10 Ekim 2011 Pazartesi

Temo’yu Türkiye mi Öldürttü ?

Suriye’de suikast sonucu yaşamını yitiren Meşal Temo’yu onbinlerce kişi toprağa verdi. Suriye’de en büyük Kürt partisi olan PYD, Kürtlerin birlik duruşundan rahatsız olanların Temo’yu öldürdüğünü açıkladı.


Suriye’de Kürt muhalif lider Meşal Temo, evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Temo’yu kimlerin katlettiği ortaya çıkmazken, Suriye’deki en büyük Kürt partisi PYD, Temo’ya yapılan suikastin karanlık bir olay olduğunu belirterek, amacın Kürtleri kanlı çatışmaların içine çekmek olduğunu açıkladı.

İstanbul’da kurulan ve Batılı güçler ile Türkiye’nin desteklediği Ulusal Konsey’in Kürt üyesi Meşal Temo, 7 Ekim Cuma günü Qamişlo’daki evinin önünde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Cumartesi günü Qamişlo’da yapılan cenaze törenine 50 bin kişi katıldı. Devlet güçlerinin törene saldırısı sonucu 2 kişi hayatını kaybetti.

Temo’nun öldürülmesinden sonra Qamişlo’da genel grev ilan edildi ve tüm dükkanlar kepenk indirdi. Temo’nun öldürülmesi bölgedeki birçok şehir ve kasabada protesto edildi.

ABD, AB, Fransa ve birçok batılı ülke, suikasti kınayarak, Beşar Esad rejiminin gitmesini istedi. Suriye’deki en büyük Kürt partisi olan PYD ise suikastle Kürtlerin tehlikeli bir ortamın içine çekilmek istendiğine dikkat çekti.

PYD’den başsağlığı

ANF’ye konuşan PYD lideri ve aynı zamanda Suriye iç muhalefetini temsil eden Ulusal Koordinasyon Başkan Yardımcısı Salih Muhammed, Meşal Temo’nun ailesi ve Kürt halkına başsağlığı dileğinde bulundu. Bu saldırının Kürtleri çok etkilediğini ifade eden Salih, “Bizim düşündüğümüze göre Kürtlerin bugüne kadarki duruşu bazı tarafların hoşuna gitmiyor” diyerek, suikastin arkasında karanlık güçlerin olduğuna işaret etti.

15 Mart’tan bu yana Suriye’de devam eden halk ayaklanmasında binlerce kişinin öldüğünü ancak Kürt bölgesinde kanlı olayların olmamasına dikkat çeken PYD lideri Muhammed, “Kürt bölgesinde kanlı olayların olmaması Kürt hareketinin barışçıl politikalarından kaynaklıydı. Ancak bu durum bazılarının hoşuna gitmedi. Kürtleri akıllı davranışı, hükümete karşı isteklerde bulunmasından rahatsız olanlar var” diye konuştu. Devamla, “Onlar Kürt halkının bazı yerlere çekmek istiyorlardı. Kendi politikalarına, Müslüman Kardeşler’in hizmetine sokmak istiyorlardı, ancak bunda pek başarılı olamadılar. Bizim tahminimize göre, bu politikalarında başarılı olmayan taraflar, Kürt halkını kanlı bir çatışma içine çekmek için bu suikasti yaptılar” dedi.

‘Üç seçenek var’

PYD lideri Salih Muhammed, Temo’nun öldürülmesinde sadece Suriye devletini sorumlu tutmanın yanlış olduğunu söyledi.

Muhammed, “Devleti bir bütün olarak düşünmek yanlıştır. Devletin içinde bazı taraflar var. Devlet içinde de Kürtleri kanlı bir sürece çekmek isteyenler olabilir” derken, üç ihtimalden bahsetti: “Devlet içindeki bazı kesimler, El Kaide gibi dinci kesimler ya da Türkiye’nin parmağı olabilir.”

Türk hükümetinin Kürt politikasına dikkat çeken PYD lideri, AKP’nin Suriye’deki muhalefetle hareket etmesindeki şartları arasında da Kürtlerin kazanım elde etmemesinin yer aldığına işaret etti. Türk devletinin son yıllarda Suriye ile ilişkilerinde bu ülkeye yerleştirdiği bazı odakların olduğuna dikkat çeken PYD lideri Muhammed, Temo suikasti için “karanlık bir olay” nitelemesinde bulundu.
İstanbul’da oluşturulan Ulusal Konsey’e de dikkat çeken PYD lideri Salih Muhammed, bu oluşumun tabanının olmadığını, Temo’nun kurduğu Gelecek Akımı’nın da bir tabanı olmadığını belirtti. 

Muhammed, ancak ölümünün hem parti hem de halk olarak kendilerini çok etkilediğini vurguladı. Suriye’ye dış müdahalelere de karşı olduklarını ifade eden Muhammed, Türkiye’nin olası askeri müdahalesine tepkilerinin olacağını dile getirdi.

MAXIME AZADİ/ANF

Suriye elçiliklerine baskın

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Kürtler, Meşal Temo’nun öldürülmesinden sonra birçok Suriye büyükelçiliğini bastı. Olaylarda onlarca kişi gözaltına alındı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de onlarca kişi, önceki gece yarısı Suriye Büyükelçiliği binasına girdi. Suriye Büyükelçiliği önünde toplanan en az 40 kişi, Meşal Temo’nun öldürülmesini protesto etti. Kürt bayrağını sallayan göstericilerin temsilciliğe ait evrakları camlardan attıkları bildirildi. Elçilik görevlileri, Alman polisinden yardım talebinde bulundu. Elçilik binasına gelen polis, göstericileri dışarı çıkardı. Kimsenin yaralanmadığı olayda gözaltına alınan olmadığı açıklandı.

Cumartesi akşamı İsviçre’nin birçok yerinden gelen 100 kadar Kürt, Cenevre’deki Suriye daimi misyonunun girişini zorladı. Polisin müdahalesi sonucu 5 Kürt gösterici gözaltına alındı. Eylemciler ellerinde, 7 Ekim günü Batı Kürdistan’ın Qamişlo kentinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Kürt muhalif Meşal Temo’nun resimleri ile Suriye ve Kürdistan bayrakları taşıdılar.

İngiltere’nin başkenti Londra’da da düzenlenen bir gösteri sırasında üç eylemci Suriye Büyükelçiliği’nin balkonuna çıkarak, Kürt bayrağı dalgalandırdı. Polisin müdahale ettiği eylemde, 7 kişi gözaltına alındı. İngiliz polisi 50 ila 60 kişinin büyükelçilik dışında toplandığını ancak elçiliğin içine hiçbir eylemcinin girmediğini söyledi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da Cuma-Cumartesi gecesi Suriye büyükelçiliğine girmeye çalışan muhalif eylemcilerden 11’i gözaltına alındı.

Suriye’de 15 Mart’tan bu yana devam eden ayaklanmalar sırasında BM’ye göre, şu ana kadar 2900’ü aşkın kişi hayatını kaybetti. 

BERLİN

KNK, Temo suikastini kınadı

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), Kürt siyasetçi Meşal Temo’nun hayatını kaybettiği saldırıyı şiddetle kınayarak, Kürt halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

KNK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Ekim 1998 komplosunun 13. yıldönümünde Kürtler üzerindeki oyunların devam ettiğini belirtti.

Cuma günü Qamişlo’da Kürt siyasetçi Meşal Temo’nun bir suikast sonucu hayatını kaybettiğini, iki kişinin de yaralandığını hatırlatan KNK, “hain saldırıyı şiddetle kınadıklarını” belirtti. Temo’nun ailesi ve Kürt halkına başsağlığı dileğinde bulunan KNK, vatandaşlarının can güvenliğinden birinci derecede sorumlu olan Suriye devleti olduğunu dile getirdi.

KNK, “Eğer Temo’nun katilleri ortaya çıkarılarak yargılanmazsa, Şam’daki iktidar doğrudan suçludur” dedi. Suriye’deki Kürt örgüt ve güçlerini birliklerini daha da güçlendirmeye çağıran KNK, “Kürt halkının bugün her zamankinden daha fazla öz savunmaya ihtiyacı vardır” dedi.

Batı Kürdistan halkının Suriye’de barış istediğini vurgulayan KNK, Suriye devletini Temo cinayetini derinliğine soruşturmaya ve katillerini ortaya çıkararak adalet önüne çıkarmaya çağırdı.

 ANF/BRÜKSEL

Hiç yorum yok: