30 Haziran 2012 Cumartesi

Çatışmalarda Gizlenen Asker Ölümleri, Asker İntiharı Olarak VeriliyorHPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 26 Haziran günü bir askerin öldüğü iddia edilen çatışmayı yalanlayarak, “belirtilen gün ve saatte” herhangi bir temas yaşanmadığını kaydetti.

HPG-BİM, açıklamasında “Türk basınında 26 Haziran günü Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Uzunsırt mıntıkasında gerillalarımızla işgalci TC ordusu askerleri arasında bir temasın yaşandığı ve bu temasta Diyarbakır Bismil nüfusuna kayıtlı Jandarma er Hakan Koçer isimli bir askerin öldüğü iddia edilmişti” diye hatırlattı.

Açıklamada, “Belirtilen gün ve saatte belirtilen alanda güçlerimiz ile TC ordusu arasında herhangi bir karşılaşma veya çatışma yaşanmamıştır” denildi.

Türk ordusunun askeri kayıpları gizlediği yönündeki şüpheler her geçen gün daha da güçleniyor. Türk ordusunun çatışmalar sırasında ölen bir çok askeri daha sonra “intihar etti”, “kaza geçirdi” ya da “hayali çatışmalar yaratılarak” kamuoyuna duyurduğu belirtiliyor. Özellikle 19 Haziran’da Yeşiltaş Karakolu’na yönelik gerilla eyleminden sonra, şüpheli “asker intiharları” yeniden yaşanmaya başladı.

HPG çatışma ardından yaptığı açıklamada 109 askerin öldüğü, en az 100 askerin yaralandığı, 4 skorsky helikopterin düşürüldüğünü ve gerilla kaybının 14 olduğunu açıklamıştı. TSK ise 8 asker ve 32 gerillanın hayatını kaybettiğini ileri sürmüştü. HPG açıklamasında Türk ordusunun kayıplarını gizlediğini, ölen askerlerden çoğunun paralı askerler olduğunu duyurmuştu.

Hükümet ve medya asker kayıplarının gerçek boyutlarını gizlemeye devam etse de özellikle Haziran başında CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in 3 ayda 150'nin üzerinde askerin öldüğü yönündeki açıklaması dikkatleri bir kez daha bu yöne çekmişti.
Bu arada Hakkari Devlet Hastanesi'ndeki bir görevli çatışma gününden bugüne kadar neredeyse her gün 1-2 askerin intihar ettiği şeklinde hastaneye getirildiği ve intihar otopsisi verildikten sonra memleketlerine gönderildiğini iddia etmişti.

Hiç yorum yok: