30 Haziran 2012 Cumartesi

ABD’li Yetkililer: Uçak Suriye Hava Sahasında Düşürüldü

ABD’li istihbarat yetkilileri, Suriye tarafından düşürülen Türk savaş uçağına ilişkin Ankara’nın iddialarını yalanlayarak, uçağın Suriye tarafından kendi hava sahası içinde uçaksavarla düşürüldüğünü söyledi.

The Wall Street Journal gazetesi, 22 Haziran günü meydana gelen olayda Ankara’nın uçağın uyarı yapılmaksızın uluslar arası hava sahasında düşürüldüğünü, yine uçağın uçaksavarla düşürülmesinin mümkün olmadığı iddiasına yer verdi. Buna karşın Şam yönetiminin Türk uçağını uçaksavar baterisiyle, Suriye hava sahası içinde 2 kilometre mesafeden vurdukları açıkladığı aktarıldı.

Gazeteye konuşan, ismi açıklanmayan ABD’li savunma bakanlığı yetkilisi, “Turkiye’nin iddia ettiği gibi uçağın füze ile vurulduğuna dair her hangi bir gösterge yok” dedi.

Uçaksavar kullanımının Türk uçağının alçak uçuş yaptığını gösterdiğini belirten ABD’li yetkili,“Uçaksavar ateşi kullanılması Türk jetinin yere yakın ve yavaş uçtuğuna, Suriye kıyısına Türkiye’nin söylediğinden daha fazla yaklaştığına işaret ediyor" diye konuştu.

Gazete, düşürlen F-4 Phantom uçağının tipik keşif uçağı olduğuna dikkat çeken bazı ABD’li yetkililerin Ankara’nın Suriye’nin savunma güçlerini test ettiğine inandıklarını kaydetti.

“Uçağın yanlışlıkla orada olduğunu mu düşünüyorsunuz?” diye soran, Türkiye’ye yakın çalıştığı belirtilen eski bir üst düzey ABD’li yetkili ise düşürülen uçağın rotasına dikkat çekerek, bunun Suriye’nin vereceği karşılığı test etme amaçlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Gazete, Türk uçağının düşürülmesiyle ilgili Ankara ve Washington arasında ortaya çıkan Ankara için utanç verici olan farklılığın iki ülke arasında devam eden tartışmaları daha da zorlayabileceğine vurgu yaptı.

Gazete bununla birlikte Türkiye’ye ihtiyaç duyan ABD’nin, Ankara’nın açıklamasını dikkate alan NATO’yu Şam’ı sert dille kınayan bir açıklama yapması için baskı uyguladığına dikkat çekti. NATO geçtiğimiz hafta olayla ilgili Şam yönetimini kınayan açıklamasında, olayın tekrarlanmaması yönünde temennide bulunmuştu.

WSJ ROBOSKİ KATLİAMINDA ABD'NİN ROLÜNÜ YAZMIŞTI


Wall Street Journal gazetesi, Mayıs ayında da Uludere'de düzenlenen ve 34 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Roboski Katliamının da ABD'nin verdiği istihbarat üzerine gerçekleştirildiği yazmıştı.

Gazete, ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, Türk yetkililerinin iddiasının aksine saldırının ABD yapımı Predator insansız hava aracının verdiği istihbarata bağlı olarak yapıldığını bildirmişti.


ANF

Hiç yorum yok: