14 Eylül 2011 Çarşamba

Fetullah Gülen Hareketi Misyonerlik mi Yoksa Milyonerlik mi?

Batı'daki dünyayı sarsan Komplo Teorileri'ne taş çıkartacak bir konu.  Kimdir Fetullah Gülen? Asr-ı Saadet için Altın Nesiller yetiştiren büyük bir gönül adamımı yoksa, "devleti ele geçirmek" için herşeyi mübah gören bir takkiyeci mi?

1980 öncesi "Komünizmle
Mücadele Dernekleri'nin Yurt çapında etkinlşmesinde çok önemli roller oynadı. Bu derneklerin CIA ile bağlantıları iddiaları o dönem sağ kesimde "Komünizmle Mücadele" kutsal olduğu için çok fazla irdelenmedi.

1980ler'de adı pek duyulmayan Fetullah Hoca, 1990lar'a gelince yeniden beliriverdi. SSCB'nin dağılmasiyla birlikte hem eğitim, hem iş hem de yönetim konularında Orta Asya'daki Türk devletlerine yardım etmek için  Orta Asya'ya açıldı. Büyük Türk Kucaklasması adına Orta Asya'daki Türk devletlerinden çok büyük destekler aldı. Orta Asya'nın bakir pazarı Hoca'ya ilaç gibi gelmiş hem yurtdışı okul işletmeciliğinde, hem ekonomik açılımda çok büyük kazançlar elde etmesine yaramıştır.
 Bu dönem Türk iç politikasında " savunmacı,iyi niyetli bir ulvi" rollerinde olduğu için 28 Şubat'a kadar pek bir problem yaşamadı. Yıllardan beri gölgesine girdği ANAP, DYP gibi partiler Hoca için çok büyük kalkan oluşturmuşlardı.
28 Şubat sürecinde tedavi olmak için ABD'ye gitti ve tedavisi halen sürmektedir !
2000li yıllara doğru gazetelerde bir yanda hoca'nın okullarında yetişen çocukların Uluslararası başarıları bir yandan da Şakirtlerinin bazı Orta Asya ülkelerinde darbelere karıştığı, CIA adına operasyonlar yaptığı ve Türkçe'yi yabancı dil olarak çocuklara öğretmesine rağmen aslında İngilizce'yi ve Amerikan tarzı bir bakış açısını seçilmiş yabancı öğrencilere öğrettiği yazılmaya başlandı.

Görkem ve kuşku bir aradaydı....


Soğuk savaş dönemi sonrası gerek Çin'in büyümesiyle gerek SSCB perdesinin Orta Asya'nın üzerinden kalkmasıyla ekonomik faaliyet ve kaynak açısından dünyanın iki merkezi çok hareketlendi. Orta Asya ve Afrika. Bu coğrafyalar doğal kaynaklar olarak hem dünyanın kalbi ,hem de tüketim olarak dünyanın geleceğiydiler.Çok büyük bir potansiyel barındırıyorlardı.


Bu coğrafyalarda nüfuz kurma mücadelesi veren ABD'nin çok büyük handikapları vardı. Orta Asya'da SSCB döneminden kalan " Anti Amerikancılık" ve ABD'nin SSCB'nin demir perdesinden dolayı bu ülkeleri kültürel olarak tanımaması.


Afrika'da ise 1820ler'de başlayan Batı Kolonizasyonunun yakın zamanlara kadar Afrika'yı İç savaşlara ,göçlere,ayrımcılığa, kaynak talanına maruz bırakmasi sebebiyle ABD'nin buralarda itibar kredisinin çok düşük olması ve ayrıca Çin'in 1970ler'den beri Afrika'da çok ince diplomasi ile kurduğu bugün devasa boyutlara gelmiş siyasi ve ekonomik ilişkileri...
  Fetullah Hoca'nın okul ve iş faaliyetlerinin ABD'nin öncelik verdiği çıkar coğrafyalarında olmasi gerçekten çok ilginç.Yıllar önce Moon Tarikatı adıyla kurulan bir tarikat da Pasifik Asya'yı hem Hristiyanlaştırma hem de ABD nüfuzuna sokmada çok önemli roller oynamıştır. Nufusunun tamamı Asya dinlerine ait olan Kore, ABD eliyle ikiye bölündükten sonra Güney Kore halkının %50'si Hristiyanlaştırılmıstır. Bugün Güney Kore ile ABD arasında hem ekonomik hem de siyasi olarak büyük ittifaklar vardır. Bu ortaklıkta Moon tarikatının yarattığı " nufuz" çalışmalaıi da çok etkili olmuştur.

Bir önceki
AKP niçin Dizayn edildi? Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun AKP'lileştirilmesi Süreci ve Tarihi  yazımızda ABD'nin Ülkemizde ve Ortadoğu'da Ulusal ve Etnik merkezli bir devlet yapısı istemediğini anlatmıştık. Bu yüzden Ulusalcılık ve Milliyetçilik gibi ideolojilere dayanan Kemalizm, Baas Tipi Arap Sosyalizm'i hatta İslami Monarşiler ve öteki diktatörlükler birer birer dağıtılacak, yerlerine AKP+ Fetullah tarzı Batı Demokrasisi ve Liberalizmi ile uyumlu Protestan bir İslam inşa edilecektir.

 Hem Turkiye'ye çizilen yeni devlet modeli açısından ,hem Orta Asya'da ve Afrika'da Amerikan ilgi alanlarına ve çıkarlarına şaşılacak derecede uyumu olması açısından Fetullah Hoca Hareketi bugün itibariyle "Asrıi Saadet için Altin Nesil " yetiştirme hikayesinden çok uzaktır.

 Açtığı okullar ve işletmeler "Türkçe öğretiyoruz ve Turkiye'ye para kazandırıyoruz "bahanelerine de dayansa ne hikmetse Orta Asya'da ve Rusya'da MİT değil,CIA ajanığıi suçlamalarıyla ya kapatılmaktadır,ya da katı bir kontrole tabi tutulmaktadir.

 Afrika'da Çin şirketleriyle ve açtığı okullarla Çin nufuzuna karşı Fetullah Hoca'nın müthiş bir kavgası vardir. Okullarında İngilizce ve ABD Eğitim müfredatı öğretilmektedir.ABD son derece memnundur bu işten.
 Bir kaç ay önce basında Fetullah hoca'ya ait bir Türk okulu öğretmeni Yemenli göstericilerin fotoğrafını küçük öğrencilerinden isteyince çocukların aileleri durumun farkına varmış ve öğretmeni komaya sokacak kadar dövmüşlerdir.

 Orta Asya'da ve Afrika'da Tabelasi ve çalışanlarının Türk olduğu Fethullah hoca Şirketlerinin ve okullarının gerçeği bilinmemektedir.

 Afrika'da ABD çıkarlarına orantılı bir şekilde nufuz yaratan hoca'nın Şakirtleri yerli Afrikalı halk tarafindan Türk-Müslüman olmaları dolayısıyla "bizim beyazlar" diye adlandırılmaktadır.

  Turkçe'yi yabancı dil,İngilizce'yi asıl dil olarak öğreten hoca ABD eğitim müfredatıyla "Altın Nesilleri " ABD  kültürüyle yetiştirmektedir.

Fetullah hoca'ya İslami Cemaatlerden İslamı çarpıttığı hatta Allah'a şirk koştuğu konusunda yoğun eleştiriler gelmektedir. Bu konuya Protestan İslam başlıklı bir yazıda değineceğim ve Fetullah Hoca örgütlenmesine dair farklı bir konuya daha temas edeceğim.

Hiç yorum yok: