30 Haziran 2012 Cumartesi

Aldar Xelil: Türkiye Suriye’de Savaş İstiyor

Batı Kürdistan Halkı oluşturmuş oldukları Öz Savunma Güçleri ile güvenliklerini kendileri sağlıyor.
HALEP - Suriye krizine ilişkin yaşanan gelişmeleri ANF için değerlendiren Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Meclis Üyesi Aldar Xelil, Türkiye’nin Suriye politikalarında kaybettiği etkisini yeniden kazanmak istediğine dikkat çekerek, “İzlediği politik taktikleri tutmayınca, tehlikeli provakasyonlara başvurma dönemine girmiştir” dedi.

Türkiye’nin Suriye’de savaş istediğini belirten Aldar Xelil, gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

“Türkiye devleti son günlerde Suriye politikalarında kaybettiği etkisini yeniden kazanma peşine düşmüştür. Suriye politikasını Batı Kürdistan halkının kazanımlarını engelleme konseptine oturtmuş Türkiye devletinin izlediği politik taktikleri tutmayınca, tehlikeli provokasyonlara başvurma dönemine girmiştir.

SURİYE’NİN HAZIRLIKSIZ YAKALANMASINA TÜRKİYE YOL AÇTI

2012’den bir buçuk yıl öncesine kadar Suriye rejimini markaja alarak oyalamış, her koşulda yanında olacağı vaatlerinde bulunarak Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere hazırlıksız yakalanmasına yol açmıştır. Suriye rejimini Kürt Özgürlük Mücadelesine karşıt bir konsepte dahil etmiştir. Suriye rejimi Kürtlere yönelik politikasında Türk devletinden daha fazla Türk devlet konseptini uygulamıştır: Kürt katliamı yapmış, işkencelerde Kürtleri katletmiş, binlercesini tutuklamış, onlarca Kürt'ü Türkiye'ye teslim etmiştir. Bu Türkiye'ye güven vermiş, iki devlet ortak bakanlar kurulu toplantısı yapacak kadar siyasi, diplomatik ilişkiler geliştirmiştir. Türkiye dürüst olmadığı için, 15 Mart 2011’de başlayan Suriye içi muhalefet süreci ile bu defa muhalif güçlere silahlı mücadele vermeleri halinde her türlü desteği sağlayacağını açık-gizli ifadelerle, sözler vererek muhalefetin demokratik siyaset yamasını engellemiştir. Dolayısıyla Suriye'deki ölümlerden rejim ve muhalifler kadar Türkiye de sorumludur. Bu konularda bilgi ve belge sahibiyiz.

DEĞİŞİMİ TÜMDEN ÇIKMAZA SÜRÜKLEME TAKTİĞİ YÜRÜTTÜ

Türkiye son bir buçuk yıldır Suriye’yi içi kargaşaya, savaşa sürükleyerek demokratik değişimini tümden çıkmaza sürükleme taktiğini yürütmektedir. Türkiye devleti, Suriye deki muhalefetin demokratik siyaset yöntemleri ile mücadele etmesini engelleyen temel güçtür. Bir kaç gün önce basın yoluyla deşifre olan Türk dış işleri bakanlığı belgesinin bu konsepti nasıl planladığı ana hatları ile kamuoyuna da yansımış bulunmaktadır. Bu plan ve stratejisi Suriye'nin sosyal, siyasal, jeopolitik nedenlerden kaynaklı tutmamıştır.

Türk devletinin Suriye'deki değişimi engellemesinin başlıca sebebi Kürtlerin kazanımlarını engellemektir. İzlediği bu politika tutmamış, Suriye politikasında yalnızlaşmış ve giderek devre dışı kalmıştır.

SURİYE’DE DEĞİŞİM KAÇINILMAZDIR

Suriye'de değişim kaçınılmazdır. Bu değişimde Batı Kürdistan Kürtleri demokratik özerklik sistemsilerini kuracaktır. Bu adım TC'nin Kuzey Kürdistan'da yürüttüğü inkar ve imha siyasetini ve Kürt düşmanlığının endeksli politikasını önemli oranda boşa çıkaracaktır. Bunu iyi bildiği için yeni taktiklere dayalı bir hamle sürecini ile bu süreci baltalamak istemektedir. Bu hamle sürecinin provokasyonlar üzerinden gelişeceğine dair güçlü işaretler vardır. İlk somut işaret Suriye hava sahasında uçurduğu için düşürülen keşif uçağıdır. Bu uçak düşmemiş olsaydı da "uçağımıza ateş edildi" diyecekti.

UÇAK PROVOKASYONU, OSMANLI OYUNU

Bu tam bir "Osmanlı Oyunu”dur. Bu olayda Türk devleti "bir taşla bir kaç kuş vurma"yı hedeflemiştir. Birincisi; Suriye'ye dışarıdan askeri müdahaleyi bir NATO kararı olarak yaptırmak, buna öncülük etmek ve her kesi kendi politikasına çekmek istemesidir. Burada Kürt düşmanlığı ve neo-osmanlıcı politikası kendisini yöneten NATO'yu kandırır mıyım fikrine götürmüştür. İkincisi; Suriye'nin Rusya politikasından çok ciddi rahatsız olduğu için NATO'yu Rusya'nın karşısına dikebilir miyim hesabı yapmıştır. Bu tutmayınca Erdoğan, Putin’i arayarak bir anlamda özeleştiri yapmıştır. Üçüncüsü; bu uçak hadisesini tam da HPG gerillalarından darbe yediği günlere denk getirtmiş ve iç gündemini saptırarak nefes almıştır.

TÜRKİYE YENİ PROVOKASYONLAR PEŞİNDE

Bu "Osmanlı oyunu" tutmamış ancak yeni provokasyonlar için "sınıra" yakınlaşmıştır. Suriye politikasında askeri angajmanlarını değiştirme vesilesi yapmıştır. Ve böylece Suriye sınırına askeri yığınak yapma gerekçelerine yalandan haklı gerekçeler yaratmıştır.

Bundan sonraki ikinci provokasyon adımına gerekçeleri Kürt Özgürlük Mücadelesinin Batı Kürdistan'daki faaliyetleri olacağını belirtmek mümkündür. Bir süre önce basına düşen Dış İşler Bakanlığı gizli belgesinde de belirtmiş olduğu gibi. Buna dönük ilk işaret iki gün önce propaganda etmeye başladığı "sınırın sıfır noktasında PKK bayrağı" haberleridir. Türk devletinin Suriye politikası "kendin pişir kendin ye" derekesine düşmüştür. Elindeki argümanlar demokratik haklılığa dayanmadığı için herkesi kendi oyunlarına dahil etmede zorlamış ve provokasyonlara başvurma noktasına gelmiştir. Yeni provokatif adımlarında argüman olarak Kürt halkının demokratik mücadelesini daha çok kullanmaya karar vermiş olduğu görülüyor. Dolayısıyla Batı Kürdistan Kürtlerinin mücadelesini yeni provokasyonlara her zamandan daha çok gerekçe yapmak isteyecektir.

SUİKASTLER PLANLANIYOR


Suriye’deki gelişmeler barışçıl siyaset ile çözüme doğru gittikçe Türkiye’den "hır gür" sesleri daha fazla yükselmektedir. Suriye’deki değişim Suriye halklarının demokratik talepleri doğrultusunda gerçekleştikçe Türkiye merkezli tehlikelerde artmaktadır. Bu tehlikeler; Türk devletinin kendine yakın kimi muhalif guruplarla çatışmaları derinleştirmesi, kendine bağlı Kürtlerle Batı Kürdistan’ı karıştırması, istihbaratıyla Batı Kürdistan'da patlamalar ve suikastler yapması olacağını belirtmek mümkündür.

SURİYE’YE SADECE TBMM’DEN BAKMAYIN
Türkiye Kürt inkar ve imha siyasetinden vazgeçmedikçe Suriye’de iç savaş yandaşı ve savaşın tarafı olmaya devam edecektir. Suriye ile savaşın eşiğine gelmiş olmasının nedeni bu siyasetidir. Barış için, demokratik komşu bir ülke için Türkiye demokratik kamuoyunun yaşanan gelişmeleri AKP ve Erdoğan'ın söylemlerinden değil, bölgenin siyasal realitelerden okuması, mevcut politikaların Türkiye'yi savaş çıkartan ve bu yetmezse direkt savaşa giren devlet olmaktan çıkarması tarihi görevidir. Ortadoğu sadece Türkiye değildir. Türk halkına propaganda edildiği gibi Türkiye’nin ve AKP'nin bölgede etkisi yoktur. Etkili olmaya çalışan politik merkezler bellidir. AKP bu merkezlere yakın durma mesafesine paralel bir örtü olarak kullanılmaktadır. Mısır'daki gelişmeler bununda sonunu getirmiştir. Dolayısıyla Suriye'ye ve Türkiye'ye sadece AKP Merkezinden ve TBMM'den değil, tüm bölgesel gelişmeler kapsamında Batı Kürdistan'dan ve Suriye'den bakmak gerekir. Çünkü buralarda esen rüzgarın yönü başkadır. Bu halkların demokratik birliği için olması gereken doğru yaklaşımdır. 


ANF

Hiç yorum yok: