5 Şubat 2012 Pazar

Demirtaş: Bahara Az Kaldı

İZMİR - BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partileri ve demokrat çevrelere yönelik AKP ve yargı eksenli saldırılara dikkat çekerek, "Öldürdükçe çoğalan bir halkız biz. Onların tek derdi bizim 15 Şubat'ta, 8 Mart'ta, Newroz'da sokağa çıkmamızın önüne geçmektir. Ama bahara az kaldı onlara bizi bitiremeyeceklerini, alanlardan taşarak göstereceğiz" dedi. Hakkında dava açan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel için Demirtaş, "Onbaşı deyince zoruna gitti. Bu kadar zoruna gideceğini bilseydim on beş başı derdim" dedi.

BDP İzmir İl Örgütü'nün dayanışma amacıyla Fuar Göl Gazinosu'nda düzenlediği yemeğe Ege bölgesinden gelen BDP'li il ve ilçe yöneticileri, belediye başkanları, Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri, MEYA-DER, KURDÎ-DER, TAYDER yöneticilerinin yanı sıra işadamları ve yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi. Yemekte konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aylardır aralıksız süren siyasi ve askeri operasyonları değerlendirdi. Kürtlere gelinen noktanın dışında artık başka bir şeyin yapılamayacağını söyleyerek, "Ölümden öte köy gerçekten de yok. 14 yaşındaki çocuğu tonlarca bomba ile katletmekten, binlercemizi tutuklamaktan, çocuklarımızın bedenlerini tanınmaz hale getirmekten başka ne yapabilirler" dedi. "Yurtsever Kürt iş çevrelerine" de seslenen Demirtaş, hükümetin geçtiğimiz günlerde İstanbul'da Kürt iş çevrelerine dönük yaptığı planları değerlendirerek "İstanbul'da tüm ekibini toplayan AKP, size zarar vermenin, sizi korkutmanın hesaplarını yapıyor. Dünya malını halkınızın geleceğine satmayın. Bir tarafta özgür yarınlarınız için gencecik bedenler tanınmayacak halde parçalanırken, diğer tarafta mal, mülk ve para duruyor. Sadece bir saniye düşünün. Bu değerleri tartışmak insanda onur ve haysiyet bırakmaz" dedi.

“BAHARDA ALANLARA SIĞMAYARAK AKP’YE NE KADAR BAŞARILI OLDUĞUNU GÖSTERECEĞİZ’

Son günlerde artış gösteren operasyonlar hakkında konuşan Demirtaş, yapılanların AKP cephesinde kısa vadede bir umut yarattığına değinerek, "Bundan böyle Kürtlerin partilerinin adını ağzına almayacağını sanıyorlar. Nasıl ki 1990 döneminin konsepti halkı bıktırmak, sokağa çıkmasını engellemeye çalışmaktı, bu dönem de bire bir aynıdır. O dönem dışarıdan Kürt halkına bakanlar onların sindiğini düşünürdü. Ama unuttukları birşey vardı ki halkın içindeki ateş, öfke gittikçe büyüyor. Öldürdükçe çoğalan bir halkız biz" dedi. Yoğun alkış alan konuşmasında Demirtaş devamla, "Oysa AKP ekibi bile masa başında yaptıkları planlarla bizi bitireceklerine inanmıyorlar. Onların tek derdi bizim 15 Şubat'ta, 8 Mart'ta, Newroz'da sokağa çıkmamızın önüne geçmektir. Neden böyle düşünüyorlar? Çünkü Ortadoğu kaynıyor. Halklar talepleri ile meydanları inletiyor. Türkiye'de de bir anayasa hazırlığı var. AKP ekibi 'nasıl yaparız da Kürtlerin sesini kısarız'ın peşinde. Ama bahara az kaldı onlara bizi bitiremeyeceklerini, alanlardan taşarak göstereceğiz. Baharda alanlara sığmayarak AKP'ye ne kadar başarılı olduğunu göstereceğiz" diye konuştu.

‘FAŞİZM VE BASKI KARŞISINDA DURABİLMEK TEK BAŞINA ZAFER İÇİN YETERLİDİR’

Yaşanan operasyonların nereye kadar devam edeceği noktasına da değinen Demirtaş, hükümetin tek isteğinin Kürtlere diz çöktürmek ve onların verdikleri ile yetinmek olduğunu ifade etti. Demirtaş, "Bu noktada onların yapabilecekleri değil bizim yapabileceklerimiz önemli. Emin olun bu faşizm ve baskı karşısında durabilmek tek başına zafer için yeterlidir. Daha fazla yapacakları birşey yok. F-16'larla çocukları katlediyorlar, 14 yaşındakini de 80 yaşındakini de, öğrenciyi de profesörü de, gazeteciyi de yazarı da kendi mahkemelerinde yargılayıp hapse atabiliyor. İşte bize kalan en güçlü şekilde partisinin yanında durmaktır. Çocuklarımızın bu zulmü yaşamaması için bu işin peşini bırakmamalıyız" ifadesinde bulundu.

‘DEVLET 90 YILDIR BÖLÜCÜLÜK YAPIYOR’

Kürtlerin anadilde eğitim talebinin elzem olduğunu ve bu talepten vazgeçmeye veya ikinci sınıf yurttaş olmaya hiç niyetleri olmadığını söyleyen Demirtaş, Kürtlerin Türkiye'de eşit olduğu ve istediği her makama gelebileceği tezine ise şu sözlerle değindi: "Evet Kürtler şuan ki Genelkurmay Başkanı'nın olduğu gibi paşa olabiliyor, bakan da olabiliyor. Onları kandırabilirsiniz ama siz 20 milyon Kürdü de paşa yapamazsınız ya. Belki de köylü olarak kalmak istiyor, sen onlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapamazsın. Devlet bizzat kendisi 90 yıldır bölücülük yapıyor" dedi.

‘ZORUNA GİDECEĞİNİ BİLSEYDİM ONBAŞI DEĞİL ONBEŞ BAŞI DERDİM’

Geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanı hakkında "Bizim nazarımızda onbaşısın, senin kıymetin o kadardır" dediği için tepki aldığına da değinen Demirtaş, "Hükümet anadil tartışmaları çıktığında karşı olduğunu kendisi söyleyemedi tuttu Genelkurmay aracılığı ile meramını söyleyerek kamuoyunda anadile karşı bir kamuoyu oluşturmak istedi. Biz de ona onbaşı deyince zoruna gitti. Bu kadar zoruna gideceğini bilseydim on beş başı derdim. Savcı da hemen çıkıp hakkımda soruşturma açıp fezleke hazırladı. Ama nedense çoğu çocuk 34 insanımızı bombalayarak katleden kurumun başı olan o kişi hakkında soruşturma açmıyorlar" şeklinde konuştu.

KÜRT İŞVERENLERE ‘KORKMAYIN’ ÇAĞRISI

Hükümet yetkililerinin "Güvenlik Zirvesi" adı altında İstanbul'da topladığı ve Kürt işadamlarına karşı yaptırım kararlarının alındığı söylenen toplantının işadamlarını korkutmasına gerek olmadığını söyleyen Demirtaş, "Bizim kararlığımızdır onların paçalarını tutuşturan. Geçmişte malımızı, köyümüzü, ocağımızı yakan bu ekiplerden korkmayın. Dünya malını halkınızın geleceğine satmayın. Size baskı da yapabilirler ama bir taraftan sizin geleceğiniz için parçalanmış, tanınmaz hale gelmiş genç bedenler dururken, diğer taraftaki parayı düşünmek, bu değerleri tartışmak bizi onursuzlaştırır, haysiyetsizleştirir" ifadesinde bulundu.

‘ÖCALAN’A UYGULANAN TECRİDİN TEHLİKESİNİN FARKINA VARIN’

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 7 aya yakın bir süredir avukatları ile görüştürülmemesi hakkında konuşan Demirtaş, herkesin tehlikenin farkında olmasına vurgu yaptı. Görüşmeye izin vermeyen yetkililerin bile yaptıklarının hukuk dışı olduğunu bildiğini söyleyen Demirtaş, ''Bu şekilde barış gelir mi?" diye sordu. Eylemlerini arttırarak sürdüreceklerini ifade eden Demirtaş, "Sokaklara çıkmaya devam edeceğiz. Çünkü Allah'tan bile korkmayan AKP, halktan korkuyor. Önümüzdeki bahar dönemi estirdikleri terörün başarılı olup olmadığını test ettirecek bize. Günde iki anket yaptırıyorlar ve güya halkın artık bizden bıktığını iddia ediyorlar. Sanırsınız anketleri AKP il binalarında yaptırıyorlar. Bizim o kadar paramız yok biz günde iki eylem yapıyoruz ancak. Ve artık bahara az kaldı, halkımız Sayın Öcalan'a uygulanan tecridi yok sayıp iradesine sahip çıkacaktır'' diyerek konuşmasını sonlandırdı.

AÇLIK GREVİNDEKİ BARIŞ ANNELERİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Öte yandan Selahattin Demirtaş BDP'nin yemeğine geçmeden önce İmralı Tecridi'ni ve cezaevlerinde süren ve 40 günü aşan süresiz dönüşümsüz açlık grevine dikkat çekmek için 3 günlük açlık grevine başlayan İzmir Barış Anneleri İnisiyatifi'ni ziyaret etti. Annelerin yoğun ilgisi ve zılgıtları ile karşılanan Demirtaş, annelerin sessiz çığlığına ses verildiği gün barışın geleceğini söyledi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: