakanlar Kurulu, büyük miktarda tasarruf öngören 2013 bütçe tasarısını kabul etti. Madrid yönetimi, ülke tarihin en sıkı tasarruf programıyla alacağı uluslararası yardım için gerekecek koşulları, daha önce kendiliğinden yerine getirecek.

Euro bölgesinin en büyük bütçe açıklarından birini taşıyan İspanya’da Başbakan Mariano Rajoy hükümeti gelecek yıl bakanlık bütçelerini yüzde 8.9 daraltacağını, iki yıldan beri dondurulmuş olan kamu ücretlerinin gelecek yıl da açılmayacağını açıkladı.

Altı saat süren kabine toplantısından sonra kararları açıklayan Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, „Bu kriz bütçesinin amacı krizden çıkmaktır. Bu bütçede gelirlerden çok, harcamalar üzerinde ayarlamalar yapıldı“ dedi.

Hükümet, gelecek yıl yeni yürürlüğe konulan vergi ve kesintilerle 4 trilyon 375 milyar euro gelir elde etmeyi planlıyor. Özellikle şans oyunlarına yeni vergiler getirilmesi planlanıyor. Hükümet, 2013 yılında, harcamaları yüzde 7.3 düşürerek 13 milyar Euro tasarruf öngörüyor. Buna sosyal güvenlik ve sigorta ödemeleri dahil değil. KDV oranlarında yapılacak yüzde 15’lik artış ile de gelirlerde yüzde 4 artış sağlanacak.

Kabul edilen tasarruf programı bugün parlamentoya getirilecek. Görüşmelerin haftalar alabileceği belirtiliyor.   

İspanya’nın 17 özerk bölgesi de kendi bütçesini sunacak. Bu bölgeler bütçe açıklarını azaltma hedeflerini karşılayabilmek için 5 milyar Euroluk ayarlama yapmak zorundalar.

İspanya hükümeti, AB ile bir kurtarma yardımı paketinin koşullarına ilişkin müzakereyi sürdürüyor. Bu adımla Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programı da başlamış olacak.

Yürürlüğe konulan yeni tasarruf tedbirlerinin gelecek günlerde İspanya’da protesto gösterilerine yol açması bekleniyor. Salı günü yapılan protestolarda göstericiler erken seçim talebinde bulunmuş ve iktidardaki Halk Partisi’ni tasarruf tedbirleri nedeniyle halkı kandırmakla suçlamıştı.

Yeni Özgür Politika

Hiç yorum yok: