10 Ekim 2011 Pazartesi

BDP'den 'Anayasa Meclisi' Önerisi

AKP'nin yeni Anayasa çalışmaları için görüşmeler yürüten heyeti BDP'liler ile bir araya geldi. BDP görüşmede, Türkiye'de tüm kesimlerin katılımıyla bir Anayasa Meclisi kurulması önerisini yaptı. Anayasa tartışmalarının öncelikle toplumsal barışın ihtiyacına yanıt vermesini istedi.

AKP Anayasa heyeti bugün saat 14:00'de BDP Genel Merkezi'ne geldi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik başkanlığında; Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve AKP'li Ahmet İyimaya'dan oluşan AKP heyetini, BDP Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani ve Batman Milletvekili Ayla Akat Ata tarafından karşılandı.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmeye BDP'den Geylani ve Ata ile birlikte Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Büşra Ersanlı ve Ayşegül Devecioğlu katıldı. Görüşme sonrası BDP adına açıklamayı Meral Danış Beştaş yaptı.

Anayasa sürecinin nasıl olması gerektiği, yol haritası, katılımcı bir anayasa için kullanılması gereken yönlemlerle ilgili geniş bir tartışma yürüttüklerini aktardı.

Sadece mecliste kurulacak bir anayasa uzlaşma komisyonuyla sürecin bitirilemeyeceğini söyleyen Beştaş, Türkiye'deki tüm kesimlerin katılımıyla bir anayasa meclisi önerisinde bulunduklarını belirtti.

"Yeni anayasanın halkın istemlerini, taleplerini içermesi ve katılımcı bir yöntemle yapılması çok hayati bir önemde" diyen Beştaş, sürecin şeffaf yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Beştaş, Uzlaşma Komisyonu içerisinde hiçbir partiden kadın olmamasını eleştirerek, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Açıklamada Beştaş, "Sadece uzlaşma komisyonunda değil, meclis dışında kurulacak anayasa meclisinde de cinsiyet kotasının mutlak suretle konularak bu temsilin sağlanması gerekiyor" dedi.

Beştaş, Anayasa yapımıyla paralel olarak "Yol temizliği" olarak adlandırdıkları, yasal değişikliklere de işaret ederek şöyle dedi: "Anayasa yapım sürecinde düşünce ve ifade özgürlüğünün, örgütlenme özgürlüğünün önündeki bütün engellerin kaldırılması gerektiği ve bu sürecin paralel başlatılması gerektiğine inanıyoruz.

Bu uzlaşma metinleri konusunda gösterilen iradenin toplumsal barış konusunda da gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Anayasa tartışmaları öncelikle toplumsal barış ihtiyacına cevap vermelidir.’’

KOMİSYON ÜYELERİ BELLİ OLDU

Bu arada BDP Meclis Grubu’nun TBMM Başkanlığı’na bildirdiği Anayasa Hazırlık Komisyonu üyeleri belli oldu. Buna göre BDP’yi Anayasa Hazırlık Komisyonu’nda Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan temsil edecek. Anayasa Hazırlık Komisyonu ilk toplantısını Perşembe günü gerçekleştirecek.

Hiç yorum yok: