3 Nisan 2012 Salı

Bir Eylemcinin Biber Gazına Karşı Savunma Sporu!


Ankara’da geçen hafta KESK üyeleri tarafından yapılan protestoya polis sert müdahalelerde bulunmuş ve pekçok KESK’li atılan gaz bombalarından etkilenerek, rahatsızlanmıştı.

Kürtlere ve muhaliflerin her protesto gösterisinde polis biber gazı kullanıyor. Protestolara katılmayı düşünenlerin olası bir müdahalede ciddi sağlık sorunları yaşamamaları için bazı önlemler almaları gerekiyor. İşte bir eylemcinin biber gazına karşı alması gereken önlemleri şöyle:
-Rahat koşabilmek için sağlam ayakkabılar

-Güneş ve biber gazından korunmak için teninizin büyük bir kısmını kapatacak kıyafetler

-Kırılmaya dayanıklı göz koruyucusu: Güneş gözlüğü, yüzücü gözlüğü veya gaz maskesi

-Gaz maskesi, gaz maskesiyle eşleştirilmiş gözlük veya kimyasal silahların yayılması sırasında bandana

-Yedek hafif kıyafet (ıslanması, boyanması vs ihtimaline karşı)

-Hem güneşten hem kimyasal silahlardan korunmak için şapka veya kasket

-Herhangi bir kimyasalla etkileşim ihtimaline karşın eyleme giderken cilde vazelin, mineral yağ, yağ bazlı güneş kremi ya da nemlendirici sürülmemeli. Ama eğer yaz mevsimiyse ve güneş altında kalınacaksa yağ-bazlı da olsa güneş kremi sürün, çünkü güneş yanığının üstüne atılan gazın etkisi ve verdiği acı çok yüksek olur.

-Tahriş edici kimyasallar altında kalınabileceği için kontakt lens takılmamalı.

Nasıl Korunmalı?


-Elma sirkesi nefes almak için en kolay yollardan biri. Öncesinde elma sirkeli bandanalar hazırlayıp plastik çantada saklanabilir. Gaz sıkılması durumunda ağzınızı ve burnunuzu sıkıca bu bandanayla kapatın. Elma sirkesi yoksa yerine limon suyu da kullanılabilir.

-Gaz atıldığında mümkün olduğunca bulunduğunuz yerde yüksek yerlere çıkmaya çalışın, gücünüz kesilse bile diz çökmemeye çalışın, yere yakın olmanız gazın etkisini arttıracaktır.

-Gaza maruz kaldığınızda burnunuzu temizleyin, ağzınızı çalkalayın, öksürün ve tükürün, yutmamaya çalışın.

-Kesinlikle gözlerinizi ovuşturmayın.

-Cildiniz için daha önceden kabartma tozu ve sudan oluşan bir karışım hazırlayıp yanınızda taşıyabilirsiniz (Yaklaşık %5 oranında kabartma tozu) Gaza maruz kaldıktan sonra istediğiniz kadar vücudunuzun her yerine sürebilirsiniz. Böylelikle bu karışımla maruz kaldığınız kimyasalı nötralize etmiş olursunuz.

-Cildiniz için bir diğer yöntem de alkolle ovaladıktan sonra (alkol göz çevresinden kesinlikle uzak tutulmalı) kanola yağı sürmek olabilir. Bunun için bir bez veya süngere kanola yağı yedirildikten sonra kimyasal gaza maruz kalmış cildinize sürülür.

-Gözler için kimyasaldan temizlenmesinde süt kullanılabilir. Bir çay bardağının yarısına kadar süt doldurup birkaç kez gözlerinizi sütle temizleyebilirsiniz. Bunun için sütü gözlerinize koyduğunuzda başınızı geriye doğru eğin.

-Kollarınızı açarak dolaşın, hareket yapın.

-Gaza maruz kaldığınız sırada üzerinizde bulunan kıyafetlerinizi üzerinizden çıkarın ve deterjanla hemen yıkayın. Eğer hemen yıkama imkanınız yoksa çıkarıp bir poşete koyup ağzını kapatın ve evde kiler ya da balkon gibi bir yere bırakın.

-Eğer gaza maruz kaldıktan sonra eve hemen gidemeyecekseniz en kısa zamanda üzerinizdeki gazlı kıyafetlerden (iç çamaşırı dahil) kurtulmanın yolunu bulun. Bunun için yanınızda yedek kıyafet taşımak önerilir.

-Soğuk duş alın. Duş almadan önce gözlerinize ve yüzünüze, çevrenizdeki insanlara, evinizdeki eşyalara dokunmamaya gayret edin. İlk beş dakika sadece soğuk suyla duş alın ve asla bu sırada sabun vb kullanmayın ve vücudunuzu temizlemek amaçlı sürtmeyin, keselemeyin. Ancak soğuk duştan sonra ılık su ve sabun kullanın ama sadece duş alın banyo yapmayın.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: