2 Ağustos 2012 Perşembe

Hewler'de Neler Oluyor?

Türk hükümetinin Hewler’den istediği gibi bir sonuç alamadığı görülüyor. Davutoğlu’nun Yüksek Kürt Konseyi ile bir toplantıda bir araya geleceği iddia edildi. Konsey bu bilgiyi doğrulamadı. Yollar Hewler'de kesişmiş durumda. Kürtler pozisyonlarını hem Suriye içerisinde hem de dışarıda güçlendirirken, Suriyeli muhalif gruplar arasındaki ayrışma yeni bir boyut kazandı. Geçiş hükümetini kurmak iddiasıyla Mısır'da Suriye Devrim Konseyi kuruldu.

Batı Kürdistan’da birçok kentin yönetimi 19 Temmuz’dan itibaren eline geçiren ve aralarındaki birliği sağlayan Kürtler, mevcut durumda Suriye’deki en organizeli güç durumundalar. Pozisyonlarını hem içerde hem de dışarıda güçlendiren Kürtler, Suriye için demokratik özerklik projesiyle ortaya çıkarken, Kürtlerin kazanımlarından rahatsızlık duyanların başında gelen Türk hükümeti, müdahale tehditlerinde bulundu ve Kürt örgütlenmesini “terörist yapılanma” olarak suçladı.
Hükümetin anti-Kürt açıklamaları bölgesel ve uluslararası alanda destek görmezken, Kürtlerarası birliği bozmak ve kazanımların önüne geçmek için Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 1 Ağustos günü Federal Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewler’e giderek Bölge Başkanı Mesut Barzani ile görüştü. Görüşmeye YNK ve KDP’den üst düzey tüm yetkililer katıldı. Bunlar arasında Başbakan Neçivran Barzani, eski başbakan Berhem Salih ve Meclis Başkanı da vardı.

ANKARA MI HEWLER'E MESAJ VERDİ YOKSA TERSİ Mİ?

Kürt hükümeti ile KDP ve YNK’den çok sayıda üst düzey yetkilinin Davutoğlu ile yapılan görüşmeye katılması ayrıca dikkat çekerken, yayınlanan ortak bildirinin Ankara’nın beklentilerini karşılamadığı anlaşılıyor. Türk medyasının iddia ettiği gibi Ankara mı Hewler’e mesajı verdi yoksa Hewler mi Ankara’ya?

Bildiride “Suriye'nin geleceğinin yalnızca Suriye halkının özgür iradesiyle belirlenebileceğinin” altı çizilirken, “Suriye’deki tüm vatandaşların eşit haklar ve özgürlüklerden faydalanacağı, demokratik, özgür ve çoğulcu Suriye için ve Suriye halkının meşru taleplerinin yerine getirilmesine destek vermek için işbirliği yapmaya ve çabaları eşgüdüm halinde yürütme noktasında görüş birliğine varıldı” denildi.


Bildiride şu ifadeler de dikkat çekti: “Suriye'de otorite boşluğundan istifade etmeye çalışacak her türlü şiddete başvuran grup ya da örgütün ortak bir tehdit olarak algılanacağı konusu da vurgulandı. Yeni Suriye'de her türlü terörist ve aşırıcı grubun varlığına izin verilmemelidir. Bölgenin barış ve istikrarı için iki taraf da istişare ve işbirliğine devam etme konusunda mutabık kaldılar.”

HEWLER’DE GÖRÜŞME TRAFİĞİ

Bildiride PKK veya PYD’nin adı geçmezken, gelen bilgiler Hewler’de Suriyeli muhalifler, Kürtler ve Ankara arasında temasların sürdüğü yönünde. Ankara ve Batı destekli Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Abdulbasıt Seyda’nın da Hewler’de olduğu iddia ediliyor ancak bu henüz doğrulanan bir bilgi değil. Seyda’nın, aralarında PYD’nin olduğu Batı Kürdistan Halk Konseyi (BKHK) ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi (SKUK) arasında Kürtleri temsilen kurulan Yüksek Kürt Konseyi (YKY) ile görüşme talebinde bulunduğu da iddialar arasında. Böyle bir görüşmenin henüz gerçekleşmediği belirtiliyor, ancak YKY heyeti Barzani tarafından Hewler’e davet edilmişti. Qamişlo, Ankara ve SUK’un yolu Hewler’de kesişmiş durumda.

DAVUTOĞLU, YÜKSEK KÜRT KONSEYİ İLE GÖRÜŞECEK İDDİASI

AKNews’in geçtiği bir habere göre, SUK ve Yüksek Kürt Konseyi’nden temsilciler ile Barzani ve Davutoğlu’nun katılımıyla Hewler'de bir toplantı yapılacak. Toplantıda, “Esad sonrası Suriye ve Kürtlerin siyasi sürece katılımı hakkında bir anlaşma” imzalanacağı iddia edildi.

YÜKSEK KONSEY: BİLGİMİZ YOK, OLSA MEMNUN OLURUZ

PYD Eşbaşkanı ve aynı zamanda Yüksek Kürt Konseyi üyesi Salih Müslim, Davutoğlu ile yapılacağı iddia edilen görüşmeyi doğrulamadı. ANF’ye konuşan Müslim, “Öyle bir duyum almadık, kimse bir şey söylemedi” dedi. Müslim, “Ancak olursa memnun oluruz” diyerek, olası bir görüşmeye sıcak baktıkları mesajını verdi.

Davutoğlu ile Barzani arasında yapılan görüşme konusunda ise, “Gerçekten orada ne konuşulduğunu bilmiyoruz” diyerek yorum yapmadı. Yüksek Kürt Konseyi üyesi Aldar Xelil de, Barzani ile Davutoğlu arasındaki görüşmenin içeriği konusunda henüz kendilerinin bilgilendirilmediğini söyledi.

SEYDA HEWLER’DE DEĞİL Mİ?

SUK ile Yüksek Konsey arasında herhangi bir görüşme olmadığını da sözlerine ekleyen Müslim, Seyda’nın Hewler’e henüz gelmediğini söyledi. Müslim, “Seyda halen gelmiş değil, medya burada olduğunu söylüyor, ama burada değil” dedi.

MISIR’DA YENİ BİR MUHALİF GRUP OLUŞTU

Kürtler pozisyonlarını güçlendirirken, Suriye muhalefetinde yeni bölünme oldu. Mısır’ın başkenti Kahire’de 31 Temmuz günü geçiş hükümetini kurmak amacıyla Suriye Devrim Konseyi (SDK) oluşturuldu. Suriyeli muhalif Haytan El Maleh yaptığı açıklamada, “Bir geçiş hükümetini yönetmekle görevlendirildim” derken, ilk etapta diğer muhaliflerle görüşmelerde bulunacağını söyledi. 81 yaşındaki Maleh, kısa bir süre önce Suriye’den çıkmıştı.

Bu yeni oluşum SUK ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) tepkisiyle karşılaştı. SUK Başkanı Seyda “erken doğum” diyerek tepki gösterirken, ÖSO’nün Türkiye’deki komutanı Riyad El Esad, SDK’yi “oportünizmle” suçladı.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, SDK konusunda kendilerine resmi bir bildirim olmadığını söylerken, bu oluşumun etkili olmadığını, ancak muhalefetin bir parçası olduğunu söyledi.


Bu arada SUK ve ÖSO da Esad sonrası için çalışmalar başladı. Batı ile Türkiye-Katar-Suudi Arabistan üçlüsü tarafından desteklenen ÖSO, Esad rejiminin düşmesi halinde geçiş hükümeti olarak asker ve siyasilerin olduğu 6 kişiden oluşan bir başkanlık konseyi öneriyor. Ankara’nın baskısı altındaki SUK ve ÖSO, Kürtlerin iradesini ve özerklik taleplerini kabul ettiklerine dair henüz bir açıklama yapmış değiller. Ancak alanda Kürt hareketler ile bu oluşumlar arasında zaman zaman temaslar olduğu bildiriliyor. 


ANF

Hiç yorum yok: